A cselgáncs világbajnokságra való felkészülés jegyében Horbany Artem Békéscsabán talált rá új otthonára.


A Békés Megyei Kano Judo SE fiatal tehetsége, aki 20 éves cselgáncsozó, az orosz-ukrán háború után érkezett a békési megyeszékhelyre. Tavaly, hosszú várakozás után, megszerezte a magyar állampolgárságot, és most már magyar színekben harcol azért, hogy részt vehessen a budapesti felnőtt világbajnokságon. Ambíciója és kitartása példaértékű, hiszen nemcsak a sportban, hanem az új hazájában is helyt szeretne állni.

Folyamatosan érkeztek a fiatalok a szokásos, délutáni edzésre a Békés Megyei Kano Judo SE Kazinczy utcai termébe a minap. Akadtak olyanok, akik már bő fél órával a tréning előtt elkezdték a melegítést, igaz, még csak labdával, felhőtlen hangulatban. Horbany Artem már teljes felszerelésben, kimérten, talán egy kicsit izgatottan hangolódott az edzésre. Vagy inkább az interjúra: előzetes egyeztetésünk alatt szóba került, hogy angolul vagy inkább magyarul beszélgessünk. Mint bevallotta, heti egy órát külön tanárnál tölt, emellett az edzéseken, a mindennapok során folyamatosan tanulja nyelvünket, úgyhogy már jobban megy a magyar, mint az angol.

Az első lépéseimet a harcművészetek világában Kijevbe költözésünk után tettem, amikor is a karatéval kezdtem ismerkedni. Édesapámmal azonban úgy döntöttünk, hogy más sportágat keresünk, így kipróbáltam a cselgáncsot, ahol Vladislav Potapov lett az első edzőm. Az első edzés máris elvarázsolt, és végül a judo mellett döntöttem. Cselgáncsban jelentős eredményeket értem el: ukrán bajnoki bronzérmet nyertem, és két Európa-kupán is sikerült bronzérmet szereznem, először 2022-ben Kolozsváron, majd 2023-ban Pakson. Ezen kívül a szambó világában is otthonosan mozogtam, hiszen többször is korosztályos ukrán bajnok lettem, és ifjúsági világbajnoki ezüstérmet is szereztem. A fegyver nélküli önvédelmi sportág iránti szenvedélyem máig elkísér, és számos élményt ad az életemhez.

Az orosz-ukrán háború kitörése után, 2022-ben a Magyar Judo Szövetség kezdeményezésére mintegy háromszáz ukrán cselgáncsozó érkezett hazánkba, a békéscsabai egyesülethez közel húsz judoka csatlakozott. Artem először Lengyelországban, majd Spanyolországban edzőtáborozott és később kapcsolódott be az itteni munkába, ahol edzője, Vladislav Potapov is segítette a beilleszkedést.

Amikor először megérkeztem, az elején rendkívül nehéz volt a helyzet, de a klubnál valódi támogatásra találtam. Mindenki rendkívül kedves volt, a társaim pedig rengeteget segítettek nekem. Egy év elteltével a legtöbben visszatértek Ukrajnába, de én az edzőmmel folytatott konzultáció után úgy határoztam, hogy itt maradok, mert úgy éreztem, hogy itt a legjobb lehetőségek állnak rendelkezésre a fejlődésemhez. Békéscsabán először az Ukrajnából érkezett barátaimmal együtt a sportcsarnokban laktam, később viszont sikerült egy kis lakást kapnom, ahol most próbálok boldogulni. A családommal főként online tartom a kapcsolatot, mivel édesanyám Oroszországban, míg édesapám és a testvérem Észtországban élnek.

A fiatal sportoló 2024-ben letette a magyar állampolgárságot. Először az volt a feladat, hogy megteremtsék a lehetőséget arra, hogy a Békés Megyei Kano Judo SE kötelékében elindulhasson a hazai versenyeken. Miután ez sikerült, a cél az volt, hogy nemzetközi versenyeken a magyar színeket képviselje, ehhez pedig az ukrán szövetség hozzájárulása is kellett, erre azonban több időre volt szükség. Így ugyan az első, kvalifikációs Európa-kupán nem állhatott tatamira, de most már elhárult minden akadály, hétvégén, Dubrovnikban már a világbajnoki részvételért küzdhet. A versenyen klubtársa, Soczó Rebeka is hasonló célt tűzött ki maga elé.

Soczó Rebekával az edzések során gyakran meg kell küzdeni a kihívásokkal (Fotó: Bere Mátyás)

A mezőnyről van némi ismeretem, hiszen több versenyzővel már találkoztam a paksi Európa-kupa során. Tudom, hogy nem lesz könnyű dolgom, a kihívások bőven akadnak, de bizakodó vagyok, hogy sikerrel zárul majd a megmérettetés, és eljutok a budapesti világbajnokságra - osztotta meg gondolatait. Verseny előtt egyfajta babonaként sosem vágatja le a haját, bízva abban, hogy ez most is szerencsét hoz számára.

A Békés Megyei Kano Judo SE edzője, Gyáni János, a keddi edzés kezdetén ismét párokba állította a versenyzőket, kezdve a legfiatalabbaktól egészen a budapesti világbajnokságra készülő felnőttekig. A csapat korosztálybeli sokszínűsége izgalmas kihívást jelentett. János emlékeztetett arra, hogy már a kezdeti edzéseken is észrevette Artem különleges tehetségét, amely hatalmas potenciált rejtett magában. Azonban ahhoz, hogy valóban összeszokjanak, időre volt szükség, hiszen Artem Ukrajnában más tréningmódszerekkel készült, ami eleinte nehézségeket okozott az együttműködésben.

Gyáni János és versenyzője egy izgalmas pillanatban (Fotó: Bere Mátyás)

Az ukrán sportolókra jellemző a kitartás és az eltökéltség, ami Artem esetében is egyértelműen megmutatkozik. Más edzésmódszereket alkalmaztak, mint mi; kezdetben előfordult, hogy többször is megálltak, beszélgettek az edzések alatt. Azonban amikor a helyzet megkívánta, akkor teljes erőbedobással álltak a feladatokhoz. Számomra a fegyelem kulcsfontosságú, és többször is beszéltünk arról, hogy mit szeretnék látni az edzéseken. Artem megértette ezt, és szépen összecsiszolódtunk az együttműködés során. Véleményem szerint a legfontosabb, hogy a fiatal sportoló hatékonyan használja ki a benne rejlő erőt, ugyanakkor taktikailag még van hová fejlődnie a jövőben.

A világbajnokságra való kijutás esélyeit illetően Gyáni János hangsúlyozta, hogy a héten zajló dubrovniki Európa Kupa-verseny kulcsfontosságú pillanat lesz. Ezen a versenyen dől el, hogy a két fiatal judoka, akik még az U23-as korcsoportban versenyeznek, részt vehet-e a budapesti megmérettetésen. János kiemelte, hogy Artem, aki a 66 kg-os súlycsoportban indul, számára elengedhetetlen, hogy önmagára összpontosítson és maximális koncentrációval lépjen tatamira. Csak így érheti el a dobogót, ami a világbajnokságra való kvalifikáció szempontjából döntő jelentőségű lehet.

Related posts