A heves változókori tünetek figyelmeztető jelei lehetnek annak, hogy a demencia kialakulásának kockázata nőhet.


A PLOS One folyóiratban közzétett tanulmány szerint a kutatók megfigyelték, hogy azok a nők, akiknél a változókori tünetek különösen hevesen jelentkeznek, nagyobb eséllyel tapasztalják a demencia korai jeleit. Ezek közé tartozik a szellemi funkciók csökkenése és az enyhe viselkedési zavarok. Ezzel szemben azok a nők, akik számára az átmenet könnyebben zajlik, kevésbé hajlamosak ezekre a problémákra - derült ki az UPI által ismertetett kutatásból.

A kutatások rámutattak, hogy a hormonpótló terápia hozzájárulhat a változókor során jelentkező viselkedési zavarok enyhítéséhez.

"Zahinoor Ismail, a kanadai Calgary Egyetem neuropszichiátere és a kutatás vezetője rámutatott, hogy szoros kapcsolat áll fenn a klimax, a kognitív funkciók és a viselkedés későbbi változásai között. Az elemzés hátterében álló kutatási anyag szerint a nők esetében háromszor nagyobb a kockázat az Alzheimer-kór és a demenciák megjelenésére, mint a férfiaknál. A részletesebb megértés érdekében a kutatók körülbelül 900 menopauzán átesett nő adatainak elemzésére vállalkoztak. Ezek a nők megosztották tapasztalataikat a klimax időszakában jelentkező tüneteikről, valamint részt vettek olyan tesztekben, amelyek az agyműködésüket és viselkedésüket mérték."

A tünetek között ott szerepel a rendszertelen menstruáció, a hőhullám és a hidegrázás érzése, a hüvelyszárazság, a súlygyarapodás, a lelassult anyagcsere, az éjszakai izzadás, az alvászavarok, a hangulati tünetek, a figyelmetlenség vagy a feledékenység is.

A kutatók megfigyelései szerint azok a nők, akik életük korábbi szakaszában intenzívebb és gyakoribb tünetekkel küzdöttek, a későbbi életszakaszban nagyobb mértékben voltak kitéve a kognitív funkciók romlásának. E csoport körében a demenciával összefüggő viselkedési problémák, mint például az apátia, szorongás, ingerlékenység, gátlástalanság, a társas interakciók megváltozása, a tapintat hiánya és a rugalmatlanság is gyakrabban jelentkeztek.

A nőket arról is megkérdezték, hogy részt vettek-e hormonpótló terápián, amely segíthet a tüneteik enyhítésében. Azok a résztvevők, akik igénybe vették a hormonterápiát, kedvezőbb eredményeket mutattak a viselkedészavart felmérő teszteken. Ugyanakkor a terápia nem gyakorolt pozitív hatást a kognitív teljesítményükre.

Egyes szakértők szerint a menopauza során bekövetkező ösztrogénszint-csökkenés jelentős hatással lehet az agy jövőbeli egészségére. Az ösztrogén egyik formája, az ösztradiol, kulcsszerepet játszik a szinapszisok és neuronok fejlődésében, amelyek számos neurodegeneratív betegség és demencia esetén csökkennek. A kutatócsoport megfigyelése szerint: "A menopauza alatt az ösztradiol szintje természetes úton csökken. Ezért a klimaxos tünetek megjelenése jelezheti, hogy a nők mennyire képesek kezelni az ösztradiol szintjének változását."

Fontos megjegyezni, hogy a jövőbeni kutatások során több nő bevonására van szükség ahhoz, hogy az eddigi eredményeket megerősíthessük, és hogy alaposabban feltérképezhessük a menopauza agyra gyakorolt hatásait.

Related posts