A régi zsinagóga falai között emlékeztek meg a holokauszt kecskeméti áldozatairól, egy olyan esemény keretében, amely mélyen megérintette a helyi közösséget. Az emlékezés hangulata különleges volt, a résztvevők szívében fájdalommal és tisztelettel adóztak

81 évvel ezelőtt, 1944. június 27-én és 29-én Kecskemétről több száz zsidó embert, családokat, gyermekeket és időseket hurcoltak el, akiknek emléke évről évre él a város kollektív tudatában. Vasárnap a Magyar Fotográfiai Múzeumnál immáron harmadik alkalommal került megrendezésre az emlékünnepség, amelyet az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség kecskeméti közössége szervezett. Az esemény célja, hogy méltó módon tisztelegjünk az áldozatok előtt, és megőrizzük emléküket a jövő generációi számára.
Lévai Jánosné tanácsnok emlékezetét megidézve elmondta, hogy 1944 májusának végén a városban 564 zsidó családot gyűjtöttek össze. A pontos létszám 1323 fő volt, akik a következő fázisban az embertelen gettósítási kísérlet áldozataivá váltak. Az elhurcolásra 1944. június 27-én került sor, amikor a helyi és környékbeli zsidókat vagonokba zsúfolták, így idézve fel a szörnyű eseményeket Lévai Jánosné.
A város téglagyára a környék zsidó közösségének gyűjtőtáborává vált. Ebből a helyszínről a magyar csendőrség két transzportban összesen majdnem ötezer-ötszáz embert deportált Auschwitzba. A több mint ezerkétszáz kecskeméti zsidó közül csupán hetvennégy fő - közöttük négy nő - tudta túlélni a borzalmakat, amelyekkel szembesültek.
A Magyar Fotográfiai Múzeum, amely a régi zsinagóga falai között található, rendkívül fontos történelmi helyszín. 1944 áprilisában, mindössze két hónappal a gettók felállítása előtt, náci német katonák brutális parancsot adtak ki: hatvan zsidó embert kényszerítettek arra, hogy megrongálják a nagyzsinagógát, és lóistállóvá alakítsák át azt. Az épület oldalfalára 1994-ben, Túri András tervei alapján, a kecskeméti zsidók siratófalát emelték, amelyen a holokauszt áldozatainak nevei olvashatók, emlékeztetve a tragédiára. Az utóbbi években, 2023 óta, az egykori ortodox zsinagógában újra életre kelt a hitélet, ezzel is tisztelegve a hely történelmi és kulturális öröksége előtt.