A kínai nagysebességű vasúti hálózat legfrissebb fejlesztései révén jelentős előrelépés várható a hongkongi közlekedési kapcsolatok terén.


A bejegyzésben a kínai városnevek jellemzően az angol írásmód alapján találhatók!

A kínai szárazföldön több város kapott közvetlen vasúti összeköttetést Hongkonggal és Hongkongból a CR legújabb menetrendje szerint, miközben az országos vasúti hálózat tovább növekszik a 2024. év végi újabb nyitások hullámával. A Xi'an, Wuhan és Kowloon közötti nagysebességű járatokat január 5-én indították el hivatalosan, amikor a Kínai Vasút bevezette legújabb országos menetrendjét.

A 2018-ban üzembe helyezett Guangzhou-Szencsen-Hongkong nagysebességű vasúti vonal célja, hogy fokozza a Hongkong Különleges Közigazgatási Terület és a kínai szárazföldi nagyvárosok közötti közlekedési kapcsolatokat. Az új vonalak bevezetése révén a régió városai közötti utazások nemcsak gyorsabbá, hanem kényelmesebbé is válnak, elősegítve ezzel a gazdasági és kulturális interakciók fellendülését.

A menetrendváltással Szucsou lett az első prefektúra szintű város Csiangszuban, ahonnan közvetlen vonatokkal lehet eljutni Hongkongba, miután 2024. december 26-án hivatalosan is felavatták a 163,5 km hosszú Sanghaj-Hongkiao- Szucsou Nan-Huzhou-vasútvonalat.

A 2020 óta a Jangce-folyó deltájának régiójában a kapacitás növelése érdekében épülő 350 km/h sebességű vonalon már napi 110 vonat közlekedik mindkét irányban, a novembertől bevezetett 38 vonat/napos kezdeti szolgáltatáshoz képest.

Az Országos Vasúti Igazgatóság szerint a Jangce-folyó deltájában a vasútvonalak teljes hossza meghaladja a 15 000 km-t, amelynek csaknem fele nagysebességű vonal. A legújabb vonal megnyitásával a Sanghaj és Huzhou közötti legrövidebb menetidő 2 óráról mindössze 43 percre csökkent.

Kína nagysebességű vasúti hálózata 2024 végére már 47 000 kilométerre bővült – áll a Nemzeti Vasúti Hatóság (NRA) december 26-i jelentésében. Az év folyamán összesen 3000 új útvonal-kilométert állítottak forgalomba, ebből 2300 kilométert klasszikus nagysebességű vonalként kategorizáltak. Ezzel a teljes kínai vasúthálózat hossza elérte a 162 000 kilométert. A jövőre vonatkozóan 590 milliárd jüan áll rendelkezésre vasúti fejlesztésekre, amelynek keretében 2025-ben várhatóan újabb 2600 kilométer vonal válik üzemképessé. A tervek szerint Kína vasúti infrastruktúrája 2030-ra 180 000 kilométerre nő, beleértve a nagysebességű szakaszok körülbelül 60 000 kilométerét is.

Az utóbbi hónapok során kialakított vasúti vonalak közül 2024. október 21-én egy 236,5 km hosszú szakasz vált elérhetővé a közlekedés számára Shandong tartományban. Ez az új, 350 km/h sebességre tervezett vonal összeköti Changyi városát Weifang közelében a Zhifu körzetével Yantai városában. A projekt célja, hogy a jövőben hozzájáruljon a Tianjin, Weifang és Yantai közötti közlekedési tengely fejlesztéséhez.

2024. december 31-én ünnepélyesen megnyitottak egy újabb nagysebességű vonalat, amely 250 km/h sebességgel köti össze a Belső-Mongólia Autonóm Tartományban fekvő Jininget a Shanxi tartományban található Datonggal és Yuanpinggel. A 268,3 km hosszú vonalszakaszon november 21-től zajlott a próbaüzem, melynek célja a Nei Mongol központi és nyugati területeinek integrálása az országos nagysebességű vasúti hálózatba. A China Railway Hohhot Group, a CR leányvállalata által üzemeltetett vonal kapcsolatot teremt a Hohhot - Zhangjiakou, Datong - Xi'an és Zhengzhou - Taiyuan nagysebességű vonalakkal, jelentősen csökkentve a menetidőt a Hohhot és Taiyuan közötti út során, körülbelül 5 óráról 2 és fél órára.

A Gansu tartományban található Lanzhou - Zhangye nagysebességű vasútvonal Wuwei és Zhangye közötti szakaszának építése 2024. december 15-én hivatalosan elindult. A 244 kilométer hosszú vonalszakasz munkálatai várhatóan körülbelül három éven át tartanak, és három új állomás fog épülni: Jinchang Nan, Shandan Bei és Zhangye Xi néven. Ez a projekt a 250 km/órás sebességű vonal harmadik szakasza, amely az elmúlt évtized során valósult meg. Az első szakasz, amely a Lanzhou Xi és a Zhongchuan repülőtér közötti 61 kilométert érinti, 2015 szeptemberében készült el, míg a Wuwei Dongig terjedő 193 kilométeres második szakaszt 2024 júniusában adták át a forgalomnak.

Az NRA előrejelzései alapján a kínai vasúti közlekedés 2024-re 4,08 milliárd utast vár, ami 10,8%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Az utasforgalom a jövő évben is folytatódik, és 2025-re a becslések szerint 4,28 milliárdra emelkedik. Ezzel párhuzamosan az árufuvarozás volumene is bővül, a várakozások szerint 2025-re körülbelül 3%-kal, 5,18 milliárd tonnára növekszik.

A kínai nagysebességű vasúthálózat a világ összes nagysebességű vonalának kétharmadát képviseli, ami figyelemre méltó teljesítmény. Jelenleg ugyan még nem vezeti a sorozatot az egy kilométerre eső utasforgalomban, de a hálózat folyamatos bővítése révén várható, hogy a kihasználtsága jelentősen emelkedni fog a jövőben. Ahogy a vonalak terjednek, úgy egyre több utas számára válik vonzóvá a gyors és kényelmes közlekedés lehetősége.

A Railway Gazette International weboldalán megjelent egy friss cikk, amely a legújabb bővítéseket tárgyalja a kínai nagysebességű vasúti hálózatban, különös figyelmet fordítva Hongkongra. Az új fejlesztések nem csupán a közlekedési lehetőségeket bővítik, hanem a régió gazdasági dinamizmusát is fokozzák. A cikk részletesen elemzi, hogyan formálják át ezek a linkek a város közlekedési infrastruktúráját, és milyen hatással vannak a helyi lakosság mindennapi életére.

Related posts