A magyar lakosság 45%-a úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia hatására jelentős változások várhatóak a munkahelyi környezetükben.
A globális és a hazai felmérések alapján a résztvevők 55%-a úgy gondolja, hogy a mesterséges intelligencia legfőképpen abban hoz majd változást az életükben, hogy lehetővé teszi számukra a feladatok gyorsabb elvégzését.
A következő időszakban a szórakozás területén várható a legszembetűnőbb átalakulás: a válaszadók 51%-a hisz abban, hogy az AI fejlődése révén a következő 3-5 évben gazdagabb szórakozási lehetőségek állnak majd rendelkezésükre. Érdekes módon Magyarországon, Svédországban, az Egyesült Államokban és Belgiumban mindössze a válaszadók kevesebb mint 40%-a osztja ezt a véleményt.
Rámutattak, a magyar válaszadók majdnem kétharmada bízik abban, hogy a mesterséges intelligenciát alkalmazó cégek megfelelően védik adataikat. A felmérésben ennél magasabb értéket csak Thaiföldön, Indonéziában és Kínában mértek.
A globális nézőpont nem éppen derűlátó az adatvédelem terén: mindössze 47% érzi úgy, hogy a mesterséges intelligencia képes biztonságosan kezelni az információkat, míg szinte ugyanennyien táplálnak kétségeket ezzel kapcsolatban.
A felmérés során külön figyelmet kaptak az emberek és az AI közötti bizalom kérdései: a magyar lakosság több mint fele optimistán tekint a mesterséges intelligenciára, megbízva abban, hogy az nem mutat majd elfogultságot vagy diszkriminációt. Ezzel szemben az emberek iránti bizalom csupán 41 százalékra tehető.
Ez azt mutatja, hogy sokan az AI-t objektívebbnek és megbízhatóbbnak tartják, mint az emberi döntéshozatalt, bár az AI rendszerek mögött álló algoritmusok esetenként szintén hibázhatnak - jegyezték meg.
Az Ipsos 2024-es AI Monitor jelentése részletes áttekintést ad arról, miként viszonyulnak az emberek a mesterséges intelligenciához világszerte, különös figyelmet szentelve Magyarországnak is. A kutatás 32 országot ölel fel, és a 16-74 éves korosztályból összesen 23 685 főt kérdeztek meg 2024. április 19. és május 3. között. Az eredményekből kirajzolódik a technológiai fejlődéshez fűződő eltérő attitűdök sokszínűsége és a társadalmi diskurzusok gazdagsága.