A művészeti alapiskolák, függetlenül attól, hogy ki a fenntartójuk, rendkívül csekély állami támogatásban részesülnek.


Az iskola vezetősége jól tudja, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben az állam prioritást ad az óvodáknak és az alapiskoláknak a pénzügyi támogatások terén, szemben a művészeti alapiskolákkal. Ennek következtében az intézmények kénytelenek a szülői hozzájárulásokra támaszkodniuk, hogy megőrizzék az oktatás színvonalát. A Papp Katalin Magán Művészeti Alapiskolában az egyéni és csoportos oktatásra vonatkozó szülői hozzájárulások között nem tapasztalható jelentős eltérés, és ezek az összegek összhangban állnak a térség többi művészeti alapiskolájának átlagával.

Papp Katalin nézete szerint a szülők számára nem a tandíj a legmeghatározóbb tényező egy művészeti iskola kiválasztásakor; csupán egy-egy esetben játszik szerepet. Amennyiben a szülők megszüntetik gyermekük művészeti képzését, gyakran nem a pénzügyi megfontolások állnak a háttérben, hanem gyakorlati problémák, például a megfelelő buszjáratok megszüntetése, vagy az, hogy a szülő nem tudja autóval szállítani a gyermeket. Ezen kihívásokra reagálva az iskola alapítói úgy döntöttek, hogy elérhetővé teszik a kihelyezett oktatást, így a szociálisan hátrányos helyzetű családok is részesülhetnek művészeti képzésben. Ezen kívül azok a családok is profitálhatnak a programból, akik bár anyagi helyzetük kedvezőbb, de sűrű napi rutinjuk miatt nem tudják megoldani gyermekeik utaztatását.

Ez inspirált bennünket, hogy a vidéki gyerekek felé is kinyissuk kapuinkat. Mi aktívan elmegyünk hozzájuk, és szoros együttműködésben dolgozunk a települések polgármestereivel, valamint az alapiskolák igazgatóival. Iskolánk a Szlovákiai Oktatásügyi Minisztérium által elismert intézmény, amely öt kihelyezett tagozattal rendelkezik a székhelyén kívül. Már évek óta szolgálati autóval látogatjuk meg őket, hogy tanárainknak ne kelljen saját járművet használniuk. Oktatóink folyamatosan egyeztetik órarendjeiket, hogy elkerüljék az órák ütközését.

- osztotta meg velünk az igazgatónő.

Az intézmény diákjainak összlétszáma 428, ebből több mint 251 fiatal a párkányi kihelyezett tagozaton tanul. A zenei képzés keretein belül 231 növendék vesz részt az egyéni oktatásban, míg a képzőművészeti szakon 111 diák tanul. A tánc szakot pedig 86 lelkes tanuló látogatja.

"Az iskola megalapításakor, 2011-ben Muzslán rátaláltunk arra a támogató környezetre és lehetőségekre, amelyek elengedhetetlenek voltak az iskola létrehozásához és további fejlődéséhez."

A magán művészeti alapiskola működésének fenntartása érdekében nem támaszkodhatunk kizárólag az önkormányzat folyamatos támogatására. Az iskola vezetősége aktívan keres alternatív finanszírozási lehetőségeket, így pályázatok benyújtásával igyekeznek előteremteni a szükséges forrást. Eddig több sikeres pályázat révén, mint például a Bethlen Gábor Alapítvány és Nyitra megye támogatásával, megvalósulhattak hangversenyek és művészeti táborok. Fontos számunkra a szoros együttműködés a szülői szövetséggel, amely segíti az iskola életét. Azonban a havi rezsiköltségeket nem tudjuk pályázati úton fedezni, így azok előteremtése a mi felelősségünk. Bízunk benne, hogy az állami finanszírozás kérdése hamarosan rendeződik, ami javulást hozhat az iskola működésében.

Related posts