A számok árnyékában: Fokozódó válságjelek a német gazdasági összeomlás szélén


2024-ben Németországban soha nem látott magasságokba emelkedett a csődbejelentések száma, új rekordot állítva fel e téren.

A német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteken nyilvánosságra hozott statisztikái szerint a fizetésképtelenségi bejelentések száma jelentős mértékben emelkedett Németországban. Az idei év során a csődbejelentések aránya 16,8 százalékkal nőtt a 2023-as adatokhoz képest, míg december hónapban az előző év azonos időszakához képest 13,8 százalékos növekedést tapasztaltak. Korábbi cikkünkben a Csődhullám jelenségéről Steffen Müller, a Hallei Gazdaságkutató Intézet szakértője osztotta meg véleményét.

A jelentés alapján a növekedés mögött több különböző tényező húzódik meg:

Október hónapban 2102 vállalat csődjéről érkezett bejelentés, ami figyelemre méltó, hiszen ez 35,9%-os növekedést jelent a 2023-as év hasonló időszakához képest. A csődök következtében keletkezett hitelezői követelések összértéke elérte a 3,8 milliárd eurót, míg egy évvel korábban ez az összeg mindössze 1,6 milliárd eurót tett ki.

A Német Ipari és Kereskedelmi Kamara (DIHK) vezető elemzője, Volker Treier, a legújabb statisztikákat "határozott figyelmeztetésnek" minősítette. Treier hangsúlyozta, hogy a vállalati csődök száma októberben a legmagasabb szintet érte el egy évtized alatt, ami világosan jelzi a német gazdaságban zajló jelentős strukturális átalakulásokat.

A Creditreform hitelügynökség szerint 2024-ben 22 400 vállalat jelentett fizetésképtelenséget, ami 2015 óta a legmagasabb érték. A prognózisok szerint 2025-ben a csődkérelmek elérhetik a 2009-es válságév csúcsát is, amikor több mint 32 ezer vállalat került csődbe.

A fizetésképtelenségek növekedése a német gazdaság szerkezeti átalakulásának egyértelmű jele. Christoph Niering, a németországi fizetésképtelenségi ügyintézők szakmai szövetségének elnöke szerint számos ágazatban és kulcsfontosságú iparágban tapasztalható "egyidejű felfordulás", amely tovább fokozza a gazdasági bizonytalanságot.

Az új energiaforrásokra való áttérés és a fenntarthatósági beruházások hiánya különösen kritikus problémák. Niering szerint ezek a hiányosságok már nem kompenzálhatók rövid távon, így 2025-ben a csődhullám folytatódása várható, függetlenül a német kormány új intézkedéseitől.

A német gazdaság szerkezetének átalakítása és a fenntarthatóságra való áttérés elengedhetetlen lépéseket jelent a vállalati stabilitás helyreállítása érdekében. Ugyanakkor a rövid távú kilátások továbbra is kockázatosak és nehezen megjósolhatóak.

Related posts