A szlovák ellenzék véleménye szerint Magyarország számára kedvezőbb feltételeket biztosító megállapodás körvonalazódik a Bős-Nagymaros projekt kapcsán.


A szlovák Demokraták párt által közzétett dokumentumok rávilágítanak a magyar és a szlovák kormány közötti tárgyalásokra a bős-nagymarosi vízlépcső ügyében, amely már 36 éve húzódik - számolt be róla a Paraméter.sk.

A jobbközép liberális-konzervatív, EU- és NATO-párti Demokraták véleménye szerint a legfrissebb dokumentumok alapján olyan javaslat készül, amely kedvezőtlen következményekkel járhat Szlovákia számára, míg Magyarország számára előnyös lehet. "A hírek szerint Szlovákia és Magyarország egy olyan megállapodás kidolgozásán dolgozik, amely évtizedeken át garantálná Magyarországnak a bősi vízerőműből származó villamos energia önköltségi áron történő biztosítását. Emellett a javasolt Ipolyra tervezett szivattyús-tározós erőmű építése is prioritást élvezne, amely elsősorban Magyarország energetikai igényeit szolgálná. Mindez egy kormányközi megállapodás keretein belül valósulna meg" - értékelte a Paraméter.sk az ellenzéki párt álláspontját, hangsúlyozva, hogy Robert Fico vezette szlovák kormánynak sürgősen lépnie kellene, hogy elkerülje, hogy Szlovákia anyagi hozzájárulással támogassa a kedvezőbb magyar áramárakat.

A párt környezetvédelmi szakértője, Michal Kiča hangsúlyozta, hogy "még arra is vállalunk kötelezettséget, hogy közösen megvalósítjuk a több milliárdos beruházást jelentő Málinec projektet, amelyre Szlovákiának valójában nincs szüksége. Ezzel minden kockázatot és költséget magunkra vállalunk az erőmű felépítésével és az áram értékesítésével kapcsolatban. A szlovák kormány gyakorlatilag egy visszavonhatatlan szerződés keretein belül kötelezheti el magát erre, amelyet titokban készítenek elő, és amely évtizedekre előre befolyásolhatja a jövőbeli eseményeket" - idézte nyilatkozatát a Paraméter.

Kedden a Népszava írt arról, hogy a magyar és a szlovák kormány csendben tárgyalnak egymással. A lap információi szerint "az egyezség legalizálná az 1997-es hágai ítéletben a nemzetközi joggal ellentétesnek minősített egyoldalú Duna-elterelést, és a megállapodás nyomán Magyarország beszállna a Bősi Erőmű turbinaparkjának mára időszerűvé vált teljes felújításába" - azaz eszerint a magyar fél vállalna komoly kötelezettséget és a Duna vízhozamának nagy részét elterelő harminc évvel ezelőtti szlovák lépés jogilag is rendezett hátteret kapna.

A Népszava tudósítása alapján felmerült, hogy a magyar kormány mégis nekilátna a nagymarosi vízlépcső megépítésének. Emlékeztetőül, a projekt ellen anno Hágához fordultunk, de most úgy tűnik, hogy lehetőség nyílhat arra, hogy az erőművet csúcsra járatásos üzemmódban üzemeltessék.

Kérdéseinkkel eljutottunk a magyar félhez, és amint megérkezik a válaszuk, frissítjük a cikkünket.

Related posts