Amerika égboltján egy kínai műhold hamvadt el | 24.hu
Látványos, tűzgömbszerű objektumokat figyeltek meg december 22-én éjjel az Egyesült Államok több területéről - írja a New York Post. A jelenségért egy használaton kívüli kínai műhold megsemmisülése volt felelős.
Jonathan McDowell, a Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központ kutatója szerint az égi jelenség helyi idő szerint este 10 óra körül lépett be a légkörbe New Orleans felett, majd átsuhant Mississippi, Arkansas és Missouri felett, ahol végül elérte a végzetét.
Az eseményről számos felvétel készült, és a műhold szétesése lenyűgöző látványt nyújtott, olyan volt, mintha egy óriási meteor csúszott volna át az égen. A műhold a pekingi központú SpaceView vállalat képalkotási céljaira szolgált.
Nem ritka, hogy egy-egy űrszemét visszahulljon a Földre, az amerikai Nemzeti Óceán- és Légköri Hivatal (NOAA) szerint évente mintegy 200-400 ilyen esemény történik. Az érintett eszközök többsége jóval azelőtt szétesik, hogy elérné a felszínt, a fennmaradó törmelékek pedig többnyire a tengerbe hullnak.
Az űrszemetek kérdése napjaink egyik legsúlyosabb környezeti kihívása. A NOAA statisztikái szerint a Föld körül körülbelül 30 ezer olyan darab található, amelyek mérete nagyobb, mint egy softball-labda. Ezen kívül a használaton kívüli, űrszonda méretű objektumok száma is eléri az ezret. Az űrdebris problémája tehát nem csupán a tudományos közösség, hanem az egész emberiség számára aggasztó jelenség.
Az űrszemét ütközései újabb törmelékfelhőket generálnak. Ha egy ilyen darab eltalál egy aktív űreszközt, mint például a Nemzetközi Űrállomás, akkor komoly károkat okozhat, veszélyeztetve ezzel a rajta tartózkodó űrhajósok biztonságát.