Az Egyesült Államok Kongresszusának impozáns épülete előtt, Kossuth Lajos szobránál rendeztek megemlékezést március 15. tiszteletére.


Az Egyesült Államok Kongresszusának impozáns épületénél, ahol Kossuth Lajos 35 évvel ezelőtt felállított szobra áll, március 15. tiszteletére szerdán megemlékezést rendeztek.

Koncz Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családpolitikáért felelős államtitkára, valamint Monok és környéke országgyűlési képviselője, hangsúlyozta, hogy Kossuth Lajos nemcsak a történelem egyik jelentős alakja, hanem egyfajta "kapocs" is a két nép között. A család mint közös érték mindkét nemzet számára alapvető szerepet játszik, és Kossuth öröksége ezt a köteléket is szimbolizálja.

"Ki kell állnunk a közös célok és értékek mellett, mint a béke, a család, a nemzeti értékek és a keresztény kultúra" - fogalmazott.

Az államtitkár a magyar-amerikai kapcsolatokkal kapcsolatban az MTI-nek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy az új amerikai kormány hivatalba lépése újabb jelentős lehetőségeket kínál a két ország közötti együttműködésben. Kiemelte, hogy látogatása remek alkalmat biztosít a tárgyalások lebonyolítására, és megosztotta tapasztalatait, amelyek alapján az amerikai fél részéről élénk érdeklődés mutatkozik a magyar politikai döntések, beleértve az új családpolitikai intézkedéseket is.

Rick Santorum korábbi republikánus szenátor köszöntőjében szintén a két ország által egyaránt értéknek tartott család, hit és a határok védelmét emelte ki.

Az amerikai politikus az MTI kérdésére felidézte, hogy már kongresszusi képviselőként, felfigyelve a Kossuth-szoborra ismerte meg a magyar politikus történetét, és azt, hogy ugyanazokat az értékeket képviselte, mint amiért az amerikai függetlenségi háborúban küzdöttek mintegy 50 évvel korábban.

A jelen amerikai-magyar kapcsolatait értékelve Rick Santorum úgy vélte, hogy 180 fokos fordulat állt be a két ország viszonyában, amiben szerepet játszik az, hogy az amerikai elnök és a magyar miniszterelnök közeli viszonyban van személyesen, valamint a politikát illetően, ugyanazokat az elképzeléseket képviselve.

Takács Szabolcs, Magyarország nagykövete Kossuth Lajos Egyesült Államokban tett útját emelte ki, amelynek során, 1851 végén beszédet mondott az amerikai Kongresszus két házának ülésén a magyar szabadságtörekvésekről és azokról az értékekről, amelyekre a magyarok máig büszkék, így a polgári szabadságjogok, a demokrácia és a hazafiság.

A Capitolium előcsarnokában 1990. március 15-én, immár 35 éve áll Kossuth Lajos mellszobra, amely azóta a washingtoni március 15-i megemlékezések szerves részévé vált. Az ünnepségek során a mellszobor megkoszorúzása mindig különleges pillanatot jelent, amely összeköti a magyar közösséget és megőrzi a nemzeti emlékezetet.

Related posts