Az orvosok figyelmeztetnek, hogy az egyik legelterjedtebb diéta jelentősen lelassíthatja a haj növekedését.
Az a közkedvelt diétás program, amelyet a fogyás, a vércukorszint stabilizálása és a gyulladások csökkentése érdekében ajánlanak, sajnos egy nem kívánt következménnyel is bírhat: könnyedén elveszítheted dús és egészséges hajadat.
Egy friss kutatás rávilágított, hogy az időszakos böjtnek alávetett egerek, akik csupán meghatározott órákban férhettek hozzá az ételhez, jelentősen javult anyagcserével büszkélkedhettek. Ugyanakkor észlelhető volt, hogy a szőrzetük növekedése lassabb ütemben zajlott, mint azoknál az egereknél, akik folyamatosan hozzáfértek a táplálékhoz. Amikor a tudósok ezt az eljárást embereken is tesztelték, meglepő módon hasonló tendenciákat figyeltek meg.
-- nyilatkozta a kutatás fő szerzője, aki egyben az őssejtbiológia professzora is a kínai Westlake Egyetemen.
A kutatások szerint az időszakos böjt javíthatja az őssejtek működését a vérben, a bélrendszerben és az izomszövetekben, valamint ezek regenerálódási képességét. Zhang csapata arra volt kíváncsi, milyen hatással van a böjt a bőr- és hajsejtekre.
A kutatók egy különleges kísérlet keretein belül borotvált egereket vontak be a vizsgálatba. Ezek az egerek egy szigorúan meghatározott étkezési rendet követtek: napi nyolc órás táplálkozási ablakuk volt, amely után 16 órás böjt következett, vagy pedig alternáló napokon kaptak ételt.
Ez az eredmény váratlanul érte a kutatókat.
A kutatócsoport arra a megállapításra jutott, hogy a böjt hatása alatt szelektíven eltávolítja az aktív hajtüsző-őssejteket (HFSC-ket), amelyek elengedhetetlenek a haj növekedésének fenntartásához.
Az időszakos böjt arra kényszeríti a testet, hogy az elraktározott zsírt használja elsődleges energiaforrásként az élelmiszerből származó, könnyen elérhető cukor helyett.
Az egerek hátbőrére naponta kétszer alkalmazott E-vitamin, amely antioxidánsként szerepel számos hajnövekedést elősegítő termékben, segített megvédeni az szőrzetet a böjt káros hatásaitól.
A bőr őssejtjeit nem érintette az időszakos böjt, amit a kutatók azzal magyaráztak, hogy ezek a sejtek képesek semlegesíteni a káros szabad gyököket.
A kutatók egy kisebb léptékű klinikai vizsgálat keretében próbálták alátámasztani megállapításaikat, amelyben 49 egészséges fiatal felnőtt vett részt. Az eredmények azt mutatták, hogy az időszakos böjt enyhébb hatással bírt az emberek hajának újbóli növekedésére.
A kutatók véleménye szerint azonban elengedhetetlen, hogy további, szélesebb körű és hosszabb időtávú kutatásokra kerüljön sor az eredmények megerősítése érdekében.
"Az emberi populáció rendkívül sokszínű, ezért a különböző hatások minden egyes egyénre másképp hatnak" – fejtette ki Zhang. "Az egerek anyagcseréje jóval gyorsabb, mint az embereké, így a böjt és az anyagcsere-váltás sokkal drasztikusabb hatással van az egerek hajtüsző-őssejtjeire."
A Cell Press kiadó által megjelentetett Cell című szakfolyóiratban pénteken nyilvánosságra hozták az eredményeket.
A kutatók azt tervezik, hogy helyi kórházakkal működnek együtt, hogy
Az orvosi szakértők már régóta hangsúlyozzák, hogy az időszakos böjt nem mindenki számára ideális megoldás. Egy idei, jelentős léptékű kutatás eredményei alapján