Borrell hangsúlyozta, hogy az Európai Unió tagállamainak kötelessége tiszteletben tartaniuk Netanjahu politikai döntéseit és lépéseit.


Az Európai Unió tagországainak tiszteletben kell tartaniuk a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) határozatait, beleértve a Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen kiadott elfogatóparancsot is - jelentette ki az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő Brüsszelben csütörtökön.

Az ICC november 21-én adott ki elfogatóparancsot Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant nemrégiben leváltott védelmi miniszter, valamint Mohamed ed-Deif, a Hamász iszlamista terrorszervezet katonai szárnyának főparancsnoka ellen emberiesség elleni és háborús bűncselekmények miatt.

Josep Borrell csütörtökön, a kétállami megoldás – amely Izrael mellett egy palesztin állam létrehozását célozza – támogatására létrejött Globális Szövetség nemzetközi fórumát megelőzően nyilatkozott. Kiemelte, hogy nem szabad aláásni a Nemzetközi Büntetőbíróság tekintélyét, mivel véleménye szerint ez a globális igazságszolgáltatás egyetlen hiteles alapja, és elengedhetetlen az elszámoltathatóság biztosításához.

Azon véleményének adott hangot, hogy

Az ICC döntései nem politikai természetűek – hangsúlyozta, majd kifejtette: a jogi testületet elismert, nagy tapasztalattal rendelkező bírák alkotják, akik a szakmai kiválóság csúcsát képviselik.

Borrell hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen azonosítani és szankcionálni a béke ellenségeit. Az ICC intézkedéseivel kapcsolatos kritikákra válaszolva kifejtette, hogy a döntésnek...

Ez a téma nem kapcsolódik az antiszemitizmushoz. A fókusz itt a világ színpadán zajló igazságkeresésre helyeződik.

Kiemelte, hogy Európa hírneve attól függ, mennyire képes maradéktalanul végrehajtani a Nemzetközi Büntetőbíróság döntését. Amennyiben ez nem valósul meg, úgy az igazságszolgáltatás jövője kétséges és aggasztó lehet – tette hozzá.

Szijjártó Péter külügyminiszter véleménye szerint a nemzetközi elfogatóparancs, amelyet az izraeli miniszterelnök és a védelmi miniszter ellen adtak ki, "szégyenletes és abszurd" lépés. Orbán Viktor miniszterelnök ennek ellenére meghívta Netanjahut Magyarországra, jelezve ezzel az ország álláspontját a helyzettel kapcsolatban.

Ahogy arról a 24.hu elsőként tudósított, két nappal azután, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság főügyésze elfogatóparancsot kért Netanjahu ellen, Orbán Viktor utasította három miniszterét, hogy alaposan tanulmányozzák a lehetőségeket: mi következne, ha Magyarország - mint az EU egyetlen tagja - kilépne a büntetőbíróság hatásköréből.

Related posts