A vihar kegyetlen pusztítást vitt véghez, a szél tucatnyi fát tépett ki gyökerestől a földből.

A hidegfront heves esőzésekkel robbant be délnyugat felől, sőt, jégzápor is tarkította az időjárást. A 100-120 km/h sebességű széllökések következtében több fa dőlt ki, a Tiszán pedig elszabadultak a csónakok, ami komoly riadalmat okozott. Ráadásul egy nyaraló is lángra kapott, tovább súlyosbítva a vihar következményeit.
Több mint ötszáz helyre riasztották a tűzoltókat a vihar miatt hétfőn kora délutánig a Dunántúlon - írta a katasztrófavédelem a honlapján. Mint írták, eddig a legtöbb alkalommal Veszprém, Fejér, Somogy, Komárom és Baranya vármegyében kellett beavatkozniuk a tűzoltóknak, jellemzően kerítésekre, épületekre dőlt fákat távolítanak el.
Alsóőrsön két személygépkocsira szakadt egy nagy méretű fa, amely egy villanyvezetéket is leszakított. Szintén Alsóőrsön, a strandon és környékén több fa kidőlt, Csopakon pedig egy fa és három villanyoszlop dőlt ki, egy fa itt is személygépkocsira borult. Balatonalmádiban egy tábor területén dőlt ki öt fa, az ott tartózkodókat biztonságba helyezték.
Balatonkenesén is parkoló autóra szakadtak faágak. Kaposváron egy lakóház udvarán lévő üvegházra dőlt egy nagy méretű diófa. Az M7-es autópálya Fejér vármegyei szakaszán, Polgárdi közelében lehasadt faágak akadályozzák a forgalmat. Pécsett parkoló autókra hasadtak nagy méretű faágak, Villánykövesdnél pedig a vasúti pályaszakaszt zárták el a kidőlt fák - sorolták.
A tűzoltók szüntelenül fáradoznak a viharkárok helyreállításán – hangsúlyozták.
Heves zivatarok veszélye miatt a legmagasabb, harmadfokú (piros) riasztásokat is kiadta a HungaroMet Zrt. hétfő délután Jász-Nagykun-Szolnok, Csongrád, Békés és Hajdú-Bihar vármegye területére.
Hétfő éjfélig harmadfokú figyelmeztetés van érvényben hevesebb zivatarok kialakulásának veszélye miatt Békés, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében. Másodfokú a figyelmeztetés Bács-Kiskun, Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád, Pest és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében. A Dunától keletre eső vármegyékben pedig elsőfokú figyelmeztetést adtak ki felhőszakadás veszélye miatt.
Az előrejelzés szerint hétfő késő estig több hullámban többfelé várhatóak zivatarok, egyre keletebbre, miközben északnyugaton csökken a valószínűségük. A zivatarokhoz viharos, óránként 60-80 kilométeres széllökés, lokálisan jelentős mennyiségű, akár 15-30 milliméternyi csapadék, 2 centiméter körüli jég társulhat. Helyenként heves zivatarok is kialakulhatnak, akár óránkénti 90 kilométeres széllökésekkel és 2-3 centiméteres jéggel, valamint felhőszakadás, főként a Dunától keletre.
Az Alföld vidékén, a délutáni és kora esti órákban, a zivatarrendszerek hatására óránként 110 kilométeres vagy annál gyorsabb széllökések is várhatóak. Ilyen körülmények között a piros riasztás kiadása sem elképzelhetetlen.
Szegeden óriási károkat okozott a vihar, amely hirtelen zúdult a városra. Számtalan fa és faág zuhant le, eltorlaszolva az utcákat, és sok helyen autók, sőt házak is sérültek meg a tomboló szélben. A Tisza-parton egy móló tönkrement, és több hajó is kiszabadult a kikötőből, viharos útra kelve.
A Szeged365 beszámolója szerint a vihar nem csupán a fákra, hanem a villanyoslopokra is súlyos csapást mért, mivel több kicsavart fa mellett egy oszlopot is kidöntött, és a villanyvezetékek is megsérültek.
A házaknál repültek a kerti bútorok, napernyők, sok helyen a tető is megrongálódott.
Fedezze fel különleges galériánkat!
Késő estétől kezdődően a keleti tájakon fokozatosan csökken a zivatarok valószínűsége, viszont hajnalban délnyugat felől újra esély nyílik zivatarok megjelenésére. Kedden a nappali órákban ismételten több hullámban várhatunk zivatarokat, amelyek kísérő jelenségei hasonlóak lesznek a hétfőihez. A délutáni órákban a zivatarok főként a Dunától keletre fognak intenzívebbé válni. Este és késő este már csupán az északkeleti régiókban lehet számítani zivatarokra.
Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője arra figyelmeztetett, hogy fontos, hogy mindenki folyamatosan kövesse az időjárási előrejelzéseket, és megfelelő biztonsági intézkedéseket tegyen. A viharos szél közeledte előtt érdemes zárt helyre helyezni mindazokat a tárgyakat, amelyek könnyen a levegőbe emelkedhetnek, továbbá ajánlott az áramtalanítás azokban a helyiségekben, amelyeket a víz esetleg elérhet.
Azt kérte, hogy ahol hevesebb zivatarok miatt van érvényben riasztás, ott az emberek fokozottan figyeljenek a fák, fasorok, állványzatok közelében, és lehetőleg senki ne parkoljon villanyvezetékek és fák alá, a fasorok mellett pedig kellő figyelemmel közlekedjünk.
Az úton tartózkodók figyelmét fokozott óvatosságra hívják fel; akár autóval, akár gyalogosan, a magasan álló víz átkelése rendkívül kockázatos lehet, hiszen a villámárvizek súlyos veszélyforrást jelentenek, amelyek könnyedén elragadhatják az embereket és tárgyakat egyaránt. A szakértők azt javasolják, hogy ha autóval utazunk, és a vihar váratlanul ránk tör, keressünk egy biztonságos helyet, ahol megállhatunk. Amennyiben ez nem megoldható, mindenképpen csökkentsük a sebességünket.
Zivataros időszakban fontos óvintézkedéseket tenni. El kell kerülni a kilátókat és a villanyoszlopokat, mivel ezek fokozottan veszélyesek. Ne tartózkodjunk fa alatt, és esernyő használata is kockázatos lehet. Ha erdőben tartózkodunk, és villámlás következik be, keressünk egy olyan helyet, ami legalább 4-5 méterre van a fák törzsétől, hogy minimalizáljuk a veszélyt.
Kérte, hogy mindenki, aki bajba került embert vagy leszakadt vezetéket észlel, az ne habozzon, és értesítse a 112-es segélyhívót.
Egy videó is készült egy kigyulladt nyaralóról: