A forint 2025 elején drámai zuhanásnak indult, és közelít az 500-as euró árfolyamhoz. A pénzpiacok turbulenciája és a gazdasági bizonytalanságok következtében a magyar valuta brutális nyomás alá került. A helyzet aggasztó, mivel a magas infláció és a gyen


Elég rossz évet zárt a forint 2024-ben, és az a rossz árfolyam még ez év legelején is kitartott. A Pénzcentrum által megkérdezett elemzők azonban nyugtató válaszokat tudtak adni: az 500-as euróárfolyam biztosan nem idén fog bekövetkezni, de azért figyelni kell egyrészt magára az árfolyamra, másrészt a világpolitikában érkező változásokra is.

2024 nem a magyar forint fénykoraként vonul be a történelemkönyvekbe. Az év elején 382 forintot jegyzett az euró, ám december végére az árfolyam 412 forint fölé emelkedett, ami több mint 10 százalékos csökkenést jelentett 12 hónap alatt. Az új év első napjaiban is folytatódott a tendencia: január másodikán, a kereskedés első napján, újabb két forinttal drágult az euró, míg a dollárral szemben a forint két éves mélypontra süllyedt. Jelenleg úgy tűnik, hogy a gyengülés valószínűleg 2025-ben is folytatódik.

A Pénzcentrum legfrissebb felmérése során gazdasági szakértők véleményét kérték ki arról, hogy hol tarthat az euró árfolyama 2025 végére. Milyen szintet érdemes figyelembe venni, és mire érdemes lelkileg felkészülni? Vajon súlyos gyengülés vár ránk az elkövetkező évben, vagy vannak olyan pozitív gazdasági tényezők, amelyek segíthetnek megőrizni a forint értékét?

2024 során a forint 10 százalékos erősödést mutatott az euróval szemben, ami nem igazán tekinthető kedvező évnek. Az alábbi grafikonon szemléltetjük az utolsó negyedév árfolyammozgásait a dollárral, euróval és svájci frankkal szemben. Ekkor már világosan látszott, hogy a forint történetében nem ez az év lesz a legkiemelkedőbb.

Mint látható, ez év elején tovább folytatódott a gyengülés, ezért merült fel bennünk a kérdés, hogy mire kell számítanunk 2024-ben. Vajon itt van már a sarkon az ötszáz forintos euróárfolyam, vagy ennyire drasztikus zuhanásra még nem kell számítani? Mi mentheti meg a forintot, ha egyáltalán bármilyen tényező képes erre?

Madár István, a Portfolio vezető elemzője rámutatott, hogy nem meglepő, hogy a forint 2024-ben gyenge teljesítményt mutatott. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy a gyenge eredmények mögött jórészt a magyar gazdaságon kívüli tényezők állnak.

A forint évek óta tartó gyengülése legutóbb külső tényezők hatására gyorsult fel. Az Egyesült Államok gazdasága úgy tűnik, sikeresen alkalmazkodik a magas kamatú környezethez, ami miatt a kamatcsökkentések kilátásai folyamatosan csökkennek. Ha a világ egyik legnagyobb és legstabilabb gazdaságában, ahol a 10 éves állampapír kamata 4,6%-ra emelkedett, a kamatszint a jövőben is ilyen magas marad, akkor ez nyomást gyakorol a feltörekvő országok devizáira is. Általánosan tapasztalható, hogy a dollár folyamatos erősödésével párhuzamosan a forint nemcsak a dollárral, hanem az euróval szemben is értékét veszti. Ezt a jelenséget tovább fokozzák Donald Trump várhatóan agresszív kereskedelempolitikai lépései, amelyek vámokat hoznak magukkal. A vámokat bevezető ország devizája általában erősödik, míg a kereskedelmi partnerek valutái gyengülnek. Érdemes megemlíteni, hogy a forint a regionális devizák között is alulteljesít; az elmúlt egy évben például a lengyel zlotyval szemben 11%-ot veszített az értékéből. Ennek hátterében a hazai gazdaság körüli bizonytalanságok állnak: az uniós források felfüggesztése, a gyenge növekedési teljesítmény és a magas adósságteher mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a befektetők magasabb kockázati kamatprémiumot várjanak el. A 6,5%-os alapkamat – a globális tőkepiac ingadozásainak függvényében – nem mindig képes ezt a várakozást teljesíteni.

- fogalmazott Madár István. Kíváncsiak voltunk a véleményére arról is, hogy milyen kilátások várnak ránk az idei évben: vajon olyan súlyos a helyzet, hogy újabb drámai visszaesésekre számíthatunk?

A devizapiacok sajátos jellemzője, hogy nem jellemzik őket szélsőséges előrejelzések. Ennek oka, hogy az új információk gyorsan beépülnek az árfolyamokba, így a piaci szereplők szinte azonnal reagálnak a változásokra. A piaci előrejelzések általában a jelenlegi árfolyamszint közelében helyezkednek el, de a tendencia inkább a további gyengülés irányába mutat.

- tette hozzá. Arra a kérdésre, hogy mi szükséges a forint idei megerősödéséhez, szintén viszonylag megnyugtató választ tudott adni.

Bár az elemzők többsége úgy véli, hogy a forint ellen szóló érvek túlsúlyban vannak, a devizapiacok logikája meglehetősen sajátos. Az alapvető forgatókönyv szerint a dollár a kereskedelmi háború következtében tovább erősödik, a nemzetközi környezet pedig továbbra is zavaros marad. Az Európai Unióval való kapcsolatunk is feszültebbnek tűnik, a kamatlábak előnye csak fokozatosan nő, és a gazdasági helyzet is mérsékelt javulást mutat. A közelgő választások előtt a gazdaságpolitikai kockázatok is várhatóan emelkednek. Ugyanakkor érdemes észben tartani, hogy sok esetben a rossz forgatókönyv már beárazásra került, ami azt jelenti, hogy a pozitív meglepetések valószínűsége növekszik. A fent említett területeken olyan események történhetnek, amelyek rövid- vagy hosszabb távon eltéríthetik a forintot a gyengülő trendtől.

- zárta gondolatait a Portfolio vezető elemzője.

Bukovszki András, a CIB Bank szakértője hangsúlyozza, hogy a forint gyengüléséhez nem csupán külső körülmények, hanem belső tényezők is jelentős mértékben hozzájárultak. Az elmaradt pozitív fordulat pedig tovább rontotta az árfolyam helyzetét, ami aggasztó jeleket mutat a gazdasági stabilitás szempontjából.

Az elmúlt hónapok során a belső tényezők, amelyek hozzájárultak a viszonylag gyors árfolyamcsökkenéshez, továbbra is változatlanok maradtak. A gyenge gazdasági aktivitás, az új monetáris politikai vezetéssel kapcsolatos bizonytalanság és az EU-s források elvesztése mind-mind hozzájárulnak a feszültségek fokozódásához. Közben egyre közelebb kerül Trump elnök beiktatása, ami újabb kiszámíthatatlanságot hozhat magával. A jelenlegi helyzetben kulcsfontosságú kérdés, hogy a protekcionista intézkedések hogyan formálódnak, kiket és milyen mértékben érintenek majd. A meglévő bizonytalanság következményeként a tőke áramlása az Egyesült Államokba tovább folytatódik, ami nem kedvez a feltörekvő piacoknak, így a forintnak sem. Az, hogy teljesítményünkkel folyamatosan lemaradunk a régió többi országától, lassan már a mindennapjaink részévé válik.

- Tedd különlegessé a mondandódat - javasolta Bukovszki András. Hozzátette, hogy sürgető lenne egy megállapodás az EU-val, mivel ez már önmagában is kedvezően hathatna az árfolyamokra.

Külső tényezők szempontjából jelentős hatással lenne a forint árfolyamára, ha az új amerikai elnök a vártnál mérsékeltebb vámpolitikát hirdetne meg. Ezen kívül az orosz-ukrán konfliktus lezárása is komoly pozitív elmozdulást hozhatna a forint számára. Ország-specifikus tényezők között említést érdemelne egy esetleges megállapodás az EU vezetésével, valamint a gazdasági helyreállás gyorsabb üteme, amelyek mind hozzájárulhatnának a legfontosabb devizapár árfolyamának csökkenéséhez. Ezen felül egy szigorú, óvatos és megbízható jegybanki politika is stabilizáló hatást gyakorolhatna az árfolyamra, és a költségvetés szempontjából is kedvező lenne, ha az elsődleges egyenleg (kamatkiadások nélküli egyenleg) idén is közel balanszban maradhatna.

- tette hozzá az elemző a CIB-től.

Virovácz Péter, az ING vezető elemzője kifejtette, hogy a devizapiac sajátos jellemzői is szerepet játszottak a gyengülés kialakulásában az év végén.

Az új év beköszöntével új pozíciók is megjelennek a piacon. Az év végi időszakban a befektetők általában lezárják a nyitott pozícióikat, ami miatt a piac likviditása csökken, és az árfolyamok információtartalma is jelentősen lecsökken a megszokott normákhoz képest. Ezen a sekély piacon lehetőség nyílik a rejtett devizapiaci beavatkozásokra is, amikor például a Magyar Nemzeti Bank (MNB) folyamatosan, apróbb tételekben vásárolja a forintot a devizatartalék terhére, ezzel próbálva erősíteni a hazai valutát. Bár konkrét bizonyítékok erről sosem lesznek, azért érdemes elgondolkodni, hogy a 410,09-es év végi EUR/HUF árfolyamot nem csupán a véletlenek, hanem valószínűleg tudatos lépések formálták. Amint a befektetők újra aktívan megjelennek a piacon, a forint árfolyama ismét a valós gazdasági helyzetet kezdi el visszatükrözni, ami azt jelzi, hogy a hazai valuta továbbra is sebezhető. Ezen kívül érdemes megemlíteni, hogy a közelmúltban az Európai Központi Bank (EKB) és a Federal Reserve (Fed) várható kamatpályája is felfelé módosult, ami a nemzetközi hozamkörnyezet változásával együtt a magyar eszközök relatív értékeltségét negatívan befolyásolta.

- kezdte el részletes elemzését Virovácz Péter. Ezt követően kifejtette, hogy milyen árfolyamokra számít 2025-ben: mint hangsúlyozta, a

Viszonylag jelentősebb éven belüli ingadozásra számítok a forint esetében és a 412-425-ös sávban látom mozogni az euróval szemben. Az év közepe felé inkább a sáv erősebb oldalán lehet a forint, tekintettel arra, hogy bár a befektetők arra számítanak, hogy az új jegybanki vezetés gyorsan lazításba kezd, szerintem ezzel várnak majd nyárig (vagy talán még tovább). Ez pedig erősítheti a forintot, pláne, ha közben a Fed és az EKB folytatják a kamatvágásokat és a régiós jegybankok is elkezdik a lazítást. Így a forint az év közepe felé akár 412 körül is mozoghat az euróval szemben. Az év végére inkább az előrejelzési sáv tetejének közelében várom az árfolyamot. Ennek oka pedig az MNB-től várt lazító politika lehet. Az év végére a mostani szintnél akár 75 bázisponttal is lejjebb lehet az alapkamat és egyéb, a jegybankmérleget érintő lazítással is számolok. Mindez pedig az év végi EUR/HUF árfolyamot 420 közelébe viheti. A dollárral szemben az év közepén 396 körül lehetünk (EUR/USD 1,04), miközben az év végén 412 lehet a dollárral szembeni kurzus (EUR/USD 1,02). Vagyis az előttünk álló nagyjából fél évben a mostani szintek körül ingadozhat az EUR/USD, miközben az év végére a tovább nyíló kamatkülönbözet és növekedési differencia a dollár malmára hajthatja a vizet és erősödő dollárra számítok

- "jósolta" a 2025-ös árfolyamot Virovácz Péter.

Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum vezetője a Pénzcentrum számára adott válaszában megerősítette, hogy Donald Trump első intézkedései valóban hatással lehetnek a forint helyzetére. Ugyanakkor a múlt héten, a legelső kereskedési napon történtekre nem igazán találni ésszerű magyarázatot.

Az euró árfolyama 410 forint felett, amely a 2025 eleji időszakra jellemző, alapvetően nem magyarázható a gazdasági alapok által. A folyó fizetési mérlegben tapasztalható jelentős többlet és az MNB 6,5%-os alapkamatának reálkamatot biztosító szintje az inflációval szemben kedvező helyzetet teremt. Ezen kívül a külső adósságunk alacsony, az államadósság trendje enyhén csökken, és tavaly a költségvetési hiány is látható mértékben mérséklődött. Viszont több tényező is árnyalja a forint helyzetét, amelyek, ha nem változnak, a jelenlegi gyenge árfolyamot fenntarthatják. Az egyik ilyen tényező az Egyesült Államokban bevezetésre kerülő vámok kérdése, amelyek csökkenthetik a magyar export lehetőségeit, ezzel pedig az ország külső egyensúlyát és folyó fizetési mérlegét is negatívan befolyásolják. Továbbá, a Fed várható kamatpályája is hozzájárul a forint gyengüléséhez, és szoros összefüggésben áll a vámok hatásával. Tavaly az év végén kamatcsökkentési ciklus indult el, azonban ennek üteme idén várhatóan jelentősen lelassulhat. Ennek oka, hogy a vámok inflációt generálhatnak az amerikai gazdaságban, mivel drágábbá és kisebb volumenűvé válhat az USA importja. A magasabb amerikai kamatok pedig erősebb dollárt eredményezhetnek, ami nem kedvez a feltörekvő piaci devizáknak, mint például a forintnak.

- fogalmazott Árokszállási Zoltán. Kifejtette azt is, hogy ő mit vár 2025-ben: szerinte azzal már számolni sem érdemes, hogy visszatér az árfolyam 400 alá, de még a márciusban felálló új jegybanki vezetésnek is óvó szemeket kell vetnie az árfolyamra.

Az első kérdésre adott válaszok alapján arra számítunk, hogy a forint valamivel erősebben teljesít majd az éves átlagban, mint az év elején tapasztalt 415 körüli szintek. Ugyanakkor a feljebb kerülő amerikai kamatvárakozások miatt a 405-ös éves átlagos árfolyambecslésünkben felfelé mutató kockázatokat észlelünk, ami a gyengébb forint irányába hat. A 400 forint alatti euróárfolyam tartós visszatérése egyre valószínűtlenebb, így ezt nem érdemes komolyan venni. Fontos megemlíteni, hogy a forintot támogató fundamentumok mellett a jegybanknak is figyelmet kell fordítania a forint árfolyamára, mivel az infláció 2025-re éves átlagban várhatóan a jegybanki célsáv felső határán, 4% környékén alakulhat. Egy jelentős forintgyengülés veszélyeztetheti az inflációs célok elérését. Ennek tudatában úgy véljük, hogy az MNB felelősségteljes döntéseket fog hozni, és ha a forint tovább gyengül, akkor a további kamatcsökkentések lehetősége egyre inkább elhalványul.

- nyilatkozta Árokszállási Zoltán, az MBH képviseletében.

Related posts