Úgy tűnik, hogy egy csődhullám fenyegethet a ragadós száj- és körömfájás járványának következményeként. A betegség terjedése komoly gazdasági hatásokat gyakorolhat, és számos vállalkozás számára okozhat nehézségeket. Érdemes figyelemmel kísérni a helyzet
"Gyárfás Tamás megölni kívánta Fenyő Jánost" - nyilatkozta a megoldatlan ügyek hírneves nyomozója, Kovács Lajos.
A MOSZ közleményben figyelmeztetett súlyos, esetenként pótolhatatlan veszteségekre az állattartó ágazatban. Koncz Máté elnök szerint a hazai állattartók jelentékeny hányada került kilátástalan helyzetbe. A teljes ágazat megszenvedi a járvány miatt bevezetett exportkorlátozásokat, a két megyét is érintő szállítási és vágási korlátozásokat, valamint "a nemzetgazdasági miniszter élelmiszer-termelőket ellehetetlenítő" politikáját - számolt be róla a HVG.
Az elnök nyilatkozata szerint a telepeken közel százezer egészséges, de eladhatatlan sertés halmozódott fel, és hetente körülbelül tízezerrel nő a számuk. Ezen kívül a vágómarhák sem tudnak eljutni a vágóhidakhoz. Azt is hangsúlyozta, hogy az állatok elhelyezése egyre nehezebb feladattá válik, miközben a gondozási és takarmányozási költségek folyamatosan emelkednek.
Ezen túlmenően hangsúlyozta, hogy a korlátozások következtében jelentős mennyiségű tejtermék, húsáru és élő állat exportja meghiúsul, ami a járványkitörésektől távol működő gazdákra is negatívan hat. Továbbá, az élelmiszer-feldolgozók is komoly elhelyezési nehézségekkel néznek szembe, ami miatt a tej és a vágósertés átvétele egyre inkább lelassul.
Koncz Máté véleménye szerint a helyzet fokozatosan kezelhetetlenné válik az egész ország területén, és az ötödik járványkitörés tovább rontotta a már amúgy is kritikus állapotot.
Szerinte a leglényegesebb feladat a magyar élelmiszerek külföldi vásárlóinak bizalmának helyreállítása lenne, ám úgy véli, hogy a kormányzat nem mutat elkötelezettséget ebben a kérdésben. Az elnök aggasztónak tartja a "termelőellenes, az élelmiszer termékpályákat megingató politikát", amely hajlandó a rövid távú árcsökkentések érdekében kockára tenni a teljes élelmiszerláncot. Ezzel számos vidéki gazdaság és több tízezer vidéki munkahely kerülhet veszélybe.
Koncz kijelentette, hogy vidéken csődhullám fenyeget, de ezzel nem hajlandó szembenézni a kormány. Visszautasítják Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter állításait, aki szerint a gazdálkodók, az élelmiszergyártók és a kereskedők nyerészkedése miatt drágulnak az élelmiszerek, miközben a termelők nagy része a túlélésért küzd.
Az érdekképviselet arra kéri Nagy István agrárminisztert, hogy határozottan támogassa a magyar gazdálkodók érdekeit, és aktívan lépjen fel a gazdák ellen irányuló törekvésekkel szemben. Emellett fontos, hogy segítsen azoknak az állattartóknak, akik jelenleg kilátástalan helyzetben vannak.
Emellett a fogyasztóktól is segítséget várnak: arra biztatják őket, hogy vegyenek magyar sertéshúst, és abból készült termékeket, hiszen a boltok polcaira kerülő magyar sertéshúsok fogyasztása teljes mértékben biztonságos.