December 12-én az Európai Unió döntést hoz a román és bolgár Schengen-övezethez való csatlakozásáról.
Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én Brüsszelben fognak dönteni a magyar javaslatról, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozását érinti - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Budapesten, miután találkozott Marcel Ciolacu román kormányfővel.
A mai napon jelentős tárgyalások zajlanak Budapesten, ahol Ausztria, Bulgária, Magyarország és Románia belügyminiszterei összegyűltek, hogy megvitassák a schengeni térség bővítését Románia és Bulgária bevonásával – áll a hírekben.
Emlékeztetett arra, hogy jelenleg Magyarország adja az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. "Amikor legutóbb Bukarestben tárgyaltunk miniszterelnök úrral, akkor egyetértettünk abban, hogy a magyar elnökséget mindenképpen fel kell használni arra, hogy Románia schengeni övezethez való csatlakozásának folyamatát felgyorsítsuk" - idézte fel.
Kiemelte, hogy a jelenlegi helyzet igazságtalan Romániával szemben, hiszen az ország az utóbbi években számos erőfeszítést tett, és már régóta mindent megtesz annak érdekében, hogy teljesítse a schengeni térséghez való csatlakozáshoz szükséges feltételeket.
Orbán Viktor kifejezte elégedettségét azzal kapcsolatban, hogy a pénteki budapesti belügyminiszteri találkozón az illegális migráció kezelésére irányuló megközelítést választották. A belügyminiszterek ma itt arról folytattak eszmecserét, hogy a jogellenes határátlépések számát drasztikusan csökkenteni szükséges, és hogy az illegális migrációval szembeni fellépést fokozni kell - tette hozzá.
A beszámoló alapján világosan kiderült, hogy Románia és Bulgária jelentős fejlődést mutatott ezen a téren, és a magyarok, osztrákok, románok és bolgárok között konszenzus alakult ki: minden eddigi akadály megszűnt, amely hátráltatta Románia belépését a schengeni övezetbe.
A pénteki megbeszélések során sikerült konszenzusra jutni abban, hogy mind a négy érintett ország elkötelezett amellett, hogy január 1-jétől Románia ne csupán a repülőtereken, hanem a szárazföldi határátkelőkön keresztül is teljes jogú tagjaként vegyen részt a schengeni térségben - tájékoztatta a közvéleményt.
Az erről szóló döntést, amelyhez az EU összes tagállamának belügyminisztere szükséges, december 12-én fogják meghozni Brüsszelben, ahol a magyar elnökség a mai budapesti tanácskozás alapján tesz előterjesztést - jelezte Orbán Viktor.
Várakozásai szerint Budapest különleges hírnévre fog szert tenni ebben a folyamatban, hiszen itt zajlottak azok a tárgyalások, amelyek sikeresen elhárították az utolsó akadályokat, és ezzel megnyitották a kaput a hivatalos döntések előtt.
Amennyiben minden a kitűzött ütemterv szerint alakul, január 1-jétől a magyar-román határon már nem szükséges megállni gépjárművel – hangsúlyozta, kiemelve, hogy ez "kiemelkedő esemény lesz mindannyiunk számára".
Orbán Viktor pénteken bejelentette, hogy Marcel Ciolacuval folytatott megbeszélésük során kétoldalú kérdésekről is szó esett. Hangsúlyozta, hogy 2008 óta nem látogatott román miniszterelnök Budapestre, így "itt az ideje volt, hogy ezt a hiányosságot pótoljuk."
A két ország közötti gazdasági együttműködést a magyar miniszterelnök rendkívülinek titulálta, mivel a kétoldalú kereskedelem folyamatosan növekvő trendet mutat, mind volumenben, mind értékben. Román kollégájával közösen hangsúlyozták, hogy kiemelkedően fontosnak tartják az egymás országába irányuló befektetések ösztönzését. Továbbá elkötelezettek amellett, hogy támogassák a román termékek magyar piacra való beáramlását, és viszont, a magyar termékek román piacon való megjelenését is.
Orbán Viktor kiemelte: a gazdasági együttműködés és a schengeni térséghez való kapcsolódás különösen fontos a határ menti térségben élő közösségek számára, amelyek igazságtalan és méltánytalan helyzetben vannak. A helyi közösségek végre úgy szervezhetik az egymással kapcsolataikat, ahogyan az élet természetes rendje ezt megkívánja - jelezte.
Elmondta, hogy a schengeni csatlakozás pillanatában azonnal új határátkelők nyílnak meg, amelyek korábban csupán hétvégenként működtek. Orbán Viktor kifejezte háláját az RMDSZ-nek, amiért hozzájárult a schengeni csatlakozás előmozdításához.