A Bizottság határozott lépést tett: az Erasmus-programmal kapcsolatos szigorú szabályok továbbra is érvényben maradnak.


Az Európai Bizottság aggodalmát fejezte ki a kormány által a közérdekű vagyonkezelő alapítványokban felmerülő összeférhetetlenségi kockázatok kezelésével kapcsolatban, és ennek következtében megerősíti a korábban meghozott határozatát.

Ez azt jelenti, hogy azok a diákok, akik az alapítványi fenntartású egyetemeken tanulnak, valamint a tanárok, akik ezeken az intézményekben oktatnak, továbbra sem élhetnek az Erasmus és a kutatóknak szóló Horizont program által nyújtott lehetőségekkel.

A kormány október 17-én terjesztette a parlament elé azt a törvénymódosítást, amelynek célja, hogy a Bizottság lehetővé tegye az érintettek visszatérését a programokba. Az uniós kifogások következtében korábban a kormánytagok, államtitkárok, valamint miniszteri és kormánybiztosok kiléptek az egyetemeket irányító kuratóriumokból. Az októberi intézkedésekkel pedig az országgyűlési képviselőket, polgármestereket és kormányzati felsővezetőket is kizárták a kuratóriumokból.

A módosítás értelmében kizárólag olyan személy lehet a kuratórium vagy a felügyelőbizottság tagja, aki megfelel a tisztség betöltéséhez elengedhetetlen függetlenségi, feddhetetlenségi, pártatlansági és integritási követelményeknek. Az összeférhetetlenség ellenőrzését pedig az Állami Számvevőszék végzi.

A megbízatás a jövőben 6 év után megszűnik, és a tagok legfeljebb egyszer választhatók újra. Ez jelentős változás ahhoz képest, hogy most élethosszig tartó kinevezésük van. Az is változás, hogy az érintetteknek vagyonnyilatkozatot kell tenniük.

A parlament megszavazta a törvényjavaslatot, de hatályba lépése csak akkor várható, ha az Európai Tanács visszavonja az eddigi határozatát. Tehát, jelenleg még nem érvényes.

Az Európai Bizottság azt írta, egyértelműen felvázolták a kormány számára, hogy milyen kiigazításokra lenne szükség, hogy töröljék a korlátozást.

Related posts