Tündöklő állampapír-show zajlik, ahol milliárdok versenyeznek a helyükért.

A lakossági állampapírok iránti kereslet viszonylag mérsékelt.
Az Államadósság Kezelő Központ legfrissebb statisztikái alapján a múlt héten a befektetők összesen 46,8 milliárd forint értékben vásároltak forintos lakossági állampapírokat. Ez az összeg az idei év eddigi legalacsonyabb szintjét jelenti, alulmúlva ezzel az előző heti rekordot, amely szintén kedvezőtlen adatnak számított. A befektetők a megszokott módon a legtöbb tőkét a Fix Magyar Állampapírba irányították, közel 20,4 milliárd forintot, míg a Bónusz Magyar Állampapírra 14,0 milliárd forintnyi befektetés érkezett. Ezen kívül a Magyar Állampapír Plusz, a Kincstári Takarékjegy és a Prémium Magyar Állampapír együttvéve 12,4 milliárd forintot vonzottak be az elmúlt hét folyamán.
Az új vásárlások növelik az állományt, azonban az egyes sorozatok lejárata csökkenti azt (például júniusban végérvényesen eltűnt a piacról az egy éve nem értékesített Egyéves Magyar Állampapír), ezenkívül a nem lejáró állampapírjaikat is eladhatják a befektetők, ami ugyancsak állománycsökkentő tényező. Mindezek eredőjeként május vége és június közepe között 21 milliárd forinttal, 11 265 milliárd forintra növekedett a forintos lakossági állampapírok névértékes állománya.
Ez a szám szinte teljes mértékben megfelel annak a szintnek, ahol 2024 végén állt az állampapír-állomány, mindössze 2 milliárd forintos eltérés figyelhető meg a két érték között.
Az idei év kezdeti hónapjait jellemző jelentős állampapír-kifizetések nem vezettek a lakossági állampapírok névértékének drámai növekedéséhez; inkább a meglévő állomány stabilan tartásáról beszélhetünk. Érdemes megjegyezni, hogy a háztartások nem csupán lakossági állampapírokat vásárolhatnak, hanem úgynevezett intézményi papírokat is, mint például a diszkont kincstárjegyek. Ezekkel kapcsolatban azonban nincsenek pontos, részletes adatok a rendelkezésünkre.
A közelmúlt hónapjaival összehasonlítva jelentős állampapír-kifizetésekre jelenleg nem számíthatunk. Január, február és március hónapokban, továbbá májusban is folyamatosan több száz milliárd forint áramlott a lakossági befektetőkhez a prémium állampapírok révén. Ezzel szemben június 20-án mindössze körülbelül 48 milliárd forintnyi kamatfizetés történt, míg júliusra további 72 milliárd forint körüli kifizetést prognosztizálnak.
A tapasztalat szerint a PMÁP-kamatfizetéseknek kettős hatásuk van, egyrészt számottevően megnövelhetik a következő időszak értékesítéseit, másrészt a befektetők részben át is csoportosíthatnak pénzt az alacsonyabb kamatozásra váltó befektetésből más típusú papírokba. A számok azt mutatják, hogy az év eleje óta már kamatot fizető, de nem lejáró inflációkövető állampapírok nagyjából egyharmadát csoportosították át a befektetők, ez a pénz többnyire a Fix és a Bónusz Magyar Állampapírban jelent meg.
Bár június első felében nem történt jelentős kamatfizetés, a befektetők továbbra is követik azt a trendet, amely az év eleje óta megfigyelhető. Egyre többen döntenek úgy, hogy meglévő inflációkövető állampapírjaik helyett a 6,5%-os kamatozású FixMÁP-ra, vagy a jelenlegi 7,36%-os induló kamatozású BMÁP-ra váltanak. E két új kedvenc együttes állománya már elérte a 4774 milliárd forintot, ami 81 milliárd forintos növekedést jelent június eleje óta. Ezzel szemben a PMÁP állománya 4530 milliárd forintra csökkent, ami 56 milliárd forintos veszteséget mutat júniusban. Hoffmann Mihály, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy ez a folyamat kedvező az adósságkezelés szempontjából, mivel az átcsoportosítás révén a lakossági portfólió kiegyensúlyozottabbá válik.
A június közepi adatok alapján a forintos lakossági állampapír-állományban a Magyar Állampapír Plusz 921 milliárd forintot képvisel, míg a Kincstári Takarékjegy 583 milliárd forint értékben található meg. Ezen kívül a Babakötvény 457 milliárd forintos részarányt mondhat magáénak.
Az alábbi táblázatban összegeztük a lakossági állampapírok jelenlegi kínálatát.
A címlap illusztrációja egyedi látványt nyújt. A kép forrása: Getty Images.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ