Egymillió új szelektív hulladékgyűjtő edényt osztanak szét - Házipatika A környezettudatosság jegyében egy különleges kezdeményezés keretében egymillió új szelektív kukát fognak kiosztani. A cél, hogy elősegítsék a hulladék szelektív gyűjtését és hozzájá
A szelektív hulladékgyűjtést népszerűsítő kezdeményezés keretében a MOHU 2025 végéig több mint egymillió új kukát juttat el a lakossági ügyfelekhez országszerte. Ez különösen fontos olyan területeken, ahol eddig a papír, műanyag és fém hulladékokat zsákokban gyűjtötték, valamint ott, ahol mostantól bevezetik a konyhai élelmiszer-hulladékok szelektív gyűjtését. A program célja, hogy megkönnyítse a lakosság számára a hulladékok megfelelő elkülönítését és ezzel hozzájáruljon a környezet védelméhez.
A tájékoztatásuk szerint az eszközök ingyenesen kerülnek biztosításra, amelyeket a helyi szolgáltatók juttatnak el a háztartásokhoz. A MOHU és a Mol-csoport elkötelezte magát amellett, hogy a következő évek folyamán több százmilliárd forintot fektet be a hazai hulladékgazdálkodás modernizálásába. A fejlesztési program egyik kiemelkedő lépéseként osztják ki az egymillió új kukát – olvasható a közleményben. A kukák közül az egyik fele az élelmiszer-hulladékok gyűjtésére, míg a másik félmillió a papír-, műanyag- és fémhulladék szelektív begyűjtésére lesz alkalmas.
A vállalat igényfelmérése nyomán nyolc regionális hulladékgazdálkodási szolgáltató összesen 202 ezer darab, papír-, műanyag- és fémhulladék szelektív gyűjtésére alkalmas kukát kapott. Ezeket 230 településen osztják ki. A kiosztás folyamatosan zajlik, eddig körülbelül 100 ezer gyűjtőedény jutott el a háztartásokhoz, és várhatóan az év végére ez a szám 150 ezerre nő. A korábbi, szelektív szemeteszsákokkal szemben, amelyek könnyen elszakadtak és kevesebb hulladékot tudtak befogadni, az új, merevfalú kukák sokkal tartósabbak. Ezen edények segítségével a hulladék jobban tömöríthető, ami hatékonyabbá teszi a gyűjtési folyamatot - tájékoztatott a MOHU.
A vállalat jelentős lépéseket tesz az élelmiszer-hulladékok hatékonyabb gyűjtése érdekében, hogy támogassa a körforgásos gazdaság fejlődését. A legújabb közleményükben kiderült, hogy a legoptimálisabb megoldás a házhoz menő gyűjtési rendszer bevezetése. Ennek keretében 2024-ben kísérleti jelleggel 14 településen, különösen a társasházi övezetekben, összesen 14 ezer darab 120 literes, gumitömítéssel és patentzárakkal ellátott kukát fognak biztosítani. Emellett a társasházak lakói számára 188 ezer szag- és kifolyásmentes, 5 literes edény is rendelkezésre áll majd. A házhoz menő gyűjtés már elkezdődött, ami új lehetőségeket teremt a hulladékkezelés terén.
A MOHU elkötelezte magát amellett, hogy 2035-re elérje az Európai Unió által kitűzött 65%-os újrahasznosítási célt a települési hulladékok esetében. Jelenleg Magyarországon ez az arány csupán 32%. Az újrahasznosítás fokozásának egyik kulcsfontosságú eszköze az italcsomagolások kötelező visszaváltási rendszere, amelynek keretében naponta már 5-6 millió palackot, üveget és dobozt adnak vissza az emberek. A papírból, műanyagból és fémből készült hulladékok gyűjtésére kijelölt kukák bevezetésével a szelektív hulladékgyűjtés eredményei is jelentős javulást mutatnak: az érintett területeken a szelektíven gyűjtött anyagok mennyisége akár 20-40%-kal is megnövekedett.
A MOHU folyamatosan bővíti hulladékgyűjtő kapacitásait: a papír, műanyag és fémhulladékok szelektív gyűjtésére összesen 293 ezer új kukát terveznek beszerezni és kiosztani 334 településen. Ezen kívül az élelmiszer-hulladékok begyűjtésére is készülnek, hiszen folyamatban van 16 ezer darab 120 literes, valamint 384 ezer darab 5 literes edény beszerzése, mellyel új településeket is bevonnak a rendszerbe. Ennek köszönhetően 2025 végére országszerte több mint egymillió új kuka áll majd a lakosság rendelkezésére.