Budapest környékén egyre gyakoribbá válnak ezek a növények, és úgy tűnik, hogy lassan mindenhol eluralkodnak. - Agrárszektor


Kistermelők, őstermelők és fiatal gazdák figyelem! Most egy különleges lehetőséggel élhetnek: 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényünkre! Ne hagyjátok ki ezt az alkalmat!

A Pilisi Parkerdő által kezelt erdőkben évi 30-35 millió látogató fordul meg, fenntart sokezer kilométernyi turista- és sokszáz kilométernyi kerékpárutat, erdei szálláshelyeket működtet, kilátókat és más természetközeli turisztikai attrakciókat fejleszt és üzemeltet. Szerteágazó ökoturisztikai tevékenysége és szolgáltatásai mellett azonban legfontosabb és elsődleges küldetése az általa kezelt 65 ezer hektár állami tulajdonú erdő megőrzése és gyarapítása - írja közleményében a parkerdő.

Szeretném hangsúlyozni, hogy tavaly a Pilisi Parkerdő által kezelt erdőkben összesen 260 ezer köbméter folyónövedék keletkezett. Ebből mindössze körülbelül 160 ezer köbmétert sikerült kitermelni, amely lakossági tűzifaként és faipari alapanyagként hasznosult. Jelenleg a fennmaradó folyónövedék mennyisége továbbra is meghaladja a kitermelt mennyiséget, ami azt jelenti, hogy az erdők átlagos élőfakészlete jelentősen gyarapodik. Ennek következményeként a szénmegkötés mértéke is növekszik. Az elmúlt év során tehát még hatékonyabbá válhatott Budapest és környező területeinek klímavédelmi zöld infrastruktúrája. Érdemes megemlíteni, hogy a kitermelt faanyagban egyre nagyobb arányt képvisel az örökerdőkben termelt faanyag. Ez különösen kedvező hír, hiszen az örökerdő erdőművelési mód folyamatos erdőborítást garantál, így hozzájárul az erdők alkalmazkodásához a változó éghajlati viszonyokhoz.

- emelte ki Reinitz Gábor, a Pilisi Parkerdő Zrt. ügyvezetője.

A Parkerdő által alkalmazott természetközeli erdőgazdálkodási eljárásoknak köszönhetően a hagyományos erdőfelújítási tevékenységek keretében közel 3000 hektáron a csemeték 62%-a természetes úton, az idős fákról származó magokból bontakozott ki. A fennmaradó 38%-on magvetés, csemeteültetés és sarjaztatás révén keletkeztek a fiatal állományt alkotó csemeték. 2024 során ezen a területen körülbelül 170 hektáron a Parkerdő összesen közel 800 ezer facsemetét ültetett el, emellett 28 ezer kilogramm kocsánytalan tölgy és csertölgy makk felhasználásával járult hozzá az erdők megújulásához.

A vállalkozási munkák keretében a parkerdő szakemberei országszerte több mint 200 községhatárban tevékenykedtek. Ezen projektek során lenyűgöző eredményeket értek el: több mint 600.000 új fát és cserjét ültettek el, emellett pedig közel 1 millió faegyed gondozásáról is gondoskodtak.

2024-ben a Pilisi Parkerdő továbbra is aktívan részt vett különböző természetvédelmi kezdeményezésekben. Az EU LIFE endemic PANALP projekt keretein belül, amelyet a Duna-Ipoly Nemzeti Parkkal és három szlovák partnerrel együttműködve valósítanak meg, már négy éve folyik egy átfogó szakmai program. Ennek célja öt endemikus növényfaj, köztük a kopárokon honos két faj védelme. Kiemelt figyelmet fordítanak a magyarföldi husáng (Ferula sadleriana) élőhelyei védelmére, mivel e védett növényfaj világállományának közel 50%-a a Pilis-tetőn található. A program egyik alapvető célja az emberi tevékenységek által okozott zavarások csökkentése, így a természetvédelmi törekvések hozzájárulhatnak e ritka faj megőrzéséhez és élőhelyének fenntartásához.

A Pilisi Parkerdő 2024-ben számos budapesti kerülettel (mint például a II., IV., IX., X., XVI., XVIII. és XXI.) együttműködve folytatta azt a három éve megkezdett Városierdő-fejlesztési Programját. Ennek a kezdeményezésnek a középpontjában a fővárosi erdők ökológiai értékeinek növelése és a klímaadaptáció elősegítése áll.

A Városierdő-fejlesztési Program alapja annak felismerése, hogy a problémák megoldásához közös erőfeszítésekre van szükség. A budapesti erdők előtt álló kihívások, amelyek a klímaváltozás és a városi terhelés következményei, nem oldhatók meg pusztán a Parkerdő erőfeszítéseivel. Szakmai tudásunk és elkötelezettségünk megvan, de ahhoz, hogy ezek az erdők hosszú távon fennmaradhassanak, elengedhetetlen a pénzügyi támogatás és a közös összefogás. Örömmel tapasztaljuk, hogy egyre több felelős önkormányzat, civil szervezet és vállalat csatlakozik a Városierdő-fejlesztési Programhoz, és a következő évben is folytatjuk a munkát. Ennek részeként indítottuk el a Parkerdő "Zöld étlapját", amely célja a vállalati együttműködések és támogatások ösztönzése.

Reinitz Gábor vezérigazgató így fogalmazott: "Összességében ezt a lényeges gondolatot emelhetjük ki."

Related posts