Először lép a szlovákiai magyar színpadra Witkiewicz drámája, és a Komáromi Jókai Színház új bemutatóval örvendezteti meg a közönséget.


Február 28-án a Komáromi Jókai Színház színpadán Stanisław Ignacy Witkiewicz ikonikus drámája, a Hőbörgő János Mátyás Károly kerül bemutatásra, melyet Gardenö Klaudia rendez. Ne hagyja ki ezt a különleges előadást, amely a színház világába varázsolja a közönséget!

Witkiewicz az irodalomtörténet színpadán a modern lengyel irodalom három oszlopos tagjának egyikeként van számon tartva, Bruno Schulz és Witold Gombrowicz mellett. Az irodalomelmélet azonban nehezen találja meg az ő egyedi helyét a palettán. Körülbelül negyven színpadi művet alkotott, ám ezek közül csupán húsz szövege maradt ránk. Magyar nyelvű fordításban 1973-ban jelentek meg az Európa Könyvkiadó jóvoltából öt drámája. A Hőbörgő János Mátyás Károly magyar ősbemutatója a Szegedi Nemzeti Színházban zajlott le 1991-ben, ezt követően 1996-ban a Katona Kamrájában egy főiskolás csapat állította színpadra modernista szürkabaré címkével, majd 2003-ban a Veszprémi Petőfi Színház is csatlakozott a Witkiewicz műveit színrevivő társulatok sorához. Érdekesség, hogy Witkiewicz szlovákiai magyar színpadon először kerül bemutatásra.

A szerzőről érdemes tudni, hogy nemcsak író, hanem képzőművész és fotográfus is volt. Ez a sokoldalúság megjelenik a művében is: a snittszerű megközelítése és a képek gyors, elrajzolt ritmusú egymás mellé helyezése különleges dinamikát kölcsönöz a darabnak. Gardenö Klaudia megjegyzi, hogy a mű nem a realizmusra törekszik, hanem inkább egy képszerű élményt nyújt, tele stilizált érzelmekkel és karakterekkel. A túlzás és a gyors tempó a szerző szándékait tükrözi. A háttérben pedig egy fiktív népi világot kell kialakítanunk, amelyhez egy zenei dimenziót is hozzárendeltünk: magyar nóták, amelyek tömörítve idézik fel a nosztalgiát, miközben könnyítik a történet súlyát.

Related posts