A valóság váratlanul közbeszólt, és így a sivatag közepén tervezett 120 kilométeres felhőkarcoló ötlete a porban maradt.


A WSJ szerint már világosan látszik, hogy annyiba kerülne befejezni a szaúdiak megalomán okosváros-projektjét, ami még arrafelé is egy picit soknak tűnik - különösen, hogy a megtérülésével sem érdemes komolyan számolni.

Szaúd-Arábia 2017-ben bemutatta a Neom néven ismert ambiciózus fejlesztési projektet, amely a Vörös-tenger partján terveződik, és területe több mint hatszorosa Budapest agglomerációjának. A projekt legkiemelkedőbb eleme a The Line, egy futurisztikus okosváros koncepciója, amely 170 kilométer hosszú városmodulokból áll. A város belsejében 120 kilométer hosszan emelkedne két impozáns struktúra, melyek magassága meghaladná az Empire State Buildingét. A projekt célja, hogy otthont adjon 5 millió embernek, miközben új munkahelyeket teremt, és újradefiniálja a városi élet fogalmát.

A lenyűgöző elképzelések között felmerült, hogy a Neom egy olyan totalitárius megfigyelő államot alakítana ki, ahol semmi és senki nem maradhat titokban. A bűncselekményeket a technológia képes lenne automatikusan észlelni és értékelni, anélkül, hogy bárki bejelentést tenne. Mindazonáltal ez a megközelítés háttérbe szorul, hiszen a projekt kezdetén a befektetők már 500 milliárd dollárra becsülték az értékét. Ez az összeg még akkor is meredeknek tűnt, ha figyelembe vesszük, hogy a megtérülést egy évtizeddel később, a projekt által generált GDP-növekedés révén várták.

Papíralapú világban minden látszólag a legnagyobb rendben zajlik.

A legfrissebb hírek szerint a befektetők összegyűjtése már önmagában is komoly kihívásnak bizonyult. A Wall Street Journal hétvégi elemzése alapján azonban a Neom megvalósítása ennél is drágábbra jöhet ki: a 2080-ra tervezett végső állapot eléréséhez mostani becslések szerint 8,8 billió dollárra lenne szükség, ami több mint 25-szöröse a közel-keleti monarchia éves pénzügyi keretének. Ezen kívül a lap által bemutatott könyvvizsgálói jelentés arra is rámutatott, hogy a tisztviselők igyekeztek manipulálni a valós költségeket, hogy elrejtsék azokat a nyilvánosság elől.

A Wall Street Journal jelentése szerint az ellenőrzés során "bizonyítékokat tártak fel a pénzügyi manipulációkra", amelyeket a "vezetés egyes tagjai" követtek el. Például a belső megtérülési ráták esetében titokban jelentősen megemelték a tervezett szolgáltatási díjakat. A hírek szerint a McKinsey tanácsadói is belekeveredtek az ügybe, hiszen ők is dolgoztak a projekten. Ezt követően az illetékesek próbálták eltitkolni a módosításokat, és mindent megtettek annak érdekében, hogy a költségszámításban bekövetkezett változtatásokat ne hozzák nyilvánosságra.

Jelenleg már egyértelműnek tűnik, hogy a The Line projekt költségei folyamatosan nőnek, és egyre jelentősebb csúszásokkal küzd, hiszen a legfrissebb bejelentések a Világgazdasági Fórumon nem tükrözik az eredeti időtervet. A Futurism elemzése alapján a Neom projekt körüli zűrzavar fokozódik, amit a vezetés instabilitása is súlyosbít: a korábbi vezérigazgató novemberben távozott, miután egy dokumentumfilm nyilvánosságra hozta, hogy számos külföldi munkás életét vesztette a folyamatban lévő építkezések során.

Related posts