Gazdasági évnyitó - Orbán Viktor: Ukrajna uniós csatlakozása súlyos következményekkel járhat az európai gazdaságra nézve, ezért ezt mindenáron el kell kerülni!

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy Ukrajna uniós tagsága súlyos következményekkel járhat az európai gazdaságra nézve, ezért elengedhetetlen, hogy ezt megakadályozzuk. Magyarország kulcsszerepet játszik az ukrán uniós csatlakozás ügyében, és most van itt az idő, hogy világosan kifejezzük, hajlandók vagyunk-e vállalni a pénzügyi kötelezettségeket, amelyek ezzel együtt járnak. Ezt a fontos üzenetet közvetítette a miniszterelnök a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Gazdasági Évnyitó 2025 című fórumán, ahol arra bátorította a résztvevőket, hogy aktívan vegyenek részt a véleménynyilvánító szavazáson.
Orbán Viktor kifejtette, hogy az Európai Unió célja Ukrajna fennmaradásának támogatása, különös figyelemmel arra, hogy Magyarország részvétele nélkül is olyan döntések születnek, amelyek ránk is hatással vannak. Jelenleg az EU arra készül, hogy finanszírozza az ukrán hadsereget, amely már most is 800 ezer főből áll, és amely az ukrán elnök tervei szerint a háború után akár egymillió katonára is bővülhet.
Ezen kívül - tette hozzá - az EU anyagi támogatást nyújt az ukrán állam működéséhez, miközben párhuzamosan saját fegyveres erejének megerősítését tervezi. Emellett sürgősen szeretnék Ukrajnát az EU tagjai közé emelni, hogy ellensúlyozzák azt, hogy a NATO-ba nem kerülhetnek be.
Kifejtette:
Jelezte: ez egy olyan súlyú dolog, amely Magyarország sorsát közép és hosszú távon is meghatározhatja, ezért arra bíztatta a kamara minden tagját, és a munkavállalóikat is, hogy vegyenek részt az ezzel kapcsolatos véleménynyilvánító szavazáson.
A kormányfő a Puskás Arénában tartott rendezvényen elmondta, a kamara vezetése adóegyszerűsítést és bürokráciacsökkentést kért a kormánytól, az adócsökkentést pedig az adóegyszerűsítésben látja. "Nálunk jobb partnert a kamara vezetése nem kaphatott volna", szerintem ebben meg tudunk állapodni - fogalmazott a miniszterelnök.
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a magyar kormány nyitott a párbeszédre és együttműködésre az új kamara vezetésével, ahogyan azt korábban is tette. Céljuk egy olyan megállapodás létrehozása, amely egyértelmű, jól meghatározott és teljesíthető célkitűzéseket tartalmaz.
Felidézte a kormány és a vállalkozók közötti korábbi együttműködés jelentőségét. Emlékeztetett arra, hogy a 2010-es választások előtt a Fidesz, amely később a kormányzópárt lett, egy fontos megállapodást kötött a vállalkozói szektor képviselőivel, amelynek létrejöttében Demján Sándor játszotta a kulcsszerepet.
Kiemelte, hogy az akkor vállalt öt célkitűzésből a kormány négyet sikeresen megvalósított: mérséklődtek a vállalkozásokra nehezedő terhek, új állami tőke- és hitelprogramok indultak, tíz év alatt egymillió új munkahely jött létre, és az uniós források ötven százaléka kis- és közepes vállalkozásokhoz (kkv) jutott el.
"Mi azt vállaltuk, hogy maximális teljesítménnyel, azaz öt pontból ötöt fogunk elérni, míg önök azt ígérték, hogy mögöttünk állnak. Úgy vélem, ha öt vállalkozóból négy mellettünk áll, akkor mindketten nyerünk. Jelenleg azonban úgy érzem, hogy a valóság nem tükrözi ezt a helyzetet."
Orbán Viktor kiemelte, hogy Parragh László kamarai elnöksége alatt számos megállapodás született. A vállalások között szerepel, hogy a magyar gazdaság növekedésének el kell érnie az uniós átlagot, a beruházások arányának pedig 25 százalék fölé kell emelkednie. Emellett a munkanélküliségi ráta ideális esetben 4 százalék körüli szinten "ingadozik". A kormány rendelkezik kifektetéspolitikával, amely támogatja a tőkeexportot is.
Utóbbival kapcsolatban megjegyezte, mindig is csak azokat a belföldön sikeres magyar vállalkozókat tudja felmenteni "a kormányzati támogatottságban élvezett előny vádja" alól, akik fogják magukat és kimennek külföldre, és ott is bizonyítanak.
A miniszterelnök kifejtette véleményét,
A miniszterelnök válaszolt a kamarai elnök szavaira. Kiemelte, hogy a gazdaságfejlesztési intézkedések, mint például a Puskás Aréna megvalósítása, rendkívül hasznosak, hiszen ezen a helyszínen sokkal több kulturális és gazdasági esemény zajlik, mint csupán sportesemények. Egy hibát el kell ismernie: a látogatottsági adatokat figyelembe véve, valószínűleg nagyobb létesítményre lett volna szükség - tette hozzá.
A kamara segítségét kérte az uniós szabályok implementálásával összefüggésben, hangsúlyozva, hogy a szükségesnél sürgetőbb és alaposabb uniós normák átvétele csak akkor gátolható meg, ha van egy másik szereplő, a kamara, amely elkötelezett az értelmes, ütemezett és megfelelő mértékű átvétel iránt.
Kiemelte azt is, hogy a támadó futball terén "nem fogunk szűkölködni", ez az esztendő az áttörés éve, és az igazi áttörést csakis a támadó játék révén lehet elérni.
Orbán Viktor kifejtette, hogy a magyar gazdaságpolitika filozófiai alapjai és legfontosabb elemei változatlanok maradnak. A gazdasági stratégiát és irányvonalat tekintve a következő időszakban is arra számíthatunk, amit az elmúlt tizenöt év során tapasztalhattunk. "Mi vagyunk az adócsökkentés kormánya, és ez a jövőben sem fog megváltozni" - hangsúlyozta a miniszterelnök.
A Tax Foundation legfrissebb rangsora szerint Magyarország a fejlett országok között a hetedik legversenyképesebb adórendszerrel büszkélkedhet. "Teljesen érthető, hogy felmerül a kérdés, miért nem állunk az élen, ezen a területen is érdemes lesz javítani" - felelte.
A kormányfő kifejtette, hogy a legutóbbi bejelentések, különösen a gyermeket vállaló anyák számára biztosított élethosszig tartó személyi jövedelemadó-mentesség, világosan mutatják, hogy a kormány olyan elemet integrált az adórendszerbe, ami hosszú távon meghatározza annak működését. Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy ebből a rendszerből nem lehet egyszerűen ki-be ugrálni.
- hangsúlyozta a miniszterelnök.
Kifejtette, hogy a családi adókedvezmények bevezetésével már megtették az első lépéseket ebbe az irányba. Az élethosszig tartó adókedvezmény bevezetése azonban komoly kihívások elé állítja az adórendszer szerkezetét, hiszen egyszer már megkapott kedvezményeket nem lehet visszavonni. Ezért az adórendszer rugalmassága jelentősen csökkenne, ha ilyen intézkedést hoznának.
A kormányfő hangsúlyozta, hogy hosszú távon ez az adórendszer a legideálisabb választás a jövőbeni tervekhez.
- felelte.
Határozottan kijelentette, hogy a kormány egyértelműen a munkaalapú megközelítést helyezi előtérbe, ahol a teljesítmény elismerése, jutalmazása és megbecsülése kiemelt szerepet kap. E tájékoztatása alapján a munkahelyteremtés továbbra is a kormány legfőbb prioritásai közé tartozik.
A kormányfő határozottan elutasítja azt a nézetet, miszerint Magyarországon kimerült volna a munkaerő-kínálat. Elemzők szerint még körülbelül 300 ezer munkaképes korú magyar állampolgár áll rendelkezésre, aki potenciálisan munkába állítható. Ehhez azonban elengedhetetlenek a megfelelő képzések és egy kiegyensúlyozottabb gazdaságpolitika, hiszen "még legalább 300 ezer honfitársunk van, aki szeretne dolgozni, ám eddig nem találta meg a megfelelő lehetőséget" - hangsúlyozta a kormányfő.
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a gazdaságpolitika harmadik pillére, amely a következő időszakban stabil alapot fog adni, a vállalkozások támogatása lesz.
Világos, határozott politikai döntésként fogalmazta meg, hogy...
Orbán Viktor azon meggyőződésének adott hangot, hogy ha a vállalkozásokat nem becsülik meg, nem ismerik el, nem támogatják, és nem teszik világossá, hogy "miután magángazdaságban élünk, ők működtetik az egész gazdaságot, nem pedig az államgépezet, és nem a politika", akkor az ország hatékonysága és gazdasági ereje csökkenni kezd.
A kormányfő hangsúlyozta, hogy a kormány elkötelezett amellett, hogy folyamatosan támogassa a vállalkozásokat, és kiemelten értékeli a magyar vállalkozók erőfeszítéseit.
Emlékezzünk vissza: a három háborús év alatt a 2021-es évhez viszonyítva 400 milliárd forinttal többet fektettek a gazdaságba a vállalkozások segítése érdekében.
- hívta fel a figyelmet Orbán Viktor.
Kiemelte, hogy Magyarország jövője szorosan összefonódik a globális technológiai fejlődéssel, és csak akkor érhet el jelentős sikereket, ha lépést tart a világban zajló innovációkkal. Ennek érdekében elengedhetetlen, hogy a hazai környezet vonzó legyen a külföldi tőkeberuházások számára, különösen azok számára, amelyek hozzájárulnak a technológiai átmenet előmozdításához a magyar gazdaságban.
A kormány pénzügyi felelősségéről szólva úgy értékelt: akármi is történik a világban, az adósságszolgálat leszámítása után a költségvetésnek egyensúlyban kell lennie, mert ha az elsődleges hiány is negatívba megy, az olyan pénzügyi instabilitást okozhat az országban, amit nem engedhetünk meg magunknak.
A miniszterelnök felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány az elmúlt 15 év minden választási évében csökkentette a költségvetési hiányt. Ez jól mutatja, hogy "elkötelezettek vagyunk a pénzügyi fegyelem irányába".
Kitért a csütörtöki rendkívüli EU-csúcson 26 tagország által elfogadott dokumentumra, amelyet egyedül Magyarország nem írt alá.
Hangsúlyozta, hogy indokolt döntést hozott, amikor megvétózta azt a dokumentumot, amely lényegében arról szólt, hogy a következő időszakban még több fegyvert és pénzügyi támogatást kellene juttatni Ukrajnába.
A miniszterelnök kifejtette, hogy a háború három éve alatt a magyar gazdaság 20 milliárd eurós veszteséget könyvelhetett el. Ebből kifolyólag, ha létezik olyan ország, amelyik "igazán húsbavágó módon" érdekelt abban, hogy a konfliktus mielőbb befejeződjön, az nem más, mint Magyarország.
Örüljünk - tette hozzá, hogy végre egy olyan nagyhatalom, mint az Egyesült Államok, amely jelentősen meghaladja a mi méreteinket, ugyanazt az üzenetet közvetíti, amit mi is vallunk. Ne hagyjuk magunkat befolyásolni az európai szirénhangok által, amelyek arra csábítanak, hogy fegyvereket és pénzt küldjünk; inkább "védjük meg magunkat, és maradjunk távol ebből a konfliktusból".
A háború utáni várható helyzetet illetően hangsúlyozta:
A második dolog, ami biztosan lesz a háború után, az az Egyesült Államok és Magyarország közötti stratégiai szövetség. Ez politikailag már létrejött, a gazdasági formáját most adjuk meg éppen - mondta Orbán Viktor, jelezve, hogy lesz egy magyar-amerikai gazdasági együttműködési csomag, amely jelentős segítséget jelent majd a magyar gazdaságnak.
Ez akkor is kedvező számunkra, ha közben egy vámháború alakul ki, amelyben Magyarország, akárcsak az összes európai uniós tagállam, hátrányos helyzetbe kerül.
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy az Európai Uniónak olyan radikális átalakulásra van szüksége, amelyre az elmúlt 20-30 évben nem volt példa. Szerinte a fiskális konzervativizmus helyett egy fejlesztő állam elveire kellene építenie az EU-nak.