Reumás betegek számára fontos az étrend megfelelő megválasztása, és bizonyos vitaminok pótlása segíthet a tünetek enyhítésében. Az alábbiakban felsoroljuk azokat a vitaminokat, amelyek különösen hasznosak lehetnek a reumás ízületi gyulladásban szenvedők s


Milyen étrendkiegészítők lehetnek hasznosak reumatológiai betegségekben? Szakértő ad rá választ

A reumatológiai betegségek hosszú távú gondozást igényelnek, ezért a betegek gyakran alaposan utánajárnak a tüneteik enyhítésére és a jó közérzetük fenntartására vonatkozó lehetőségeknek. Dr. Csengei Gábor PhD, a Fájdalomközpont reumatológusa rámutatott, hogy sokan érdeklődnek az étrendkiegészítők iránt is. Azonban fontos, hogy ezeket a termékeket gondosan válasszuk ki, hiszen nem mindegyik felel meg az egyéni igényeknek és állapotoknak.

Amerikai kutatások alapján a reumatikus betegségekkel élők körében sokan próbálnak étrendkiegészítőket alkalmazni. Például a fibromyalgiával küzdők 6-10%-a, míg a Sjögren-szindrómás betegek 8-10%-a, valamint a rheumatoid arthritisben szenvedők 8-10%-a már kipróbálta ezeket a termékeket. De vajon mennyire hatékonyak és biztonságosak ezek a kiegészítők? A szakirodalom legnagyobb része a rheumatoid arthritis és az osteoarthritis témakörére összpontosít, azonban az eredmények megbízhatósága a legjobb esetben is csak közepes szintűnek tekinthető.

Csengei doktor kiemeli, hogy az étrendkiegészítők szedésével kapcsolatban gyakran tapasztalható, hogy a betegek elfelejtenek említést tenni róluk az anamnézis felvétele során. Pedig fontos lenne, hogy ezt megosszanak velünk, nem azért, hogy lebeszéljük őket a szedésükről — bár sok esetben ez valóban indokolt lehet —, hanem mert bizonyos anyagok kölcsönhatásba léphetnek a felírt gyógyszerekkel, ami komoly következményekkel járhat. A legaggasztóbb tényező azonban az, amikor valaki az internetről, ellenőrizhetetlen forrásokból rendel táplálékkiegészítőket. Ilyen esetben a legkisebb kockázat is az, hogy az illető sok pénzt költ egy hatástalan termékre, de a legrosszabb, hogy olyan szert szed, amelynek összetétele teljesen ismeretlen, és ezzel súlyos egészségügyi problémákat okozhat.

A vitaminok és ásványi anyagok szedése általában csak akkor indokolt, ha valaki valamilyen tápanyagból hiányt szenved. A reumatoid arthritisben (RA) szenvedők körében megfigyelhető, hogy közel az ötödük tapasztal hiányt különböző tápanyagokból. Ennek hátterében gyakran a betegség tünetei állnak, mint például a fájdalom, hányinger és kimerültség, amelyek jelentősen befolyásolják az étkezési szokásaikat, így nem jutnak elegendő vitaminhoz. Éppen ezért érdemes fontolóra venni bizonyos étrend-kiegészítők szedését, és erről konzultálni a reumatológussal:

D-vitamin: Ez a hormonhoz hasonló vitamin különösen fontos szerepet játszik bizonyos autoimmun betegségek, mint a rheumatoid arthritis, a lupus, a Sjörgen szindróma, a fibromyalgia, a szisztémás sclerosis és a Bechterew-kór kezelésében. A kortikoszteroidok használata gyakran D-vitaminhiányt okozhat, így a pótlásuk elengedhetetlen lehet. Bár a D-vitamin fájdalomcsökkentő hatásairól még folynak kutatások, a szakértők egyetértenek abban, hogy ez az anyag kulcsszerepet játszik a csontokat érintő betegségek megelőzésében. A D-vitamin szintjének pontos megismeréséhez a legjobb, ha a beteg és az orvos egy vérvizsgálat segítségével ellenőrzi azt.

Folsav: A methotrexate hatóanyagú gyógyszert alkalmazó páciensek számára elengedhetetlen a folsav megfelelő pótlása. Ennek oka, hogy a methotrexate csökkenti a szervezet folsavtartalmát, ami potenciálisan növelheti bizonyos egészségügyi kockázatok mértékét.

B12-vitamin: Egy új kutatás rávilágít, hogy a reumatológiai páciensek számára már a diagnózis felállításakor érdemes megfontolni a B12-vitamin pótlását. Ennek oka nem csupán az, hogy a vérszegénységhez kapcsolódó kimerültség gyakran megjelenik a reumatológiai betegségek tünetei között, hanem az is, hogy például a szisztémás szklerózis gyomor-bél rendszeri komplikációi B12-vitamin hiányhoz vezethetnek.

E-vitamin: Az egészséges emberek körében az E-vitamin hiánya viszonylag ritka, azonban reumás ízületi gyulladásban szenvedő pácienseknél ez a vitamin segíthet csökkenteni az ízületek érzékenységét és a duzzanatokat egyes kutatások alapján. Fontos azonban megjegyezni, hogy az E-vitamint óvatosan kell alkalmazni, mivel a napi 1000 mg-ot meghaladó adagok növelhetik a vérzés kockázatát.

A-vitamin: Habár az A-vitamin hiánya nem túl gyakori, bizonyos egészségügyi problémák, mint például máj-, hasnyálmirigy- vagy emésztőszervi zavarok esetén előfordulhat. Sjögren-szindrómában szenvedők számára az A-vitamin pótlása enyhítheti a szemszárazság kellemetlen tüneteit, ám fontos, hogy az adagolásra különös figyelmet fordítsunk; a napi maximális bevitel 900 μg-ra korlátozódik.

"Reumatológiai betegségek kezelésénél gyakran olyan természetes anyagok pótlására is figyelmet fordítunk, amelyek a szervezetünkben is megtalálhatók. E témában mindig személyre szabott konzultációt folytatunk a pácienseinkkel, akik sok esetben a hirdetések hatására érzik úgy, hogy szükségük van különböző étrend-kiegészítőkre" - mondta dr. Csengei Gábor. Hozzátette, hogy a glucosamin, a chondroitin, az Omega-3 zsírsavak, a probiotikumok és a Q10 koenzim tekintetében számos ígéretes kutatási eredmény áll rendelkezésre, de kiemelten fontos, hogy a páciensek számára megfelelő típusú készítményeket válasszanak. Emellett sokféle étrend-kiegészítővel kísérleteznek, a kurkumától kezdve a gyömbérig, és rendkívül hasznos, ha a páciensek tájékoztatják kezelőorvosukat ezekről, hogy azok a felírt gyógyszerekkel összevethetők legyenek.

A reumatológiai betegségek kezelése ugyanis mindig oki kezelés kell, hogy legyen, amelyet például erős fájdalmak esetén kiegészíthetnek olyan kezelések is, mint például a lágyrész biokompatibilis hialuronsav injekció. Jó hatású lehet az orvosi kollagén terápia, amely szintén injekciós kúraként csökkenti a fájdalmat, és a lökéshullám terápia, amely során a hullám áthatol a test felszínén és beindítja a test öngyógyító mechanizmusait, élénkíti az anyagcserét és a vérkeringést. Ezek a módszerek természetesen nem szüntetik meg az okot, hiszen az autoimmun eredetű, de hatékonyak a tünetek elleni küzdelemben.

Related posts