Orbán Viktor nemzetközi politikai helyzete egyre inkább elszigetelődik, miközben a közelmúltban a világ három legbefolyásosabb politikai vezetőjével folytatott megbeszéléseket. | ma7.sk


Az egyik leggyakoribb Orbán-ellenes magyarországi ellenzéki vád, hogy függetlenségre törekvő, külön utas, szuverenista politikájával magára marad, teljesen elszigetelődik a világban, és vele együtt az egész ország. Nos, az utóbbi napok történései ennek szögesen ellentmondanak.

Orbán Viktor legutóbb a Vatikánban találkozott Ferenc pápával, ahol hivatalos magánaudiencián vett részt. A katolikus egyházfő bátorította a magyar miniszterelnököt a béketörekvések folytatására, hangsúlyozva, hogy fontos megragadni a békekötés lehetőségeit. Az Orbán és a pápa közötti kapcsolat az utóbbi években egyre szorosabbá vált; Orbán Viktor azon kevés politikai vezetők egyike, aki rendszeresen egyeztet a szentatyával, hiszen 2021 óta minden évben találkoznak. A magyar miniszterelnök a keresztény értékek védelme érdekében folytatott küzdelme során Ferenc pápát a legfontosabb szövetségesének tekinti.

Orbán látogatása nem csupán egy udvariassági gesztus volt, hanem egy büszke, jelentőségteljes pillanat. Egy kis európai ország vezetőjeként arra kaptunk meghívást, hogy részt vegyünk egy megbeszélésen, mindössze néhány héttel az amerikai elnökválasztás után. Ez rávilágít arra, hogy a magyar kormányfő nemcsak a kontinens politikai színpadán játszik fontos szerepet, hanem a globális diskurzusban is figyelemre méltó a hangja és a véleménye. A kedvező amerikai-magyar kapcsolatokból Magyarország számos előnyt húzhat, ugyanakkor az ország rendelkezik olyan tapasztalatokkal is, amelyeket az Egyesült Államokban is érdemes lenne alkalmazni. Például a családpolitika terén, amelyről Trump elnök már korábban is pozitívan nyilatkozott. Emellett a migrációval és a háborúval kapcsolatos határozott magyar álláspont is figyelemre méltó. Az amerikai befolyás az Európai Unióban nem újkeletű, és a jövőben is várhatóan megmarad. Donald Trump a gazdaság-, migrációs és békepolitikában is támogathatja a magyar szuverenista elképzeléseket, aminek következtében a brüsszeli elit, bármennyire is kényelmetlen számukra, kénytelen lesz figyelembe venni az amerikai elnök véleményét. Ez pedig erősítheti Magyarország, valamint a vele együttműködő Szlovákia pozícióját az Európai Unióban.

Ezt követően több nemzetközi médium is beszámolt arról, hogy Orbán Viktor miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök egy órás telefonbeszélgetést folytattak. A hírek zöme kiemeli, hogy a magyar kormányfő az orosz-ukrán konfliktus rendezésének lehetséges alternatíváiról tárgyalt az orosz vezetővel.

- fogalmazott a magyar miniszterelnök.

Nem lehetett a véletlen műve az említett két fontos tárgyalás időrendje sem. A magyar kormányfő által Putyin első kézből értesülhetett Trump nézeteiről a háború befejezését illetően, Trump pedig bizonyára tisztában volt azzal, hogy Orbánnal való találkozásukat követően a magyar kormányfő beszélni fog Putyinnal. Joggal vetődhet fel Orbán Viktor (és általa Magyarország) felbecsülhetetlen közvetítő szerepe a két nagyhatalom között. Lassan, de biztosan kezd beérni Orbán békemissziójának gyümölcse! Emlékezzünk csak vissza, hogy az első lépéseket még milyen ellenszél fogadta Brüsszel felől, most mintha már alábbhagyott volna az ereje, sőt egyre nagyobb odafigyelés övezi az EU részéről a magyar kormányfő lépéseit.

Miközben Orbán Viktor ellenzéki kihívója, Magyar Péter a mi szerencsétlen Ódor Ľudovítunkkal találkozott a komáromi Matica-házban. Hát, nem egy súlycsoport, nem ugyanaz a kávéház...Tudatosítania kell a kihívónak, hogy Orbánnak a nemzetközi tekintélyét nem csupán a miniszterelnöksége alapozza meg, hanem elsősorban az általa hosszú évek óta képviselt értékek, melyekre az egész magyar nemzet büszke lehet.

Related posts