Gyárfás Tamás válaszolt az Indexnek a nyelvész szakértő megjegyzéseire, kijelentve, hogy csupán a legfontosabb részleteket hagyta figyelmen kívül.


Ahogyan már említettük, a Heti Válasz podcast legutóbbi adásában csütörtökön először hallhattunk nyilvánosan Ránki Sáráról, a bűnügyi nyelvészet szakértőjéről. Az ő jelentése volt az alapja annak a döntésnek, amely jogerősen hét év börtönbüntetésre ítélte Gyárfás Tamást, míg Portik Tamás életfogytiglani börtönre számíthat Fenyő János meggyilkolásának felbujtójaként.

"Ránki Sára egy óra 20 perc alatt számos témát érint, de egy dologról hallgat: a lényegéről. Az ügyem szempontjából kulcsfontosságú pillanatról van szó, amely naponta kiemelt figyelmet kap a médiában, mégis a súlyos tévedésről nem esik szó" - kezdte Gyárfás az Indexnek írt válaszában. Hozzátette, hogy a bíró két különböző beszélgetésrészletet egyesített, így alakítva ki egy új értelmezést.

Az egykori producer véleménye szerint Ránki helyesen idézett egy részletet, amelyben ő maga azt mondja: "széttártam a...". Azonban ezt a megjegyzést egy kaposvári áfacsalási ügyről folytatott beszélgetés keretében tette, és nem gyilkossággal összefüggésben. Gyárfás rámutatott, hogy a szakértő által említett beszélgetés világosan mutatja, hogy a "Kaposvár" kifejezés háromszor is elhangzik, és Portik is háromszor megerősíti a szavait: "Így van... Igen... Így igaz."

Portik az ujjait összedörzsölve jelezte, hogy a kaposvári ügyem rendezéséhez elegendő csupán egy kis pénz. Szándékát nem erősítettem meg, de az is igaz, hogy nem is tagadtam. Széttárt karokkal jeleztem, hogy csináljon, amit csak szeretne.

- magyarázza Gyárfás, majd hangsúlyozza: "Egy biztos: tőlem soha nem kapott egy fillért sem. Márpedig pénz nélkül senkit sem lehet lefizetni, és ingyen nem is gyilkolnak".

A dialógus során a fenyőről nem esik szó. Fenyő János valaha nem volt Kaposváron... Így a kéz széttárása nem utal gyilkosságra. Ennek sajátos értelmezése pedig súlyos, és mind a mai napig rejtélyes tévedésnek bizonyul.

Gyárfás úgy véli, hogy Ránki szándékosan elhagyta azt a beszélgetésrészletet, amely 2004. február 7-én került rögzítésre, és amely az ítélet egyik legfontosabb megállapításának alapját képezte. A felvételen Portik a következőket mondja: "Szét*asszuk? Erre te mondtad, hogy igen."

Majd részletesen idézi a kihagyott párbeszédet:

Portik: Én voltam az, aki felvetette a kérdést, hogy mi történjen az emberrel? Szét*asszuk? Te pedig azt válaszoltad, hogy igen. De ne, ne is gondolj arra, hogy én tettem volna ilyesmit; most ne kezdj el találgatni a végén...

Gyárfás.: (közbeszól) Én, ezt úgy emlékszem, akkor, hogy-"

Gyárfás szerint Ránki Sára azonban ennek akarva, akaratlanul nem szentelt figyelmet, majd idézi az első fokú ítéletet: "Portik Tamás vádlott azon a sértett megölését jelentő kérdését, hogy a sértettet "szét*asszuk-e" és egy ismeretlen, de ugyancsak a sértett megölését jelentő kézmozdulatát Gyárfás Tamás vádlott megértette és a sértett megölésébe akként egyezett bele, hogy széttárta a kezét és rábólintott".

Gyárfás a reakció során kiemeli, hogy ha a dolgok tényleg úgy történtek volna, ahogy állítják, akkor nem csupán hét évnyi rabságra lenne ítélve, hanem legalább a duplájára. „Portik kérdésére én csak annyit mondtam volna, hogy 'széttárom a karom'?! De azt nem tettem. Helyette annyit kezdtem mondani, hogy 'az emlékeim szerint...’, de ahogyan már annyiszor, most is félbeszakított, mintha nem érdekelte volna, amit mondani próbáltam.”

Az ítélet szerint Gyárfás rábólintott is Fenyő megölésére, amit a Gyárfás kategorikusan tagad: "És hol van szó bólintásról?! A hangfelvételeken sehol. Netán ezt látta volna valaki? A 62 tanú egyike sem mondott ilyet. Videofelvétel pedig nem született".

Gyárfás úgy véli, hogy Portik szándékosan igyekezett tönkretenni őt: "A tárgyaláson Portik Tamás nyíltan beszélt. Csapdát állított nekem, és megpróbált manipulálni. Többen is kértek tőle, hogy ezt tegye. Portik mindent megtett, hogy elérje, hogy kijelentsem: öt éve én kértem őt arra, hogy végezzen Fenyő Jánossal."

Portik fenyegetéseit is említi, amelyek különös súllyal bírnak a történések fényében.

Portik: A hatóság nyomást gyakorol rám, hogy vádalkut kössünk, és így összekötő szerepbe kerüljek...

Portik: De képzeld el, ha azt állítom, hogy én hoztalak össze az emberrel, és te már beszéltél is vele, akkor...

Portik: Lesz valaki, aki azt fogja állítani, hogy te rendelted meg ezt!

Gyárfás elmondása szerint Portik többször is megfenyegette őt, mondván: "Ha én ellene lépek, azt még a lányom is megbánja." E szavak mögött komoly fenyegetést érzékelt, ami arra figyelmeztette, hogy érdemes elkerülni a konfrontációt vele. "Ha ő egyszer azt mondja, hogy ez a betonoszlop holnapra eltűnik, akkor az biztosan így is lesz" – tette hozzá. Ebből kifolyólag érthető, hogy korábbi találkozásaik során miért nem merte Portikot elutasítani.

Gyárfás hangsúlyozza, hogy különösen "megdöbbentő" volt számára, amikor értesült arról, hogy Ránki Sára szakértőt névtelen telefonhívásokkal és egyéb, félelemkeltő módszerekkel zaklatták az ügy során. "Ebből a szakértő azt sugallja, hogy a zaklatások mögött én állnék, és embereket fogadtam fel, hogy megfélemlítsenek valakit. Nem tudom, hogyan lehetne védekezni az ilyen insinuációk ellen" - tette hozzá.

Majd elárulta, hogy a sugárzás napján azonnal reagálni akart, és felhívta a szerkesztőséget, de végül csak írott formában kapott erre lehetőséget. "Rossz érzés most várni. Annál is inkább, mert akit az én ügyem egyáltalán érdekel, az közvetlenül eseti nyelvi szakértő nyilatkozata után formál véleményt" - írta.

Gyárfás közleményében több ponton is hangsúlyozza, hogy a több mint órányi interjúban "nincs hely" a számára kulcsfontosságú részletek megvitatására, és csak az őt terhelő részeket említi a szakértő. Hozzátette, továbbra is fenntartja állítását, miszerint az ítélet súlyos tévedésre épül, és azt kifogásolja, hogy a bíróság különböző időpontokban és helyeken elhangzott mondatokat összevonva egyetlen, összefüggő párbeszédként értelmezett.

Mint azt már sokan tudják, Fenyő János meggyilkolásának körülményei után közel három évtizeddel, 2025. április 10-én a Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítéletet hozott. Az egykori producer, Gyárfás Tamás büntetése hét év börtönre változott, míg a másodrendű vádlott, Portik Tamás életfogytiglani szabadságvesztést kapott a bíróságtól. Az új döntés megerősítette a korábbi ítéletet, így Gyárfás Tamásnak jogerősen is le kell töltenie a kiszabott hét évet.

Related posts