Gyurcsány Ferenc újévi beszédében arra ösztönzi a fiatalokat, hogy lázadjanak, miközben az idősebb generációt a normális gondolkodásra kéri. Kiemeli, hogy a görcsösséget, a merev hozzáállást célszerű csökkenteni, és helyette inkább a szabadságot és a krea
Sulyok Tamás nem mond újévi beszédet, Magyar Péter igen, Gyurcsány Ferenc pedig így már csak azért sem, úgyhogy december 30-án kaptuk meg a DK elnökének jókivánságait. Érti, aki érti.
Miután a Fidesz megrémült Sulyok Tamás jelentéktelenségétől, és átadta az újévi beszéd időpontját Magyar Péternek, Gyurcsány Ferenc úgy döntött, hogy ebben a légkörben nem kíván se szilveszterkor, se újévkor megszólalni. "Mondjon, akinek négy keresztanyja volt!:))" - fogalmazott a DK elnöke a Facebookon.
Kate Vargha, más néven Gyurcsány, december 30-án osztotta meg gondolatait a magyar néppel, bár, ahogy ő is megjegyezte, a beszéd felvétele már karácsony előtt zajlott. (Tavaly még egy üvegasztal mögül, feltűrt ingujjal kérte, hogy "segítsetek valóra váltani a DK újévi fogadalmait".)
A felvételen Gyurcsány egy elegáns fekete zakóban és hófehér ingben foglal helyet, háttérben egy magyar és egy EU-s zászlóval. Lábait keresztbe fektetve, azokkal támaszkodik, miközben a kamera rögzíti a pillanatot.
"Boldog új esztendőt! Kívánok önöknek egy jó, vagy talán még inkább, egy jobb életet"
- kezdi a pártelnök. Azután arról beszél, hogy anélkül mondjuk ezeket a szavakat a körülöttönk lévőknek, hogy egyáltalán belegondolnánk, kinek mit jelent a boldogság. Ezután ráfordul arra, hogy a "sok-sok fajta álom, vágy, elképzelés közepette" azokhoz szóljon, "akik pályájuk, életük elején vannak", a tizen, huszon évesekenek.
Gyurcsány szerint már azt is nehéz eldönteni, az ő életükben mi a boldogság, de az még nehezebb kérdés, milyen út vezet oda. Mégis arra bátorítaná ezt a korosztályt, hogy válasszanak utat, mégpedig "kellő merészséggel és bátorsággal", később úgyis korrigálhatják döntésüket. Sőt, lázadjanak:
"Ne kövessék ugyanazt az ösvényt, amit mi jártunk be."
Az idősebbeknek ezzel szemben már "a normalitás lesz a mérce". Gyurcsány szerint "pokolian nehéz egy olyan világban normálisnak maradni, amiben azt kell eldönteni, mi maradjon és mi változzon". Ő személy szerint sok mindenen változtatna, de Íú"a felnőttség normalitásának legnehezebb része éppen az, hogy eldöntsük, minek nem megyünk neki, és (...) mi az, amit megváltoztatnánk".
Ezután a vezetésről folytatta a gondolatmenetét, hangsúlyozva, hogy egy közösség igazi arculatát a vezetője formálja meg; nélküle csupán egy névtelen tömeggé válik. Úgy véli, hogy a jelenlegi irány nem kedvező, de mindenki saját döntéseiért felelős. "Mi egy szebb országot szeretnénk" - fogalmazott Gyurcsány, ahol több a mosoly, kevesebb a feszültség, és elkerülhetők a folyamatos összecsapások, amit ő humorosan "szkanderozásnak" nevezett.
A pártelnök ismételten a legjobbakat kívánta Magyarország minden polgárának a következő esztendőre, hangsúlyozva, hogy amennyire csak tudnak, támogatni fogják a közös cél érdekében, "egy normális ország megteremtéséért". Bátorította a fiatalokat, hogy merjenek lázadni, míg a többieknek azt javasolta, hogy közösen vigyázzanak a hazára – ezt a gondolatot a beszéd végén újra megfogalmazta.