Ha ez a megvalósulna a sokat lenézett Európában, az biztosan felkelné Putyin figyelmét, és talán még a szemöldöke is megemelkedne.

Nyugat-európai vadászgépek az ukrán légtérben? Ez az elképzelés talán nem is olyan távoli, mint elsőre gondolnánk. De vajon hogyan működhetne az Égi Pajzs koncepciója? Az Égi Pajzs egy olyan védelmi rendszer lenne, amely lehetővé tenné a nyugati vadászgépek integrálását az ukrán légvédelembe. A közös műveletek során a vadászgépek valós időben oszthatnának meg információkat és reagálhatnának a fenyegetésekre, így biztosítva a hatékonyabb védelmet az ukrán légtérben. A légifölény megteremtése érdekében ezek a gépek képesek lennének légi harcokat vívni, miközben a földi légvédelmi rendszerek támogatják őket. Ez a szinergia nemcsak a védelmi kapacitásokat erősítené, hanem hozzájárulna a regionális stabilitás fenntartásához is. Az Égi Pajzs tehát nem csupán egy technikai megoldás, hanem egy komplex együttműködési forma, amelynek célja a biztonság növelése és a konfliktusok megelőzése.
Az Ukrajna további katonai támogatásának megoldása jelenleg kapkodva zajlik Európában, különösen az amerikai támogatás felfüggesztése és a hosszú távú bizonytalanság tükrében. A helyzet bonyolult, hiszen a kontinens nem mutat egységes képet: az Orbán-kormány például még az elvi szintű támogatást is gátolja, nemhogy a konkrét intézkedések megvalósítását. Más országok is inkább visszafogottan viszonyulnak a aktív szerepvállaláshoz, és a katonai erő is megkérdőjelezhető.
Amikor felmerült egy 200-300 ezer katonából álló, a békét fenntartó európai szárazföldi haderő telepítése a jövőbeli fegyverszüneti vonalakhoz, gyorsan világossá vált, hogy még ha az európai államok meg is kívánnák valósítani ezt az elképzelést, legfeljebb a szükséges erőforrások felét vagy harmadát tudnák összegyűjteni. Ezen kívül még csak nem is érintettük a logisztikai kihívásokat, amelyek egy ilyen hatalmas kontingens telepítésével és fenntartásával járnának.
Viszont létezik egy olyan terület, ahol az európai haderők rendelkezésére áll egy jelentős mennyiségű, akár napokon belül bevethető tartalék kapacitás. Ezeknek a forrásoknak a gyors felhasználása azonnali és látványos előnyöket nyújtana az ukrán fegyveres erők számára.
Természetesen, itt van a szöveg egyedi változata: Igen, a légierőkről van szó. A nyugati vadászgépek Ukrajnának történő átadása nem éppen zökkenőmentes sikertörténet: a folyamat hosszadalmas volt, a pilóták és a kiszolgáló személyzet képzése pedig lassan halad előre. A frontvonalak felett szinte lehetetlen ezeket a gépeket bevetni az orosz légierő és légvédelem fölényes ereje miatt. Az ukrán színekben repülő F-16-osok és Mirage-2000-esek főként az ukrán hátország fölött vadásznak orosz drónokra és robotrepülőgépekre, míg a frontok közelébe merészkedve precíziós bombákat és rakétákat próbálnak célba juttatni az orosz egységekre.
A Sky Shield, vagyis Égi Pajzs néven ismert koncepció szerint az elsődleges feladatot egy európai légierőkből összeállított, körülbelül 120 harci repülőgépből álló nemzetközi koalíció venné át. A gyakorlatban ez úgy valósulna meg, hogy a részt vevő európai gépek, valószínűleg lengyel, román, esetleg cseh támaszpontokról indulva, egy Nyugat-Ukrajna felett kijelölt légtérben hajtanának végre műveleteket, hogy nyomon követhessék és elfogják az orosz légierő eszközeit.
A nagyvárosok közül Odessza és Lviv, valamint Ukrajna három megmaradt, aktív atomerőműve is a védőernyő alá kerülne, míg Kijev és a frontvonalak nem élveznék ezt a védelmet. Továbbá, a zóna meghatározása úgy történne, hogy minden pontja legalább 200 kilométerre helyezkedjen el a front vonalától, ezáltal elkerülve az orosz harci repülőgépek tevékenységi körét is.
A tervezet készítői szerint a javasolt intézkedések révén jelentősen csökkenthető az a kockázat, hogy az európai repülőgépek közvetlen összecsapásba keveredjenek orosz, pilóta által vezetett gépekkel, valamint az orosz légvédelmi rendszerekkel. Noha az orosz levegő-levegő és föld-levegő rakéták elméleti hatótávolsága meghaladja a 200 kilométert, a megfelelő légtérfigyelő eszközök alkalmazásával az európai gépeknek elegendő idejük lenne ahhoz, hogy biztonságos távolságra vonuljanak vissza, amennyiben az orosz hadsereg esetleg megpróbálkozna a távoli célpontok megsemmisítésével. Továbbá, mivel az orosz harci gépek a konfliktus kezdete óta óvatosan kerülik az ukrán légtér mélyebb részét, nem valószínű, hogy a két fél gépei túl közel kerüljenek egymáshoz.
Az Égi Pajzs jókora segítséget nyújtana az ukrán légvédelemnek a hátországot támadó orosz eszközök semlegesítésével. Az ukrán civilek számára jóval biztonságosabbá válna Nyugat-Ukrajna, és talán az ukrán energiainfrastruktúra is magára tudna találni valamelyest. Mindez egyben azt is jelentené, hogy az ukránok a meglévő szűkös légvédelmi erőforrásaikat Kelet-Ukrajna, Kijev, valamint a frontvonalak körzetére összpontosíthatnák, ezzel jelentősen megnehezítve az orosz légierő dolgát.
Ez csupán a közvetlen katonai következmény lenne. A terv megalkotói szerint az Égi Pajzs nem csupán védelmi szempontból jelentene előnyöket, hanem politikai és társadalmi-gazdasági vonatkozásai miatt is kedvező lépésnek minősülne, hiszen
A tervet egyébként a brit Királyi Légierő (RAF) egykori stratégái ukrán kollégáikkal együttműködésben készítették el, nyilvános propagálói között pedig ott találjuk többek között Philip Breedlove-ot, az amerikai légierő nyugalmazott tábornokát, a NATO egykori európai főparancsnokát; Richard Shirreff nyugalmazott brit hadseregtábornokot, a NATO volt európai főparancsnok-helyettesét; Aleksander Kwaśniewski volt lengyel elnököt, valamint Gabrielius Landsbergis egykori litván külügyminisztert is.
Az Égi Pajzs bevezetése kulcsfontosságú lépés lenne Európa erőfeszítéseiben, amely hatékonyan és eredményesen biztosítaná Ukrajna védelmét.
- fogalmazott Landsbergis.
Az Égi Pajzs egy sokoldalúan alkalmazható megoldás, amely nemcsak egy lehetséges tűzszüneti megállapodás részeként szolgálhat Ukrajna által kért biztonsági garanciák egyik alapelemének, hanem a konfliktus aktív szakaszában is jelentős előnyöket nyújthat. E rendszer bevezetése javíthatja Ukrajna helyzetét és tárgyalási pozícióját a fegyverszüneti vagy béketárgyalások során, ezzel erősítve a nemzetközi támogatást és a stabilitás iránti elkötelezettséget.
Hasonló elképzelések már korábban is napirendre kerültek, de eddig az európai vezetők ódzkodtak attól, hogy konkrét lépéseket tegyenek. A jelenlegi helyzet viszont arra sarkallhatja őket, hogy komolyabban mérlegeljék az Égi Pajzs koncepcióját. Ahogy Trump Zelenszkijhez intézett, híressé vált megjegyzését idézve mondhatjuk: már nem sok lehetőség maradt a kezükben, amellyel gyorsan és hatékonyan alakíthatják az események menetét.
Az elmúlt napok eseményei során Oroszország jelentősen fokoztatta támadásait Ukrajna hátországában. Szerda éjjel egy ballisztikus rakéta becsapódása tragikus következményekkel járt, több ember életét követelve. Odesszában is halálos áldozatokra számíthatunk a dróntámadások miatt, és a városban a legfontosabb kikötő működését zavarják az egyre gyakoribb áramkimaradások is.