Ha ilyen módon beszélgetsz másokkal, hamarosan a figyelem középpontjába kerülsz: ez egy pszichológiai fogás, amely segít elkerülni a rosszindulatúság vádját. - Life

Tudományos vizsgálatok megerősítik, hogy a pletykálás jelentős szerepet játszik a közösségek kialakulásában. Legutóbb pedig felfedezték, miként óvhatjuk meg magunkat attól, hogy a pletykák visszahatással legyenek ránk.
Akár tetszik, akár nem, a pletyka elválaszthatatlan része a közösségi interakcióknak. Ugyanakkor a híresztelések és a mások kibeszélése sokszor kedvezőtlen következményekkel járhat ránk nézve, de egy friss pszichológiai kutatás rámutatott, hogy van mód arra, hogy ezt okosan kezeljük. De vajon mi rejlik a háttérben?
A pletyka olyan információ, hír vagy történet, amelyet az emberek szájról szájra adnak tovább, és amely gyakran nem ellenőrzött, nem megerősített vagy téves. Nőknél bizonyítottan endorfint termel és szorosabbra fűzi a közösségek szövetét.
Egy érdekes pszichológiai kutatás keretében a női pletyka sajátosságait vizsgálták, amelyben 1709 résztvevő osztotta meg tapasztalatait. A felmérés négy különböző részből állt, és az első teszt során arra kérték az alanyokat, hogy idézzék fel legutóbbi pletykálásukat. Az eredmények rendkívül meglepő és színes válaszokat hoztak, amelyek új fényben tárták fel a pletyka dinamikáját és jelentőségét a női társadalmi interakciókban.
A második és harmadik körben a résztvevők háromféle pletykát hallgattak meg: rosszindulatúan, semlegesen vagy gondoskodóan előadott híresztelést. Az az eredmény jött ki, hogy a gondoskodó módon előadott pletyka esetén a pletykafészek megbízhatóbbnak, kedvelhetőbbnek és vonzóbbnak tűnt. Ugyanakkor a célpontot kevésbé találták kapósnak.
A negyedik tesztben a személyes interakciókkal tesztelték a hipotézist, ami megerősítést nyert. A gondoskodó módon előadott pletykák társadalmi előnyt jelentettek a híresztelés terjesztőjének, de csorbították a célpont hírnevét.
Számunkra kedvező a helyzet, hiszen a közvéleményben kedvező fényben tűnünk fel. Ugyanakkor ez a megítélés a célszemély számára hátrányos, mivel gyengének és tétovának tünteti fel. Gyakori tapasztalat, hogy a rosszindulatú pletykák hirdetői a jó szándék álcáját öltik magukra, hogy ezzel próbálják megmagyarázni cselekedeteiket.
A társadalmi normák szerint a pletyka gyakran negatív megítélés alá esik, mégis, el kell ismerni, hogy vannak olyan aspektusai is, amelyek pozitív hatásokkal bírnak. Érdekes megfigyelni, hogy a férfiak általában elutasítóbbak a pletykálkodó nőkkel szemben, ami rávilágít a nemek közötti különbségekre. Ezen kutatások nem csupán a női versengési és társadalmi interakciók mélyebb megértését segítik elő, hanem arra is figyelmeztetnek, hogy a pletykálás milyen káros következményekkel járhat.