Három különböző városban tartanak választásokat, de egyik helyen sem képviselteti magát a DK vagy az MSZP. Sőt, van olyan település is, ahol még a Fidesz jelenléte is hiányzik.

Veszprémben megszűnt az ellenzéki összefogás, se az MSZP, se a DK logója nincs ott a momentumos jelölt neve mellett, aki ennek örül.
A vasárnapi III. kerületi időközi választásról már írtunk, a korrupciós ügy miatt a DK-s polgármesterrel együtt letartóztatásban lévő szocialista Czeglédy Gergő megüresedett helyére választanak itt képviselőt.
Óbudán kívül az ország három városának választókerületében is sor kerül választásokra. Érdekes, hogy a nyári önkormányzati választásokhoz képest az ellenzéki pártok logói jelentősen megfogyatkoztak. Budakalászon különösen figyelemre méltó, hogy nem csupán az ellenzéki összefogás, hanem a Fidesz is úgy döntött, hogy ezen a választáson nem állít jelöltet.
A veszprémi időközi választás jelenleg nem tűnik túl izgalmasnak, hiszen a Fidesz domináló pozícióban van a város irányításában. A kormánypárt 11 mandátummal büszkélkedhet, míg az ellenzéki összefogásnak mindössze 3 képviselője van. Ezen kívül az Együtt Veszprémért egyesület, amely a Fideszből alakult ki, 2, míg a Magyar Kétfarkú Kutya Párt és a Mi Hazánk egy-egy mandátummal rendelkezik. A választás kiírásának oka Hegedűs Barbara, a körzet tapasztalt fideszes képviselőjének parlamenti bejutása, aki Dömötör Csaba helyét vette át az európai parlamenti képviselői tisztségben.
Ki az, aki most útnak indul?
A júniusi választások óta jelentős változások történtek: a Mihazánk jelöltje nem állt ki a választásra, és az MSZP, DK, valamint Párbeszéd logói is eltűntek a színtérről. Míg fél évvel ezelőtt ezek a pártok a Momentummal együttműködve közös jelölteket állítottak, most már csak a Momentum képviseli magát a választásokon, és nem hallani arról, hogy a többiek is részt vennének a versenyben.
Csóri Pétertől azt kérdeztem, miért csak momentumosként indul, hova lett a többi párt? "Nincs nagyon kapcsolatom velük - mondta a Pannon Egyetem politikatudomány szakán idén diplomázó jelölt. - Veszprémben leginkább az MSZP van jelen. Annyit tudok, hogy hivatalosan vizsgálták, induljanak vagy sem, és végül erre jutottak."
A jelölt örömmel fogadta a döntést, mivel úgy véli, hogy így nagyobb esélye van a sikerre, és nem bánja, hogy a baloldali pártok emblémái nem szerepelnek a neve mellett. Az emberekkel folytatott beszélgetések során azt tapasztalta, hogy sokan inkább egy tisztán momentumos jelöltre szavaznának. Nem meglepő tehát, hogy egyetért Tompos Márton pártelnökkel, aki a héten világossá tette, hogy a Momentum részt vesz a 2026-os országgyűlési választásokon. "A párt küldetése még nem fejeződött be; célunk nem csupán Orbán leváltása, hanem egy új politikai kultúra kialakítása is" - hangsúlyozta. Úgy véli, hogy a kormányváltás szempontjából fontos, hogy létezzen egy olyan párt, amelyet azok választanak, akik se a Fideszre, se a Tiszára nem kívánnak szavazni.
A Tisza folyó jelenléte érzékelhető a város életében, ám a többi helyi politikai szereplőhöz hasonlóan ezen az időközi választáson sem lép színre. „Ma is összefutottam velük a piacon, kedves emberek, akik valódi változást szeretnének elérni” – nyilatkozta róluk. Veszprémben az Együtt Veszprémért Egyesület a Tisza hullámain kezdte meg felemelkedését, és a választáson is jól szerepeltek. Két tagjuk a kompenzációs listáról került be a testületbe, és most újra indítanak egy jelöltet, ami megkönnyítheti a Fidesz győzelmét.
A veszprémi 12-es egyéni választókerület a város peremén terül el, ahol főként családi házak sorakoznak. E térség jellegzetessége a hírhedt, 10 emeletes "pokoli torony", amely egykori munkásszállóként szolgált, és ma is számos nehéz sorsú lakónak ad otthont. Az épület egyik szintjén hajléktalanszálló működik, amely a környék szociális kihívásainak szembenézésére törekszik.
Csóri Péter szerint jó lenne, ha olyan politikus képviselné a közgyűlésben a választókerületben élőket, aki elérhető, lehet rá számítani, a fideszes többség ellensúlya tud lenni. Egy helyi ügyet is említ: ki szeretné vizsgáltatni a márkói illegális szemétlerakat ügyét, különös tekintettel arra, hogy ez mennyire érinti a veszprémi ivóvízbázist.
A Fidesz színeiben induló Petrezselyem László júniusban ismét megmérettette magát a tiszakécskei 4-es választókerületben, immáron 22. alkalommal. Az eredmény lenyűgöző, hiszen 74 százalékos támogatottsággal zárta a választást, messze megelőzve az MSZP-s jelöltet, Csernus Ferencet, aki a szocialisták 1994-es győzelme után képviselőként tevékenykedett. Az MSZP jelöltje csupán 25 százalékot tudott elérni, ami jól mutatja a politikai táj folyamatos átalakulását.
Petrezselyem győzelme után nem sokkal úgy határozott, hogy visszalép a képviselőségtől, sőt, kilép a Fideszből és a KDNP-ből is. "Jogosan feltételeztem, hogy ha a munkámmal kapcsolatosan a Fidesz vezetésének kifogásai merülnek fel, azt velem fogják megbeszélni" - osztotta meg a Facebookon. "Sajnos azonban ez nem történt meg. Az alakuló ülésen, az eskütétel előtt ezért nyilvánosan bejelentettem a Fideszből és a KDNP-ből való kilépésemet, valamint visszaadtam a képviselői mandátumomat."
Hogy mi volt az ok, azt senki sem tudja, ő ennél többet nem akart mondani. Egyesek szerint nem értett egyet azzal, hogy a pártközpontból döntik el Tiszakécske ügyeit. Petrezselyem a független Bagó Ákos Károly vendéglátós vállalkozót, formatervező mérnököt, grafikust, környezettervező szakmérnököt támogatja.
A tavaszi versenyen most nem csupán kettő, hanem öt lelkes résztvevő várja a rajtot.
A tét nem túl magas, hiszen a képviselő-testületben 9 fideszes és 3 MSZP-s tag található. Tancsa János Sándor, aki szintén az MSZP tagja, függetlenként kíván indulni a választásokon. De miért döntött így? - érdeklődtem tőle. A válasza szerint egyfelől Komjáthi Imrét ősszel választották meg az MSZP elnökévé, és a bíróságnak hatvan nap állt rendelkezésére a döntés bejegyzésére. Ez a határidő pedig a jelöltállítás utolsó napjáig még nem járt le, így az MSZP nem tudott jelölőszervezetként működni. Ugyanez a helyzet állt fenn Óbudán is Sinkovics Milán esetében. Tancsa azonban egy másik indokot is megosztott velem: a politikai tisztességét nem kívánja feláldozni a politika érdekében.
Petrezselyem László lemondásának hátteréről ő sem tud újabb információt, de megosztott egy érdekes történetet.
A tiszakécskei 4-es választókerületet úgy írja le, hogy az "a központtól kicsit távolabb lévő, rendezettnek tűnő, sok szegénnyel megterhelt lakókörzet". És hogy mi lenne a legfontosabb dolog, amin változtatna? "Tiszakécske viszonylag kiemelt körzet Bács-Kiskun megyében, de sajnos Lezsák Sándor birodalmának a része - mondta. - A város működése szomorú és szánalmas, Lakitelektől függ minden."
Budakalász 8. választókerületében Balogh Csaba (2011 Egyesület) tragikus halálát követően szükségessé vált egy új választás kiírása. A választás tétje azonban nem túl magas, hiszen a 2011 Egyesület pozícióját egy esetleges választási vereség sem fenyegeti komolyan, hiszen a szervezet kétharmados többséggel bír.
A júniusi választások során Balogh sikeresen legyőzte a Fidesz, a Tegyünk Együtt Kalászért Egyesület, valamint az Otthonunk Budakalász Egyesület jelöltjét. Érdekes módon az utóbbi egyesület mögött egy széles politikai koalíció sorakozott fel, amely magában foglalta a DK-t, a Jobbikot, az LMP-t, a Momentumat, az MSZP-t és a Párbeszédet is.
Most csupán ketten vágnak neki az útnak:
Hová tűntek a pártok? Amikor megpróbálom elérni a testület egyetlen fideszes tagját, Lávinger Ildikót, ő azt válaszolja, hogy ezzel a kérdéssel a Fideszt kellene megkeresni. Hivatalosan ugyanis az Egy Szívvel Kalászért Egyesület - Fidesz-KDNP színeiben képviselteti magát a testületben. Rákérdeztem, miért nem állít jelöltet az Egy Szívvel Kalászért Egyesület, de válaszként annyit mondott: "Erről nem szeretnék nyilatkozni."
Budakalászt 2010 és 2019 között a fideszes Rogán László vezette. 2019-ben a 2011 Egyesület nyert. A Fideszhez új emberek érkeztek, ez lett a központ által támogatott Egy Szívvel Kalászért Egyesület, amit a régi fideszesek egy része nem fogadott el, és Rogán vezetésével létrehozták a Tegyünk Együtt Kalászért Egyesületet.
Miért marad tétlen az ellenzék? Az Otthonunk Budakalász Egyesület, valamint a DK, Jobbik, LMP, Momentum, MSZP és Párbeszéd városi képviselője, Lázár Péter, érdekes választ adott. Lázár meglepő őszinteséggel hangsúlyozta, hogy a pártokkal való kapcsolatuk minimális, talán annyiban, hogy az egyesület tagjai között nem található fideszes. A pártok támogatását egykor örömmel fogadták, de nem így képzelték el a szavazólapokon való megjelenést; azt szerették volna, ha az egyesület neve dominál. Kiderült, hogy nem mindegy, hogy a pártok jelölőként vagy támogatóként szerepelnek. Ezúttal azonban jelölőkként léptek fel, ami a helyzetet nehézzé tette. "Nincs közünk az ellenzéki pártokhoz" - zárta le Lázár a beszélgetést.