A Magyar Nemzeti Múzeumban egyedülálló tárlat nyílt meg, amely hazai és nemzetközi szinten is páratlan élményt kínál.

Egy különleges élmény várja a látogatókat a BÁV ART numizmatikai kincseiből a Magyar Nemzeti Múzeum Kupolatermében. A május 25-ig megtekinthető "Reprezentáció és technológia - három évszázad éremművészetének titkai" című kiállítás során a látogatók betekintést nyerhetnek az éremverés lenyűgöző világába. A tárlat középpontjában a verőtövek állnak, amelyek több mint 300 éves történetet mesélnek el, kezdve a szabadságharcok emlékérméitől, egészen a soha forgalomba nem került, harmadik világháborús kitüntetésekig, beleértve a különböző érdemrendeket is. Ne hagyja ki ezt az értékes lehetőséget, hogy felfedezze az éremművészet gazdag örökségét!
A kiállítás megnyitóján Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter kifejtette, hogy a kultúra nem csupán a múlt díszletei közé tartozik, hanem a közös jövőnk szilárd alapját képezi. Hangsúlyozta, hogy a kiállítás remekül tükrözi közös történelmünk utolsó három évszázadának kulturális sokszínűségét és gazdagságát, amely a jövő generációi számára is fontos inspirációt nyújt.
A modern múzeum szerepe nem kevesebb, mint az identitásunk, a közösségünk és az emlékezet megőrzése és átörökítése - fogalmazott Hankó Balázs.
A kiállításon megjelenített, körülbelül háromszáz évet felölelő gyűjtemény darabjai nem csupán műalkotások, hanem elsőrangú történeti források is. Tomka Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) gyűjteményi főigazgató-helyettese hangsúlyozta, hogy ez a kollekció páratlan lehetőséget nyújt történészek, művészettörténészek és numizmatikai szakemberek számára a magyar és európai éremtörténet mélyebb megértésére. Köszöntő beszédében arra ösztönözte a látogatókat, hogy ismerjék fel és értékeljék azt a kivételes technológiai tudást, amely szükséges egy-egy lenyűgöző, miniatűr éremkép megalkotásához.
„Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy ismét együttműködhetünk a Magyar Nemzeti Múzeummal” – nyilatkozta Nagy Elek, a BÁV Zrt. igazgatóságának elnöke. Kiemelte, hogy ez a különleges tárlat nem csupán numizmatikai és művészeti szempontból figyelemre méltó, hanem ipartörténeti és történelmi értékei miatt is jelentős. Nagy Elek hangsúlyozta, hogy a kiállítás révén még szélesebb közönség ismerkedhet meg a magyar éremművészet csodáival és gazdag történelmünkkel.
A rendezvényhez kapcsolódó sajtóanyag alapján az MNM és a BÁV Art közös tárlata, melynek kurátora Tóth Csaba, egyedülálló módon mutatja be az éremművészet nemcsak az elmúlt évszázadok alkotásait, hanem az érmek készítéséhez elengedhetetlen verőtöveket is. Ez a különleges kiállítás lehetőséget ad arra, hogy a látogatók a művészi alkotás folyamatába is betekinthessenek.
A tárlat a verőtövek mellett a hozzájuk kapcsolódó eredeti éremveretekből is bemutat egy válogatást, melyet a Magyar Nemzeti Múzeum és a Hadtörténeti Múzeum bocsátott rendelkezésre a kiállítás idejére. Megtekinthetők például az 1714-es gyulafehérvári erődítés emlékérme, az 1867-es koronázási érem, az 1956-os Nemzetőrség jelvénye mellett a a Corvin-lánc kitüntetések. A több mint 200 darabból álló tárlatot a Múzeumok Majálisa kétnapos rendezvénye zárja május 25-én.