Söptén ünnepélyesen megnyitották az új hibrid erőművet, amely jelentős lépést jelent a fenntartható energia jövője felé. Az eseményen a helyi közösség tagjai és szakértők egyaránt részt vettek, hogy együtt ünnepeljék a környezetbarát technológia térnyerés


Söptén felavatták Magyarország első Vanádium Redox Flow technológián alapuló hibrid erőművének naperőművi egységét. A beruházást az Ideona Zrt. fejlesztette, a kivitelezést az NRG Services Kft. végzi. Egyúttal lerakták a kapcsolódó energiatároló alapkövét is.

A Söptén megvalósuló projekt egy innovatív hibrid erőmű fejlesztését célozza meg, amely a legújabb technológiákat ötvözi: egy korszerű napelemes erőművet és egy különleges elektrokémiai energiatároló rendszert integrál. A projekt összköltsége 5,8 millió euró, és célja, hogy hosszú távon fenntartható, valamint rugalmas megoldásokat kínáljon a megújuló energia hatékony és rendszerszintű hasznosítására.

A közlemény szerint a Vanadium Redox Flow technológia egyedülálló innovációja abban rejlik, hogy a villamos energia tárolása és leadása folyékony elektrolitban található vanádium-ionok töltésváltozásán keresztül valósul meg. Ez a megoldás lehetővé teszi, hogy az ilyen rendszerek akár harminc évig is problémamentesen működjenek, köszönhetően az alacsony degradációs aránynak, amely hosszú távú megbízhatóságot biztosít.

A rendelkezésre állási képessége messze túlszárnyalja a piacon elterjedt lítium-ionos megoldásokét, több mint négyszeres szintet elérve. Ez azt jelenti, hogy a rendszer még akkor is képes energiát biztosítani, amikor a hagyományos lítium-ion technológiák már nem tudják ezt megtenni. A Vanadium Redox Flow rendszer további előnyeként emelhető ki, hogy az energiatároló jelentős része vízből készül, így mentes a környezetre ártalmas anyagoktól.

A hibrid erőműben található napelemes rendszer 2,2 megawattos AC és 2,91 megawattos DC teljesítménnyel működik. Ehhez közvetlenül csatlakozik egy CellCube által gyártott VRFB energiatároló egység, amely 1 megawatt teljesítményű és 4 megawattóra kapacitással bír.

A projekt középpontjában az áll, hogy aktívan bekapcsolódjon a hazai kiegyenlítő villamosenergia-piac működésébe, ezzel jelentős mértékben hozzájárulva Magyarország villamosenergia-hálózatának stabilitásához és az ellátásbiztonság megerősítéséhez. Söpte határában összesen 4123 napelemet telepítettek, amelyek éves szinten együttesen 3300 megawattóra energiát termelnek.

Related posts