Ijesztő pók bukkant fel a magyar kertekben: fontos információk, amiket érdemes tudnod róla - Agrárszektor


Ritka védett pókfajt, feltehetően egy pokoli cselőpókot fedezett fel kertjében egy Pest megyei olvasó. A szakértő szerint bár a faj neve ijesztő és csípése fájdalmas lehet, az emberre valójában nem jelent komoly veszélyt.

Egy igazán figyelemre méltó eseményről számolt be a HelloVidék egyik lelkes olvasója, aki Pest megye zöldellő kertjében egy különleges, sárgás-zöldes szőrös lábú pókra bukkant. Az olvasó nemcsak megörökítette ezt a szokatlan lényt, hanem a fotókat is eljuttatta a szerkesztőséghez, hogy fényt derítsenek arra, pontosan melyik fajjal áll szemben, és mennyire lehet az veszélyes. Az azonosítási folyamatban Braunmüller Lajos, az Agrárszektor főszerkesztője nyújtott segítséget, aki szenvedélyesen vonzódik a pókok világához – tette közzé a Pénzcentrum.

A pókokat sokan elkerülik, főként furcsa megjelenésük miatt, pedig valójában rendkívül értékes segítőtársaink a természetben. Ezek a kis ragadozók lelkesen vadásznak a számunkra zavaró rovarokra, mint például a fülbemászók, legyek, molylepkék, szúnyogok és csótányok, amelyeket sokan igencsak kellemetlennek tartanak. Ennek ellenére, ha egy pók felbukkan a lakásban vagy a kertben, sokan azonnal pánikba esnek, elfeledve, hogy valójában ezek a kis lények a környezetünk védelmezői.

A beküldött felvételek alapján a szakértő nagy valószínűséggel egy mini pokoli cselőpókot (Geolycosa vultuosa) azonosított. Ez a farkaspókfélék családjába tartozó faj a szongáriai cselőpók kisebb rokona, testhossza mindössze 2-3 centiméter. Magyarországon ritkán fordul elő, így különleges megfigyelésnek számít. Nevét nem véletlenül kapta: csípése éles, hosszan tartó fájdalmat okozhat, és ugrásra is képes, ami még félelmetesebbé teszi ezt a védett és ritka fajt. Braunmüller szerint azonban nincs ok aggodalomra.

Egy egészséges felnőttre vagy nagyobb gyerekre viszont gyakorlatilag teljesen ártalmatlan. A marása legfeljebb olyan, mint egy méhcsípés - vagy még annyira sem

- fejtette ki.

Hozzátette, hogy komolyabb veszélyt csak kivételes esetekben jelenthet, például csecsemőkre, súlyos szívbetegekre vagy előrehaladott immunhiányos állapotú emberekre. A szakértő azt is elmondta, hogy a fotón látható példány valószínűleg nőstény, ami azt is jelentheti, hogy petéket fog rakni.

Ezért elengedhetetlen, hogy ne bántsák, és ne zavarják meg a talajt azon a helyen, ahol felfedezték. Tilos elkezdeni a kapálást, megforgatni a területet, vagy bármilyen módon hozzányúlni - inkább örvendezzenek annak, hogy ilyen különleges élőlények még mindig megtalálhatóak a környezetünkben.

- fűzte hozzá.

Magyarországon jelenleg 831 őshonos, illetve behurcolt és megtelepedett pókfajt tartanak számon, amelyek 42 rendszertani családba sorolhatók. Ezek közül mindössze 10-12 faj az, amellyel lakókörnyezetünkben is találkozhatunk. A legkisebbek alig 1 milliméteresek, míg a legnagyobb hazai fajok sem érik el a külföldön élő madárpókok akár 13 centiméteres méretét. Braunmüller Lajos hangsúlyozta, hogy Magyarországon egyetlen olyan pókfaj sem él, amely komoly veszélyt jelentene az emberre. Két faj ugyan kivételt képez, de ezek sem okoznak valódi fenyegetést. Egyrészt rendkívül ritkák, másrészt az ember és a pók közötti konfliktus is ritka - és még ritkább, hogy ebből bármiféle baj származna.

Az egyik hazai mérges pók a szongáriai cselőpók (Lycosa singoriensis), amely védett faj. Elsősorban az Alföld homokos, szikes pusztáin él. Testhossza akár 4 cm, lábakkal együtt a 10 cm-es átmérőt is elérheti, így a legnagyobb termetű hazai pókfajnak számít. Marása legfeljebb enyhe fájdalommal jár, mint egy méhcsípés, és csak ritkán harap.

A másik veszélyesebbnek számító faj a mérges dajkapók (Cheiracanthium punctorium). Ez a második legnagyobb hazai pók, amely agresszívan védi lakhelyét. A nőstény testhossza 1,5-2 cm, lábaival együtt 4-6 cm, jellegzetes élénksárga potroháról és rozsdabarna rágóiról ismerhető fel. Csípése fájdalmas lehet, akár napokig tartó panaszokat - lázat, émelygést, rossz közérzetet - is okozhat, ezért marás esetén érdemes orvosi segítséget kérni. A szakértő szerint azonban a pókok többsége nyugodtan kézbe vehető, nem csípnek, és csáprágójuk is túl gyenge ahhoz, hogy átszúrja bőrünket. Ha mégis megtörténik, általában nem okoznak komolyabb reakciót - legtöbbször észre sem vesszük. Egy hangya vagy ágyi poloska csípése sokkal fájdalmasabb lehet.

Related posts