Riasztó jelenség bontakozik ki a fiatalok között: komoly következményekkel járhat.

Az óvodások 35-40 százaléka manapság okoseszköz-használó, aminek nagyon súlyos szociális, érzelmi és életvezetésbeli hatásai vannak a szakember szerint.
A legújabb óvodapedagógusi beszámolók aggasztó képet festenek a kisgyermekek jelenlegi helyzetéről. Tari Annamária klinikai pszichológus, aki nemrégiben egy óvodában tartott előadást, így fogalmazott: "Azok a gyerekek, akik otthon okostelefont használnak, legtöbbször nem játékra, hanem rombolásra vágynak. Nehezen vonhatók be olyan tevékenységekbe, amelyek figyelmet igényelnek, és az érzelmeik kezelése is kihívások elé állítja őket. Gyakran és hirtelen válnak indulatosakká." A pedagógusok tapasztalatai arra figyelmeztetnek, hogy a digitális eszközök túlzott használata komoly hatással lehet a gyerekek fejlődésére és szociális készségeik alakulására.
A szakértő véleménye szerint rendkívül aggasztó, hogy napjainkban az óvodáskorú gyermekek 35-40 százaléka már okoseszközt használ. Ez különösen aggasztó, hiszen ebben a fejlődési szakaszban a gyerekeknek sokkal inkább a valós, interaktív élményekre lenne szükségük, nem pedig a digitális világra.
Minden nap érdemes szánni legalább egy órát arra, hogy strukturálatlan módon töltsük el az időnket, lehetőséget adva a jövőben fontos tevékenységek gyakorlására.
"Elgondolkodtató, ahogy a kisfiú az autót tologatja, miközben berregve képzeli el, hogy ő az, aki a volánnál ül" - osztotta meg Tari. A pszichológus kiemelte, hogy ezek a látszólag egyszerű tevékenységek rendkívül jelentőséggel bírnak: segítenek a gyerekeknek abban, hogy később ne érezzenek szorongást a strukturálatlan időszakok során sem.
A kisgyermekek okoseszköz-használata nemcsak a kognitív fejlődésre, hanem a társas készségeikre is kedvezőtlen hatást gyakorol. "Ez a jelenség gátolja a szociális kötődést, csökkenti az érdeklődést a többi gyermek iránt. Az óvodai közösségbe való beilleszkedés nehézségekkel jár, és a baráti kapcsolatok kialakítása is problémás lehet" - figyelmeztetett a szakértő.
Az érintőképernyők által generált folyamatos ingerek olyan figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (ADHD) szerű tüneteket idézhetnek elő, amelyek komoly hatással vannak a gyerekek idegrendszerére. A fiatalok agya nincs felkészülve arra, hogy ilyen mértékű impulzusáradattal birkózzon meg. Amíg a kezükben tartják az eszközt, és elárasztják őket a digitális ingerek, addig nyugodtnak tűnnek, de amint el kell engedniük, hirtelen nyugtalanság fogja el őket. Tari elmondta, hogy ilyenkor a gyerekek indulatvezérelt állapotba kerülnek, nem tudják, hogyan kezeljék a helyzetet, és láthatóan frusztráltak, mivel nem találják a helyüket, és egyre inkább elvesztik az érdeklődésüket a körülöttük lévő dolgok iránt.
Így alakul ki egy zárt körforgás: amikor ismételten a kezébe veszi a játékát, az újra és újra megnyugtatja őt.
Ráadásul az okoseszközök folyamatosan óriási dopaminlöketeket (más néven boldogsághormont) szabadítanak fel, ami könnyen függőséget okozhat. A klinikai pszichológus véleménye szerint ennek a jelenségnek az egyik legnagyobb kihívása abban rejlik, hogy...
Engedjük, hogy az örömforrás áttevődjön arra a kis eszközre, amelyet a kezünkben tartunk, hiszen ez azonnal kielégíti érzelmi vágyainkat.
"Nem félek kimondani: a túlzott okoseszköz-használat, a közösségi média kitolt a gyerekekkel, mert elvette a felhőtlen gyerekkor lehetőségét. Nem enged végigfutni egy olyan kiegyensúlyozott állapotot, ami az idegrendszer érésével összehangolt ütemben történik" - mondta a szakember.