Az első számítógépes vírus létrejötte szorosan összefonódik az illegális másolás világával, amely új kihívásokat jelentett a digitális térben. Az informatikai biztonság terén bekövetkező változások egyik korai jeleként ez a vírus rávilágított arra, hogy a


Az alufóliát először csokoládék csomagolására alkalmazták.

Basit és Amjad Farooq Alvi a 1980-as évek Pakisztánjában, egészen pontosan Lahor városában, egy számítógépes bolt birtokosai voltak. A két fiatal programozó a szoftverek kalózpéldányainak árusításából tartotta fenn magát. Tevékenységük jogi szempontból teljesen elfogadhatónak számított, hiszen abban az időben Pakisztánban a számítógépes programok még nem élveztek szerzői jogi védelmet.

A megengedő jogi környezet végül az Alvi fivérek életére is árnyékot vetett. Basit és Amjad fájdalmukkal szemlélték, hogy az általuk kifejlesztett orvosi szoftverekből számos kalózpéldány kering a piacon, ami nemcsak a munkájuk értékét kérdőjelezte meg, hanem álmaik megvalósítását is megnehezítette.

Egy nap aztán elegük lett, és elhatározták, hogy egy olyan vírust építenek be a szoftverükbe, amely működésbe lép, ha a programjukat illegálisan másolják le.

A 17 esztendős Basit és a 24 éves Amjad 1986. január 19-én elindították a számítástechnika történetének egyik legmeghatározóbb eseményét: világra hozták az első olyan vírust, amely képes volt megfertőzni a DOS operációs rendszert. Ezzel a lépéssel komoly zűrzavart okoztak a korabeli PC-k működésében, és új fejezetet nyitottak a kiberbiztonság kihívásainak terén.

A "Brain" vírus első megjelenése a Delaware-i egyetem falai között történt. Az akkoriban elterjedt adattároló eszközök, mint például a hajlékonylemezek és floppy diskek, írására és olvasására szolgáló floppy meghajtók jelentős lassuláson mentek keresztül. A vírus ráadásul egy üzenetet is hátrahagyott a fertőzött lemezek boot szektorában, ezzel figyelmeztetve a felhasználókat a fertőzésre.

Az üzenetben Basit és Amjad nevét, valamint telefonszámukat említették, és arra ösztönözték a meglepett felhasználókat, hogy vegyék fel a kapcsolatot a testvérekkel a probléma megoldása érdekében.

A Brain vírus hexadecimális dumpja (forrás: Wikipedia, szerző: Avinash Meetoo, CC BY-SA 2.5) egy érdekes betekintést nyújt a számítógépes vírusok világába. Ez a dump olyan karakterek sorozata, amely a vírus kódját reprezentálja, és lehetővé teszi a szakértők számára, hogy elemezzék a vírus működését és terjedését.

A "Brain" végigsöpört az egyetemeken, majd tovább terjedt. Basit és Amjad telefonszámára hamarosan hívások tömkelege érkezett, és felháborodott európai és amerikai felhasználók ezrei kérték a fivérek azonnali beavatkozását.

A felfordulásra felfigyelt a média is, Basit és Amjad pedig döbbenten konstatálta a vírus terjedésének mértékét.

A pakisztáni testvérprogramozók 1987-ben úgy döntöttek, hogy leállítják a vírussal fertőzött szoftverük kereskedelmi forgalmazását. Furcsa módon, az általuk okozott zűrzavar nem vetett véget pályafutásuknak; éppen ellenkezőleg, hírnevet építettek maguknak. Jelenleg a Brain Telecommunication Ltd. néven ismert vállalkozásuk a pakisztáni internetszolgáltatási szektor egyik kulcsszereplője lett.

Related posts