Ukrajna gazdag ásványi kincsekben, amelyek között számos értékes érctípus található. Az ország földje bővelkedik különféle fémekben, mint például a vas, az alumínium és a mangán, melyek kulcsszerepet játszanak az ipar fejlődésében. Az ukrán föld alatt rej

Bár Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke korábban határozottan elutasította az Egyesült Államok javaslatát, most úgy tűnik, a felek végül sikeresen megegyeztek. Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy Zelenszkij pénteken Washingtonba utazik, hogy aláírja a megállapodást. Ennek értelmében Ukrajna a földje alatt rejtőző ásványkincsek kiaknázásából származó bevételeinek felét közös befektetési alapba fogja befizetni az amerikaiakkal.
Ukrajna jelentős lítium-, titán-, lantán-, cérium-, neodímium-, erbium- és yttrium-állományokkal büszkélkedhet, amelyek elengedhetetlenek az elektromos járművek, a fenntartható energiaforrások és a védelmi ipar fejlődéséhez - számol be róla az Independent brit napilap. A lítium, amelyet szinte mindenki ismer, kulcsszerepet játszik a mindennapi használatú eszközök akkumulátoraiban. A lantán és a cérium különösen fontosak a világítási megoldásokban és a televíziós technológiákban, míg a neodímium a szélturbinák és az elektromos autók energiatároló rendszereiben található meg.
Zelenszkij már régóta dédelgette a becslések szerint mintegy 15 billió euró értékű ásványkincsek hasznosításának tervét. 2021-ben külső befektetőknek adókedvezményeket és befektetési jogokat ajánlott fel, hogy segítsenek kitermelni a ritka földfémeket. Csakhogy egy évvel később kitört az orosz-ukrán háború ami több szempontból is súlyos akadályokat gördített a terv útjába.
Az orosz-ukrán háború ráadásul még egy szempontból akadályozza az ásványkincsekhez való hozzáférést, azok 53 százaléka ugyanis az oroszok által annektált és részben ellenőrzés alatt tartott négy régió, Donyeck, Luhanszk, Zaporizzsja és kis részben Herszon területén található. A 2014-ben annektált Krím-félsziget további közel 200 milliárd euró értékű ásványkincset rejt.