Új, globális kereteket kaptak a világ vezető biztosító társaságai.


Jóváhagyták a jelentős biztosítótársaságok tőkeszükségleteinek meghatározására vonatkozó új globális irányelveket. A több mint egy évtizedes egyeztetések gyümölcseként megszületett szabvány nem kötelezi a biztosítók számára, hogy magasabb tőkét különítsenek el, viszont fokozhatja a jelentéstételi költségeik mértékét. A szabályozás fő célja a biztosítók működésének egységesítése, a biztosítottak védelme, valamint az iparág megerősítése a 2008-as pénzügyi válság tapasztalatai alapján - tudósít a Financial Times.

A Biztosításfelügyelők Nemzetközi Szövetségének (IAIS) 200 tagszervezete csütörtökön hagyta jóvá az új szabványt a dél-afrikai Fokvárosban tartott éves találkozón. A megállapodás kulcsfontosságú eleme volt, hogy az amerikai biztosításfelügyelők vállalták: a következő két évben összehangolják keretrendszerüket az új globális standarddal.

Az 58 legnagyobb és rendszerszinten legjelentősebb biztosítóra vonatkozó új szabályok közös kockázatalapú tőke-keretrendszert biztosítanak, megkönnyítve az ágazat összehasonlítását és pénzügyi erejük határokon átnyúló értékelését.

Shigeru Ariizumi, az IAIS elnöke az új szabvány kapcsán a következőket mondta: "Ez egy jelentős előrelépés számunkra. Véleményem szerint nem fogja befolyásolni a biztosítók tőkehelyzetét, de nem is ez volt a fő célunk. Sokkal inkább az a szándékunk, hogy egységes nyelvet hozzunk létre a biztosítási szabályozás és a tőkeszabványok terén."

Volker Kudszus, aki az S&P Global Ratings európai biztosítási ágazatának élén áll, úgy véli, hogy az új szabvány jelentős változásokat hozhat a piacon.

valószínűleg nem érinti a biztosítók európai hitelminősítését, de növelheti költségeiket az extra jelentéstételi kötelezettségek miatt.

Az európai biztosítóknak ezentúl mind a meglévő Szolvencia II. biztosítási szabályozásukról, mind az IAIS új nemzetközi tőkeszabványáról jelentést kell készíteniük.

"Úgy gondoljuk, hogy a szabvány segíteni fogja az összehasonlíthatóságot, bár a végrehajtás többletköltségeket jelent majd a biztosítók számára, ha párhuzamosan működtetik a szolvencia- és a biztosítási tőkeszabványt, és ezt valószínűleg a biztosítottak fogják viselni" - mondta Kudszus.

Az IAIS álláspontja szerint az új szabvány bevezetése "nagyobb rugalmasságot" biztosít a biztosítási szektor számára, miközben védi a biztosítottak jogait és érdekeit. A szervezet kiemelte, hogy a határokon átnyúló, jelentős és összetett biztosítók jelenléte hangsúlyozza a közös szolvenciafelügyeleti nyelv kialakításának fontosságát.

Miközben az európai Szolvencia II. keretrendszer szinte teljes mértékben összhangban áll az új nemzetközi szabványokkal, az Egyesült Államokban a szabályozási keretek bizonyos aspektusai eltérnek ettől a normától.

Ez főként abból ered, hogy az USA-ban a biztosítókat nem szövetségi, hanem államonként szabályozzák az úgynevezett aggregációs módszer alapján.

Az IAIS tisztviselői bíznak abban, hogy az új globális szabvány túléli a Donald Trump megválasztott amerikai elnök alatti esetleges deregulációs törekvéseket, mivel az egyes amerikai államok szabályozó hatóságaival kötött megállapodásokon alapul, nem pedig szövetségi szabályozáson.

Related posts