Új hajtómű technológiája: amennyiben ez valóra válik, Oroszország hamarabb léphet a Mars felszínére, mint az Egyesült Államok.


A Roszatom kutatói bejelentették egy forradalmi plazma-elektromos rakétahajtómű kifejlesztését, amely szerintük egy-két hónap alatt eljuttathat űrhajókat a Marsra.

Az Izvesztyija riportja alapján a klasszikus rakétahajtóművek a hagyományos üzemanyag-elégetésre támaszkodnak. Ezzel szemben az innovatív meghajtórendszer mágneses plazmagyorsítót alkalmaz, ami drámaian lerövidítheti a bolygóközi utazások időtartamát.

A plazmarakéta egy különleges elektromos hajtómű, amely két elektródából épül fel. Ezen elektródák között töltött részecskéket mozgósítunk, miközben magas feszültséget alkalmazunk – mondta Jegor Biriulin, a Roszatom tudományos intézetének kutatója. – Ennek eredményeként az áram mágneses teret hoz létre, ami képes kilökni a részecskéket a hajtóműből. Ennek következtében a plazma irányított mozgást nyer, és tolóerőt termel.

Az innovatív folyamat hidrogént alkalmaz üzemanyagként, miközben az elektromágneses tér segítségével felgyorsított elektronok és protonok akár 100 km/s sebességig is gyorsulhatnak.

"A klasszikus hajtóművek esetében a kiáramló gázok maximális sebessége körülbelül 4,5 km/s, amely az égési folyamat korlátai révén van meghatározva. Ezzel szemben a mi rendszerünkben az elektromágneses tér képes gyorsítani a töltött részecskéket, lehetővé téve számukra, hogy sokkal nagyobb sebességeket érjenek el" - nyilatkozta Alekszej Voronov, a Troickij Intézet tudományos igazgatóhelyettese.

A Mars felszínének gyorsabb elérése nem csupán az űrutazás hatékonyságát fokozná, hanem mérsékelné a hosszú űrutazások során fellépő kozmikus sugárzás kockázatait is.

A Roszatom intézetében már elkészült a hajtómű laboratóriumi prototípusa, amit kiterjedt földi tesztelésnek vetnek majd alá, hogy finomhangolják a működését. A repülésre kész változatot 2030-ra ígérik. Ha abban az évben el tudnának indítani egy ilyen meghajtású űrhajót, akkor gyorsabb érnének a vörös bolygóra és vissza az amerikaiaknál, még akkor is, ha a konkurencia hamarabb indít űrhajót. A tudomány mai állása szerint egy Mars-utazás (ha oda-vissza történik) kb. négy évig eltarthat.

"A hajtómű impulzusos üzemmódban működik, teljesítménye körülbelül 300 kW. Korábbi számítások szerint a működési ideje meghaladja a 2400 órát, ami elegendő egy Mars-misszióhoz" - közölte Konsztantyin Gutorov, a projekt tudományos tanácsadója.

A plazmahajtómű kutatásához egy különleges, űrkörnyezetet utánzó kísérleti állomást hoztak létre. Ez a négy méter átmérőjű és 14 méter hosszú kamra modern érzékelőkkel, vákuumszivattyúkkal és hőelvezető rendszerekkel van ellátva – számolt be róla a World Nuclear News.

A rakéta kezdeti fellövése a klasszikus kémiai hajtóművek erejével valósulna meg. Ezt követően, miután a jármű elérte a Föld körüli pályát, aktiválják az innovatív plazmahajtóművet. Ez a korszerű technológia a jövőben lehetőséget ad arra, hogy az úgynevezett űrvontatókba is integrálják, amelyek képesek lennének bolygók közötti rakományok szállítására.

Az új hajtómű egyik előnye, hogy működése közben a plazma nem igényel extrém hőmérsékletet, így az alkatrészek sem szenvednek hőterhelést, és az elektromos energia szinte teljes egészében mozgássá alakul.

Az űrkutatás világában folyamatosan újabb és újabb innovációk bukkannak fel, amelyek izgalmas lehetőségeket kínálnak. Ezek a technológiai áttörések rendkívül ígéretesek, azonban valószínű, hogy még hosszú évek telnek el, mielőtt valódi űrmissziók során tapasztalhatjuk meg őket. Különösen érdekes a Roszatom plazmahajtóműve, amely, ha sikerül megvalósítania a hozzá fűzött álmokat, akkor jelentős változást hozhat az űrutazás világában, és új távlatokat nyithat a bolygók közötti közlekedésben.

Related posts