Dunaszerdahelyen mostantól új, különleges kukákba kerül a konyhai hulladék, ezzel is segítve a környezetvédelmet és a fenntarthatóságot.

Föld alatti hulladékgyűjtő sziget a város szívében (A szerző felvétele)
A kukák cseréje a közeljövőben esedékes. Tavalyi tapasztalataink alapján nagyobb kapacitású edényeket fogunk kihelyezni, mivel az eddigi kukák nem bizonyultak elegendőnek, és a lakosok is többször jelezték, hogy nagyobbakra lenne szükség. Például, amikor a hét közepén ürítették a kukákat, a hétvégére már újra tele voltak. A földalatti konyhai hulladékgyűjtők eddig is rendelkezésre álltak, azonban a legutóbb kiírt közbeszerzés következtében külön kellett választanunk a földalatti tárolókat a külső edényektől. A közbeszerzést úgy nyertük el, hogy a lakosok számára külső kukákat biztosítunk.
- taglalta Gróf Nikolas. A barna kukákat ezentúl hetente cserélik majd, a földalatti tárolóknál megvárják azt, hogy mit mutat a konyhai hulladék állaga, télen kéthetente, vagy hetente jönnek majd érte, nyáron biztosan legalább heti egyszer ürítik majd azokat is. A barna kukákat nem ürítik, hanem darabot a darabért rendszerben cserélik, tehát elviszik a teljes edényt és helyébe tisztát raknak, a földalatti tárolókat meghatározott időközönként ugyancsak tisztítják majd.
A városvezetés felhívta a helyiek figyelmét, hogy a barna kukákba a konyhai hulladékot csak csomagolás nélkül, vagy biológiailag lebomló zacskóban szabad elhelyezni. Ilyen hulladékok például a zöldség- és gyümölcshéjak, a lejárt élelmiszerek, a kávézacc és a teafilterek. Különösen fontos, hogy műanyagot, papírt, kommunális hulladékot, zöldhulladékot, állati ürüléket vagy cigarettát ne dobjanak a barna kukákba. Az új hulladékgyűjtési rendszer célja a fenntartható hulladékkezelés fejlesztése; a konyhai hulladék külön gyűjtésével csökkenthető a többi hulladéktípusra nehezedő nyomás, így kevesebb metángáz képződik. Az önkormányzat reméli, hogy ezzel egy élhetőbb városképet alakíthatnak ki Dunaszerdahelyen, és a szelektálás megfelelő körülményeinek megteremtésével egyre több lakost ösztönöznek a hulladékok tudatosabb kezelésére.