Pénteken új, szigorú szabályok lépnek életbe, amelyek keretében megkezdődik a választási kampány Romániában.

A megismételt elnökválasztásra való felkészülés időszaka, amely 30 napig tart, számos törvényi kötelezettséget és szabályt ró az államfői posztra aspiráló jelöltekre - hívta fel a figyelmet a bukaresti Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az elnökválasztás első fordulója május 4-én kerül megrendezésre, ahol összesen 11 jelölt - köztük hét párt és egy választási pártszövetség képviselői, valamint négy független induló - állnak a választók elé. Érdekesség, hogy közülük csupán hárman próbálkoznak először az elnöki pozíció megszerzésével, míg a többiek már korábban is megmérettették magukat ezen a rangos poszton.
Romániában a közelgő elnökválasztások hangulata a megszokottól eltérően, sokkal visszafogottabban fog megjelenni a köztereken. Az ország legmagasabb közjogi méltóságára aspiráló jelölteknek csütörtök éjfélig kötelességük eltávolítaniuk azokat a választási molinókat és óriásplakátokat, amelyeket hónapokkal korábban helyeztek ki. A választási törvény szigorú előírásokat tartalmaz a plakátok mérete és elhelyezése tekintetében, ami jelentősen befolyásolja a kampányok vizuális megjelenését.
Ezeknek a szabályoknak a megszegése súlyos pénzbírságot eredményezhet.
A kampány idején csak a polgármesteri hivatalok által erre a célra kijelölt helyeken szabad plakátolni, minden jelölt csak egyetlen plakát kihelyezésére jogosult, amelynek egyetlen mérete sem haladhatja meg a fél métert. A plakátokon nem szabad a román nemzeti lobogóra emlékeztető színkombinációt használni, tilos plakátokat kiragasztani a hidak és alagutak tartóoszlopaira, a közúti jelzőtáblákra és a közhasznú hirdetési felületekre.
A kampány időszaka alatt a rádiós és televíziós műsorok esetében szigorúbb szabályozások lépnek életbe. A közszolgáltató média ingyenes műsoridőt kínál, míg a magántulajdonú csatornák térítés ellenében biztosítanak azonos mennyiségű adásidőt minden olyan államfőjelölt számára, aki ezt igényli.
A választási kampányok hirdetéseit kizárólag a választási műsorok keretein belül lehet terjeszteni.
A tavalyi félbeszakított elnökválasztás során észlelt anomáliák elkerülése érdekében az AEP a saját hatáskörén belül finomította a kampányfinanszírozásra és az online politikai hirdetésekre vonatkozó szabályozásokat. A hatóság csütörtöki hivatalos közleményében hangsúlyozta, hogy a kampányidőszak alatt minden politikai hirdetésnek kötelezően tartalmaznia kell a jelölt azonosító "címkéjét", függetlenül attól, hogy melyik médiaplatformon jelenik meg.
Az információs címkén kötelezően fel kell tüntetni, hogy a hirdetés politikai jellegű, legyen az fizetett vagy önkéntes. Emellett szerepelnie kell a jelölt nevének és elérhetőségi adatainak, valamint a jelölt AEP-nél bejegyzett pénzügyi megbízottjának azonosítószámának. A hirdetésnek tartalmaznia kell egy nyilatkozatot is a kampányfinanszírozási törvény betartásáról. Szintén fontos, hogy jelezzük, amennyiben a hirdetés eljuttatásakor speciális célcsoportok elérésére irányuló módszereket alkalmaztak.
A választási kampány a belföldi voksolás megkezdése előtt 24 órával, május 3-án 7 órakor ér véget, attól kezdődően pedig a szavazás végéig kampánycsend lép hatályba.
Ha az elnökválasztás első körében egyik jelölt sem tudja elnyerni a névjegyzékben szereplő választók több mint felének, azaz körülbelül 9 millió állampolgárnak a támogatását, akkor az államfői poszt sorsa a két legjobban teljesítő jelölt között fog eldőlni a május 18-án megrendezett második fordulóban.