Két újabb Állami Számvevőszéki vizsgálat vette kezdetét az MNB-botrány következményeként.
Nemzeti gyásznapot hirdettek hazánkban április 26-ra: mit jelent ez a gyakorlatban?
A Neumann János Egyetem ügyében már korábban készült egy Állami Számvevőszéki jelentés, amely részletesen elemezte, hogyan és miért döntött a fenntartó alapítvány a kötvények megvásárlása mellett az MNB-alapítványok vagyonkezelőjétől, az Optimától. Mint arról már beszámoltak, az alapítvány 2021 júniusában 5 milliárd forint értékben, majd augusztusban újabb 22,5 milliárd forintért vásárolt tízéves kötvényeket. Érdekes módon a felügyelőbizottság kezdetben ellenezte a második vásárlást, de végül egyetlen nap leforgása alatt mégis jóváhagyta azt. A kötvények visszaváltása azonban elmaradt, még akkor is, amikor az állampapírok már kedvezőbb hozamot kínáltak.
(A legfrissebb hírek itt)
Windisch László, az ÁSZ elnöke a 24.hu Della podcastjában elmondta, az akkori vizsgálat kizárólag a kötvényügyletekre fókuszált, míg az új ellenőrzés az alapítvány teljes gazdálkodását érinti. A Metropolitan Egyetem azért került az ÁSZ látókörébe, mert 2021-ben az Optima tulajdonában álló Közép-Európa Vagyonkezelő Kft. felvásárolta azt. Az eddigi jelentésekből az is kiderült, hogy felmerült az intézmény átadása, illetve összevonása a Neumann János Egyetem alapítványával, és ez a tárgyalásokon is szóba került.
A beszélgetés során Windisch kiemelte, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) megállapításai szerint az MNB-alapítványok körülbelül 500 milliárd forintos vagyona nem "tűnt el", viszont a veszteségek mértékét körülbelül 150 milliárd forintra becsüli. Ezzel ellentétben nem osztja Matolcsy György volt jegybankelnök véleményét, aki szerint az alapítványok vagyona még gyarapodott is. Windisch szerint az értékvesztés, különösen a lengyel és svájci befektetések vonatkozásában, egyértelműen megállapítható.
Windisch hangsúlyozta, hogy sem Orbán Viktor, sem pedig Matolcsy Ádám nem gyakorolt politikai nyomást a vizsgálatok során. Érdekes módon, a volt jegybankelnök fia nem szerepelt az ÁSZ jelentéseiben, így váratlanul érte, hogy nyilvánosan megszólalt az ügy kapcsán. Amikor arról kérdezték, hogy ez árthatott-e a saját megítélésének, Windisch határozottan kijelentette, hogy valószínűleg nem hozott neki hátrányt. Továbbá elárulta, hogy csak a médiából értesült arról, hogy Matolcsy Ádám Kovács Petra álnéven levelezhetett a GTC és az Ultima vezetőivel.