A magyar vállalkozások egy figyelemre méltó elismerést kaptak, hiszen egy piros pont került a nevük mellé.

Európai szinten a használt termékeket online értékesítő kereskedők közel felének nem sikerül megfelelően tájékoztatnia a vásárlókat jogaikról. Ezzel szemben Magyarországon a legtöbb vállalkozás a jogszabályoknak megfelelően működik, mégis a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) felfedezett néhány hiányosságot - áll a GVH legfrissebb közleményében.
A GVH is részt vett az Európai Bizottság és a tagállami hatóságok Fogyasztóvédelmi Együttműködési Hálózatának (CPC) közös vizsgálatában (sweep), amely a használt termékeket online árusító vállalkozások gyakorlataira fókuszált.
Az Európai Bizottság, együttműködésben 25 uniós tagállammal, valamint Norvégiával és Izlanddal, közös akció keretében 356 olyan online kereskedőt ellenőrzött, akik használt termékeket értékesítenek. Ennek a kezdeményezésnek az volt a célja, hogy felmérjék, milyen mértékben felelnek meg az európai uniós fogyasztóvédelmi előírásoknak.
A március elején közzétett összefoglaló alapján, amelyet az Európai Bizottság koordinál, kiderült, hogy 185 kereskedő nem megfelelően vagy hiányosan tájékoztatja a vásárlókat. A vizsgálat során megállapították, hogy az érintett kereskedők 40%-a elmulasztotta tájékoztatni a fogyasztókat az elállási jogaikról, míg 57%-uk nem tartotta be a kötelező egyéves szavatossági időt.
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) legújabb gyorselemzése során tizenkét különböző vállalkozás működését elemezte, amelyek a ruházati cikkek, kiegészítők, elektronikai eszközök és bútorok piacán tevékenykednek. Az elemzés során arra a megállapításra jutottak, hogy a magyar kereskedők zöme megfelelően tájékoztatja a fogyasztókat jogaikról, ezzel is hozzájárulva a tisztességes üzleti gyakorlatok fenntartásához.
A vizsgálatok során megfigyelték, hogy az esetek 25%-ában a vállalkozások nem tájékoztatták a fogyasztókat a honlapjukon a 14 napos elállási jogról. Ezen kívül, a honlapok 16%-ánál a törvény által előírt minimum egyéves szavatossági időnél rövidebb határidőt határoztak meg a vásárláskor nem ismert termékhibák miatt érvényesíthető szavatossági igényekre.