Elérkezett a végső pillanat! A vidéki nagyvárosban található patinás luxusszálloda végleg bezárja kapuit. A Pénzcentrum hírei szerint a történet véget ér, és a helyszín, amely sokak számára emlékekkel teli, most már csak a múlt része lesz.

Aki egy kicsit is ismeri az egykor Nyugat királynőjének becézett Szombathelyt és annak természeti, kulturális adottságait, az nehezen értheti, hogyan fordulhat elő, hogy a város mindhárom patinás nagy szállodája jelenleg üresen áll. Mostanra pedig biztossá vált: a Savaria Nagyszálló és a Claudius Hotel után a Park Hotel Pelikán is feladta a küzdelmet. Egy ideje munkásszállóként működik, ám tulajdonosa mostanra megszabadulna tőle, ez is eladó.
Újabb fejezet kezdődik a szombathelyi Park Hotel Pelikán történetében, miután "Eladó" tábla került az egykor elegáns, négycsillagos szálloda bejáratához - számolt be róla a Nyugat.hu. A szálloda tulajdonosa, Csonka Tamás a lapnak elmondta, hogy az épület eladása csupán egy lehetőség a jövőjét illetően. Jelenleg is bérlik, ám a 2+2 éves szerződést már nem a korábbi feltételekkel hosszabbították meg. A bérlő elfogadta az új ajánlatot, de jóval kevesebb vendégmunkás lakik az épületben, mint korábban. A bizonytalan kilátások miatt merült fel az értékesítés lehetősége.
A századfordulós stílusjegyeket magán viselő hotel üvegtetős éttermét és konyháját sokan kedvelték Szombathely szívében. A patinás szálloda nem csupán a kényelmes szobáival várta vendégeit, hanem egy gyönyörű kerttel, beltéri medencével, jakuzzival és szaunával is büszkélkedhetett. Csonka Tamás, a tulajdonos, hangsúlyozta, hogy az ingatlan eladására nincs sürgető határidő, de ha valaki meglátja benne a lehetőséget, érdemes felvenni a kapcsolatot. Bár a felújítás lehetősége felmerült, rövid távon ennek megvalósítása nem tűnik reálisnak. Az ingatlan árával kapcsolatban a tulajdonos nem kívánt részleteket megosztani, csupán annyit mondott, hogy komoly érdeklődés esetén szívesen tárgyalna a konkrét ajánlatokról.
A Park Hotel Pelikán 2002 óta van jelen Szombathely turizmusának palettáján, és 21 év alatt jelentős szereplővé vált. Az épület, mely egykor árvaházként funkcionált, később gyermekkórházként szolgált, ma pedig helyi védettség alatt álló szállodaként várja vendégeit. A magánberuházás keretében átalakított létesítmény nem csupán üzleti utazók, hanem sportcsapatok és konferenciaturisták számára is kedvelt célponttá vált. Étterme pedig népszerű helyszínként szolgál különféle rendezvények számára.
A tulajdonos véleménye szerint az épület energetikai modernizálása már elkerülhetetlenné vált, azonban a pályázati lehetőségek hiánya és a védett státuszhoz kapcsolódó előírások gátat szabtak a szükséges fejlesztések megvalósításának.
Csonka Tamás elmondta: "Ez a terület, valamint a szállodánk mérete az elmúlt két évtizedben kimaradt a központi pályázati célterületekből. Energetikai fejlesztéseinket az épület védettsége is gátolta, így a 50 kW-os napelemes rendszer kiépítésére nyert pályázatunkat kénytelenek voltunk visszavonni, mivel a helyi rendelet nem engedélyezte a napelemek elhelyezését a tetőn. Komplex energetikai pályázatunk, amely nyílászárók cseréjére, kazáncserére és hőszivattyúk telepítésére irányult, ugyan első körben befogadásra került, de végül a Nyugat-Dunántúli régió kedvezőtlen besorolása miatt forráshiány miatt elutasították."
A 2022-es bezárás óta a szálloda munkásszállóként funkcionált. A tulajdonos elmondása szerint ez a megoldás bizonyult a legjobbnak, azonban most elérkezett az idő, hogy a szerződés lejárjon.
Még január végén a HelloVidék hírt adott arról, hogy Szombathely szívében, közel egy milliárd forintért eladó a Savaria Hotel, amely 100 szobával és egyedülálló báltermeivel várja új tulajdonosát. Az épület évtizedek óta üresen áll, és a város egyik legimpozánsabb ingatlanának számít. Jelenleg hirdetésekkel próbálnak túladni rajta. A Savaria Hotel története 2005-re nyúlik vissza, amikor is bezárták, azóta pedig a csend és az idő múlása vette körül. Az épületet az 1900-as évek elején Vida Artúr tervezte, szecessziós stílusban, és a neobarokk, valamint szecessziós palotasor egyik legjelentősebb ékszerdoboza lett. Az építkezések 1914. április 14-én indultak, és az elsőként elkészült Kávéház 1915. szeptember 11-én nyitotta meg kapuit. A Savaria Nagyszálló egykor rengeteg kulturális és szórakoztató eseménynek adott helyet. Volt olyan időszak, amikor naponta több előadást is tartottak itt, a kamarakoncertektől kezdve a kabarén át egészen az irodalmi rendezvényekig. Az épület emlékei és a benne zajló élet mind a város szellemiségét tükrözték.
Szombathely egyik leglátogatottabb helyszínén, a Csónakázó tónál immár öt éve zárva áll a Claudius Hotel. A Bartók Béla körút egykori büszkesége, a 100 szobás szálloda lassan az idő vasfogának áldozatává válik; múlt évben az egyik erkélyén még egy kis fácska is bátorkodott kibújni.
A Hotel Claudius, egy impozáns 100 szobás szállodakomplexum, 1972 nyarán kezdte meg működését. Az épület szocreál stílusban készült, és közvetlen szomszédságában található a városi uszoda, míg a közelben a Tófürdő is vonzza a látogatókat. A hotel már akkor is népszerű célpont volt a külföldi turisták körében, bár a helyi lakosok számára a bár által kínált prémium szolgáltatások ára szinte megfizethetetlenné vált. A szálloda sorsa 1998-ban megváltozott, amikor a Hungarhotels szállodalánc privatizálásra került, és a Claudius a Savaria Hotellel együtt új tulajdonoshoz, a kecskeméti IGN Zrt.-hez került. Ezt követően a hotel 2003 és 2004 között másfél évre bezárta kapuit, hogy aztán átfogó felújításon menjen keresztül, mielőtt újra megnyitotta volna ajtaját a látogatók előtt.
A 2008-as gazdasági világválság váratlan fordulatot hozott az IGN Zrt. életében, súlyos pénzügyi kihívások elé állítva a vállalatot. Az egyre romló helyzet végül odáig vezetett, hogy 2012. július 9-én az IGN Zrt. hivatalosan is értékesítette a Hotel Claudiust a Wolf-CRS Kft.-nek. Az üzlet azonban már a kezdetekkor problémákba ütközött, hiszen a Wolf-CRS Kft. 2011. május 31. óta NAV-végrehajtás alatt állt. Ennek következtében nem meglepő, hogy a vállalat a 2013. január 31-i határidőig nem tudta teljesíteni a vételár kifizetését. A helyzet tovább romlott, amikor 2014 júniusában megkezdődött az IGN Zrt. felszámolása, majd 2015. október 1-jén újabb végrehajtási eljárás indult a Wolf-CRS Kft. ellen is.
A szálloda 2020 februárjában hirtelen bezárta kapuit, egy szempillantás alatt. A döntés olyan váratlan volt, hogy minden előre lefoglalt szobát és rendezvényt le kellett mondani. 2020 őszére már csak a hotel ügyvezető igazgatója és egy karbantartó maradt, hogy felügyelje az üresen álló épületet. Végül, 2024-ben a bíróság megállapította, hogy a Wolf-CRS Kft. jogtalanul jutott a Hotel Claudius birtokába, így az ingatlan visszakerült az IGN Zrt.-hez - tájékoztatott a Nyugat.hu. Az IGN Zrt. felszámolásának befejezésével várhatóan az épületet árverésre bocsátják.
Az előzetes kalkulációk alapján akár a vételár 40%-áért, ami körülbelül 240 millió forintot jelent, is új gazdára lelhet az ingatlan. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy ez a legrosszabb esetet tükrözi.