Arcidegbénulás esetén számos kezelési és műtéti lehetőség áll rendelkezésre, amelyek célja a funkció helyreállítása és a beteg életminőségének javítása. A konzervatív módszerek között szerepelhet a fizioterápia és a különböző rehabilitációs technikák, ame
Az arcidegbénulás mögött számos különféle ok állhat, amelyek a fertőzésektől kezdve a közvetlen sérüléseken át egészen súlyos krónikus betegségekig terjednek. Előfordulhat olyan eset is, mint a Bell-féle arcidegbénulás, amikor a szakemberek nem tudják pontosan megállapítani a kiváltó okot. A kezelés megtervezése így elengedhetetlenül függ az "alapbetegségtől", ami azt jelenti, hogy a terápiás megközelítéseket az adott helyzet ismeretében kell kialakítani. Ezen felül, fontos figyelembe venni olyan tényezőket is, mint a páciens életkora, a tünetek súlyossága és a bénulás időtartama.
A fertőző betegségek szövődményeként kialakuló arcidegbénulás esetén általában gyógyszeres kezelést javasolnak, pl. antivirális szereket, antibiotikumokat, szteroidokat, gyulladáscsökkentőket, esetleg ezek kombinációját.
Az arcidegbénulás néha nem csupán az izmok tónustalanságát és a mozgásuk képtelenségét okozza, hanem akaratlan izomrángásokkal és görcsökkel is társulhat. Ilyen helyzetekben a botox-injekciók alkalmazása hatékony megoldást nyújthat a tünetek enyhítésére. Ezeket az injekciókat általában néhány havonta újra kell alkalmazni, hogy a kívánt hatás fenntartható legyen.
Az arcidegbénulás kezelése számos műtéti eljárással lehetséges, amelyek célja a beteg állapotának javítása. Például az ideg "cseréje" vagy az izmok "áthelyezése" révén, mint az ideg- és izomátültetés, a korábban elveszített mozgásképesség nem teljes, de részleges helyreállítása válik lehetővé. Ezek az innovatív megoldások új reményt nyújtanak a páciensek számára, segítve őket a mindennapi életvitelük javításában.
A műtétek során nem csupán az idegek és izmok működésének helyreállítására összpontosítanak, hanem a betegek életminőségének javítására és a kellemetlenségek megszüntetésére vagy megelőzésére is. Az arcidegbénulás kezelésekor előfordulhat, hogy az arc kisebb-nagyobb torzulásokat szenved el. Ilyen esetekben plasztikai beavatkozások révén - legalább részben - helyreállítható az arc szimmetriája, illetve a lefittyedő, megereszkedett szemhéj is visszanyerheti korábbi, fiatalos formáját.
Fontos megjegyezni, hogy esetenként nem csak azért lehet szükség műtétre, hogy az arcidegbénulást kezeljék, ugyanis tumor vagy sérülés (pl. csonttörés) is okozhatja. Ilyenkor a műtét célja a daganat eltávolítása, illetve a sérüléssel kapcsolatos szövődmények megelőzése. Előfordulhat tehát, hogy az idegeket "feláldozzák" azért, hogy a súlyosabb problémákat elkerülhessék. Ilyenkor azonban a későbbiekben különböző helyreállító beavatkozásokat javasolhat a szakorvos.
Nagyon eltérő lehet, hogy milyen ütemben gyógyul egy-egy beteg, illetve milyen mértékben szenved maradandó károsodásokat. Általában az arcidegbénulás gyógyulása hosszadalmas folyamat, több hétig, sőt akár több hónapig is eltarthat. Sajnos előfordulhat, hogy valaki soha nem épül fel teljesen, nem nyeri vissza az izmok mozgatásának képességét. Azonban az is megtörténhet, hogy spontán, mindenféle beavatkozás vagy kezelés nélkül teljesen elmúlik az arcidegbénulás.