Hétfőn a magyar ipari naperőművek szinte megdöntötték a rekordot, ami nemcsak a megújuló energia forradalmát tükrözi, hanem hazánk zöld jövőjének ígéretes lehetőségeit is. | Demokrata


A legfrissebb információk alapján a napenergia kapacitások dinamikus növekedése folyamatosan túlszárnyalja a korábbi termelési rekordokat. Tavaly február 19-én először dőlt meg az ipari erőművek eddigi csúcs teljesítménye. Jelenleg már több mint 4200 megawattnyi napenergia-berendezés működik, így nem meglepő, hogy az idei év első új csúcsértéke sem késlekedik majd.

Más szempontból azonban már a hétfői nap is hozott korábban sosem látott újdonságot: hétfőn mutatott ki legelőször 4000 megawattot meghaladó mértékű napelemes termelést a MAVIR. Az átviteli rendszerirányító idén januártól közöl részben becslésen alapuló számsorokat a kisebb napelemes rendszerek teljesítményéről is. A 4000 feletti nettó elszámolási mérési adat nem szorítkozik kizárólag az ipari létesítményekre, a háztartási méretű és a saját célra termelő erőművek által a hálózatba táplált mennyiségeket is tartalmazza. Az így összesített mutató 2025. február 17-én négy negyedórában is 4000 megawatt felett alakult, 4016 megawatton tetőzött - írták.

A teljes napelemes áramtermelés a kalkulált adat szerint hétfőn 11 órakor 5 450 megawatt közelébe futott fel, a háztartási erőművek több mint 1400 és a saját célra termelők közel 700 megawattjának nagyobbik hányadát helyben felhasználták vagy eltárolták. Itt bőven van még tere az előrelépésnek az EM szerint, hiszen a több mint 300 ezer hazai naperőmű beépített teljesítménye együttesen 7757 megawattot tesz ki.

A zöldenergia jövője kétségtelenül egyre fontosabb szerepet kap, és Magyarország ambiciózus tervekkel lép előre a termelés és tárolás terén. A hazai környezeti adottságok kiemelkedő lehetőséget biztosítanak a napenergia hasznosítására, ahol a fejlődés üteme a leggyorsabbnak bizonyult. Az Energiaügyi Minisztérium célzott intézkedésekkel ösztönzi a megújuló energiaforrások, különösen a földhő és biogáz felhasználásának növelését. Az időjárás változékonysága miatt kihívást jelentő áramtermelés integrálása a hálózatba a tavalyi évben már megduplázott energiatárolási kapacitás révén könnyebbé válik, és a jövő évben akár tízszeresére is nőhet – olvasható a minisztérium közleményében.

Related posts