A DK alapítója, aki kizárásra került, a Gyurcsány-féle lemondás kapcsán kifejtette: "Nem csupán igazam lett, hanem mindig is igazam volt."


"Nagyon sajnálom, hogy akkor nem fogadtad meg a tanácsaimat. Izgatottan várjuk a fantasztikus könyvet!" - ezt írta Leel-Őssy Gábor, aki tavaly ősszel a Demokratikus Koalícióból kizárt pártalapító, Gyurcsány Ferenc visszavonulásának bejelentésére reagálva. A könyv említése utalás volt az őszödi beszéd egy részére, ahol Gyurcsány arról beszélt, hogy ha már nem lesz politikus, "kibaszott jó könyveket fogok írni a modern magyar baloldalról". A júniusi választási vereség után Leel-Őssy több Facebook-bejegyzésében és interjújában is bírálta Gyurcsányt, megszólítva a pártelnök egyik jellegzetes mondását is. Hiába kérte azonban a lemondását, végül őt magát zárták ki a pártból.

Leel-Őssy a csütörtöki bejelentésre reagálva kifejtette: "A divatos fideszes mondás ellenére nem azt mondhatom, hogy igazam lett, hanem hogy igazam volt. Sajnálattal tapasztalom, hogy az elnök úr csak most, a késlekedés után ismerte fel a helyzetet és vonta le a szükséges következtetéseket. Bízom benne, hogy döntése mögött nem csupán egészségügyi kényszer áll, hanem a politikai realitások tudatosítása. Ugyanakkor hangsúlyozom, hogy ez a lépés egyszerre késlekedett és elégtelen."

"A 2021-22-es előválasztási és választási kudarc után a pártvezetés levette a tábláról az addig előtérbe tolt Dobrev Klárát, és beleállt abba, hogy akkor mi egy az egyben Gyurcsány-párt vagyunk, ennek minden velejárójával. Gyurcsányra építették az egész szervezetet és arculatot, hogy megint egy NER-mondást idézzek, meghosszabbítottuk őt Bicskéig, de legalábbis Kötcséig. Csakhogy ez a stratégia nem jött be, nagyon nem, ez világossá vált 2024 nyarán - de akkor a pártvezetés homokba dugta a fejét, nem nézett szembe a problémákkal, és ahogy azóta kiderült, nem tanult belőle".

Most is csupán az elnök távozott, miközben Leel-Őssy véleménye szerint a szervezet egészét súlyos problémák terhelik, és sürgős megújulásra lenne szükség. Már tavaly kifejtette, hogy az elnökség, valamint a párt megyei választókerületeinek elnökei és szervezői közül többen is távoznának. Az, hogy jelenleg ezeken a szinteken nem történt változás, azt jelzi, hogy a DK-ban valójában nem valószínű a megújulás: "régi gatyaszárból nem lesz új túrószövet."

Mi áll mindez mögött? Az elemző véleménye szerint a Demokratikus Koalíció (DK) eljelentéktelenedése és a jövő évi parlamenti választáson elszenvedett teljes kudarca már most körvonalazódik. "Nem látom, hogy a DK-nak lenne bármiféle jövője, sem rövid, sem középtávon, akárcsak az ellenzék többi részének, amit már csak porfogónak lehetne nevezni. Kevesebb mint egy év múlva választás, és most akarnak újraformálni egy pártot, miközben a közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a parlamenti bejutás határvonalán egyensúlyoznak a népszerűség szempontjából." A szakértő azt is hangsúlyozza, hogy a helyzet ennél is súlyosabb, és azt jósolja, hogy ha a DK mégis elindul teljes erővel, akkor is elkerülhetetlen, hogy ne jusson be a parlamentbe.

Szerinte a DK-tól már csak ezért is ugyanaz lenne a felelős döntés, mint amit Fekete-Győr András volt elnök a Momentumnak javasolt: nem indulni a 2026-os parlamenti választáson. "Ez egy pragmatikus kérdés: ha azt mondjuk, hogy az Orbán-rezsim leváltása a cél, és reálisan gondolkodunk, akkor azt látjuk, hogy erre egyetlen pártnak van esélye. Ha koncentráljuk az erőket és nem megosztjuk, akkor az többet segíthet, mintha a demokratikus elkötelezettségű szavazót dilemma elé állítjuk, hogy két-három, magát demokratikusnak való jelölt és párt közül kell választania".

Ha majd megtörténik a kormányváltás, és "megvalósul a NER leépítése", akkor viszont szükséges lesz egy erős, markáns szocdem pártra - de szerinte az nem a mostani ellenzékből fog kikerülni. Mondjuk ez nem tűnik kockázatos jóslatnak, mint ebben a cikkben összeszedtük, mostanra kinyírták magukat a 2022-es ellenzéki összefogás pártja.

Leel-Őssy egyébként a kora délutáni bejelentés után kétszer is hívta Gyurcsányt, de nem érte el. A pártba ugyan nem akar visszatérni - "aki elutazott, az el van utazva" -, de "miután tizenöt évig azt hittem, hogy együtt dolgozunk a demokrácia visszaépítéséért, arra gondoltam, hogy elhívnám őt Gyulára. Van itt egy közéleti szerveződésünk, Kobak klubnak hívjuk, talán itt meg tudnánk beszélni most már, hogy se ő nem DK-s, se én nem vagyok az, amit a pártban nem tudtunk".

Természetesen, itt van egy egyedibb változat: "És természetesen az a kívánsága, hogy a beszélgetésünk végén ismételten hangsúlyozza: Gyurcsányra bízná a könyv megírását. 'Talán egy mondat nekem is helyet kap majd benne,' teszi hozzá."

Related posts