Kodály-ünnep a Mátyás-templom varázslatos falai között A Mátyás-templom impozáns terében, ahol a történelem és a zene összefonódik, különleges eseményre került sor: a Kodály-ünnepre. E rendezvény célja, hogy megemlékezzenek a híres magyar zeneszerző és p


Kodály Zoltán halálának 58. évfordulóján és a Nemzetközi Kodály Társaság fennállásának 50. évfordulója alkalmából a Magyar Kodály Társaság emlékezetes hangversenyt szervezett. A március 6-án megrendezett esemény kezdetén a felszólalók lenyűgöző gondolatokkal idézték fel Kodály örökérvényű munkásságát, amely máig inspirálja a zenei világot. A rendezvény célja a hagyományok ápolása volt, így a koncert résztvevői, akik között hazai és külföldi szervezetek vezetői és tagjai is megtalálhatóak, élvezhették az ország legnevesebb zenei együtteseinek előadásait, amelyek a városunk híres szülöttjének örökségét ünnepelték.

Az ünnepi esemény kezdetén dr. Vas Bence, a Magyar Kodály Társaság elnöke üdvözölte a megjelenteket, majd a koncert koncepciójának hátteréről beszélt. "Memento mori, memento vivere – Emlékezz a halálra és emlékezz az életre" – idézte Báró Eötvös József A karthauzi című művéből a szerzetesek jelmondatát. Karácsonykor a Memento mori, míg húsvétkor a Memento vivere üzenetei hangzottak el a rend életében, ahogy a könyv is rögzíti. Csak egy rövid megjegyzés, hogy a zenei program keretein belül mennyire mélyen értelmezhető egy némaságot hirdető rend jelmondata, de ez a mondat kiválóan összhangban van a mai eseményünkkel. Karácsonykor számos rendezvény keretében tisztelegünk Kodály Zoltán születésnapja előtt, országszerte hangversenyek emlékeznek meg róla. A Zeneakadémia minden évben, december 16-án nagyszabású koncertet rendez e jeles alkalomból, míg a Kodály köröndön különböző szervezetek róják le tiszteletüket, koszorúkat helyezve el a múzeum falánál. Ez a hagyomány valóban méltó és indokolt. Március 6-án viszont, ahogy ma is, eddig csupán a Farkasréti temetőben emlékeztünk meg a társszervezetek képviselőivel. Ennek fényében a Magyar Kodály Társaság elnöksége úgy döntött, hogy hagyományteremtő szándékkal elindítja a március 6-i megemlékező hangversenyt a Mátyás-templomban. Mert nem csupán a születésnapot ünnepeljük december 16-án, és március 6-án sem csupán az eltávozás napjára emlékezünk, hanem mindkét alkalommal Kodály Zoltán életére, munkásságára és példamutatására emlékezünk, amely irányt mutat számunkra. Az ő öröksége felbecsülhetetlen érték, és mindaz, amit tőle tanultunk, egy 85 éves időszak, amely a Mindenható kegyelméből adatott meg neki és nekünk.

Ezt követően dr. Jerry-Louis Jaccard EdD a Nemzetközi Kodály Társaság elnöke lépett a mikrofonhoz és méltatta Kecskemét neves szülöttjét, Kodály Zoltánt. Gondolatait dr. Polyák Zsuzsanna, a Kodály Intézet tudományos munkatársa, tanára, a Nemzetközi Kodály Társaság alelnöke fordította és tolmácsolta magyarul a patinás helyszínt zsúfolásig megtöltő ünneplőknek. "Kedves barátaim, a Nemzetközi Kodály Társaság és annak tagjai nevében szeretettel köszöntöm mindannyiukat, akik ezen a csodálatos, szent helyen gyűltek össze, hogy elindítsuk a Kodály Zoltán emlékére rendezett koncerteket. Ez a sorozat a Magyar Kodály Társaság ihletett kezdeményezése, amiért a társaság vezetőinek és tagjainak szívből gratulálok. Az elmúlt 45 évben sokszor eljöttem a Mátyás-templomba, hogy elgondolkodjam a magyar nép szellemén, akik iránt mély, tartós szeretetet érzek. Nagy kitüntetés számomra, hogy ma itt személyesen tiszteleghetek Kodály Zoltán előtt. 2007 januárjában részt vettem a Kodály Zoltán halálának 40. évfordulója emlékére rendezett gyászmisén Nyíregyházán. A szentmisén a pap azt mondta, hogy Kodály "egy istenes ember" volt. Mit is jelentett ez számomra? A válasz egyszerű: Kodály látnok volt! Munkásságának minden aspektusa abból a hitből fakadt, hogy a zene közvetlen kapu az emberi lélek legmélyebb zugaiba, és nélkülözhetetlen az egyéni potenciál megvalósításához. Soha nem tért le erről az igaz útról, annak ellenére, hogy jövőképe folyamatos ellenállásba ütközött, azonban mégis nemzetközi mozgalommá nőtte ki magát, hat kontinens lakóiból gyűjtve tagjait."

Dr. Jerry-Louis JaccardEdD szólt arról, hogy a Kodály Zoltán által meghirdetett igazságok ma is érvényesek, amelyek "továbbra is nemcsak Magyarországot, hanem az egész világot előrébb viszik egy művészet által vezetett jövő felé". Örömmel beszélt Kodályt is idézve arról, hogy "mi itt már részei vagyunk annak a "nagy Harmóniának", amelyet Kodály mester "abban a Harmóniában" képzelt el, "amiben mind egyek lehetünk". Reméljük, hamar elérkezik az a nap, amikor majd igazán mondjuk: "Örvendjen az egész világ!"" Gondolatait a Nemzetközi Kodály Társaság elnöke magyar szavakkal zárta: "Isten áldd meg Kodály Zoltánt! Isten áldd meg a Magyart!"

Az ünnepi beszédeket követően dr. Jerry-Louis Jaccard, aki - ahogyan a méltatásban is elhangzott - immár négy évtizede elkötelezetten népszerűsíti a magyar zenekultúra értékeit az Amerikai Egyesült Államokban és a világ más tájain, valamint aki Kodály zenepedagógiai elveit kiemelkedő hatékonysággal terjeszti egyetemi előadások, publikációk és konferenciaszervezés révén, a Kulturális és Innovációs Minisztérium Pro Cultura Hungarica díját vehette át.

Az est hátralévő részében valódi zenei csodákban lehetett része mindazoknak, akik ellátogattak az ünnepi eseményre. Elsőként a Marczibányi téri Kodály Iskola Leánykara varázsolta el a közönséget, Őri Csilla és Uhereczky Eszter irányításával. Ezt követően a Jubilate Leánykar lépett színpadra, Sapszon Borbála és Sapszon Ferenc vezetésével, majd a Nyíregyházi Cantemus Gyermekkar, Szabó Dénes vezényletével, ragadta magával a hallgatóságot. A műsor csúcspontjaként Kodály Zoltán 150. genfi zsoltárának megható előadását hallhatták, amelyet a három kórus közösen adott elő Kertész Attila irányítása alatt. A rendezvény zárásaként pedig egy különleges ősbemutatónak lehettek tanúi a zeneszeretők: Virágh András Gábor Pange lingua című oratóriumát a Pécsi Tudományegyetem együttesei – a PTE Nőikar, a PTE Egyetemi Kórus és a PTE Egyetemi Zenekar – adták elő, míg a szólót Csővári Csilla énekművész varázsolta elénk, Lakner Tamás dirigálásával. Az este valódi ünnep volt a zene kedvelőinek!

Az ünnepi rendezvényen Kecskemét zenepedagógusai és zeneszerető közönsége is szép számmal képviseltette magát. Dr. Polyák Zsuzsanna a Kodály-emléknap eseményeit így elevenítette fel: "A Magyar Kodály Társaság által szervezett március 6-i megemlékezés a Farkasréti temetőben kezdődött, ahol Kodály Zoltán sírját koszorúztuk meg. Idén új hagyományt teremtve a Magyar Kodály Társaság emlékkoncertet is szervezett, melynek során a Pro Cultura Hungarica díjat Jerry Jaccardnak adtuk át, aki a Nemzetközi Kodály Társaság elnöke. Prof. emer. Jerry Jaccard több mint öt évtizede elkötelezett híve a Kodály-koncepciónak, már az 1973-ban kaliforniai Oaklandben megrendezett első Nemzetközi Kodály Szimpóziumon is részt vett, és hosszú éveken át szolgálta a társaságot elnökségi tagként, valamint 2002 óta a Bulletin of the International Kodály Society folyóirat főszerkesztőjeként. Külön öröm volt számunkra, hogy a megemlékezésen részt vett Michalis Patseas, a Pro Cultura Hungarica díj korábbi kitüntetettje a görög delegáció képviseletében, valamint Jian Cui, a Pekingi Kodály Társaság nevében. A Nemzetközi Kodály Társaság 2025-ben ünnepli fennállásának fél évszázados évfordulóját, amelynek csúcspontja a 27. Nemzetközi Kodály Szimpózium lesz, amit Kecskeméten rendezünk meg a Kodály Intézet és a 150 éves Zeneakadémia közös szervezésében, 2025. augusztus 4-8. között."

Virág Barnabás, a Magyar Kodály Társaság Kecskeméti Tagcsoportjának elnöke - miután a Kodály Zoltán halálának 58., valamint a Kodály Zoltán Vegyeskar megalakulásának 137. évfordulója alkalmából tartott kecskeméti megemlékezésen ünnepi beszédet mondott - szintén részt vett a Mátyás-templomban szervezett emlékkoncerten. Ő így összegezte élményeit: "A Magyar Kodály Társaság elnöke, a két társelnök - B. Horváth Andrea és Őri Csilla - és titkárunk, Rácz Bea rengeteget dolgoztak ezért a hangversenyért, amit sajnos nagyon alacsony költségvetésből kellett megszervezniük. Ennek ellenére Kodály Zoltán és az 50 éves Nemzetközi Kodály Társaság méltó ünneplésével, profi szervezéssel, három kiváló zeneszerzővel - Huszár Lajossal, Tóth Péterrel és Virágh András Gáborral - személyesen és az ország legjobb leánykaraival találkozhatott a közönség a gyönyörű Mátyás-templomban. A legnagyobb élményt számomra Szabó Dénes vezénylésének közelről történő megfigyelése jelentette. Munkássága, az a csoda, amit Nyíregyházán létrehozott, sokunk számára példaképpé tették őt. A Kossuth-díjas karnaggyal a kecskeméti közönség júniusban találkozhat, amikor a Magyar Kodály Társaság Kecskeméti Tagcsoportja és a Katona József Könyvtár meghívására érkezik a városba."

Related posts