Külföldi források által támogatott érdekérvényesítő csoportok felemelik a szavukat a finanszírozásuk átláthatóságának közzététele ellen.


A külföldi forrásokból finanszírozott hazai politikai befolyásolás visszaszorítását célzó átláthatósági törvényjavaslat ellen a leghangosabb kritikát azok az úgynevezett álcivil aktivisták fejezik ki, akik már régóta ismertek, és akik korábban az Egyesült Államok volt kormányától, valamint az Európai Bizottságtól kaptak támogatást.

A vasárnapi demonstráción felszólalt többek között az Ökotárs Alapítvány vezetője, aki kulcsszerepet játszik a nemzetközi támogatások elosztásában. Ez a rendezvény, amelyet civil tiltakozásként hirdettek meg, valójában önleleplezésnek is felfogható, hiszen számos olyan aktivista jelent meg, akik a meghatározó, külföldi forrásokból működő hazai politikai nyomásgyakorló szervezeteknél dolgoznak, vagy korábban ott tevékenykedtek. A leghevesebben az átláthatósági törvénytervezet ellen tiltakozók között volt Móra Veronika, az Ökotárs Alapítvány igazgatója, aki beszédében hangsúlyozta, hogy alapítványukat civilként való cselekvés szándékával hozták létre.

A siker eléréséhez elengedhetetlenek a támogatóik és aktivistáik. Véleménye szerint ez a törvényjavaslat csupán látszólag előmozdítja az átláthatóságot, valójában azonban minden segítséget megvon a civilektől és a sajtótól. - A ti hozzájárulásotok kulcsfontosságú, de önmagában nem elegendő. Ezért van szükség a nemzetközi pályázatokra – mondta, majd megjegyezte, hogy különösen büszkék arra, amikor a nemzetközi porondon is sikerül forrást szerezniük, például roma fiatalok oktatási projektjeire.

Ökotárs, a nagy pénzelosztó

Móra Veronika, Gyurcsány Ferenc szavait idézve, nem tette teljesen világossá az igazság minden aspektusát. Ezen belül különösen fontos lenne megérteni, hogy az Ökotárs milyen szerepet játszott az elmúlt évek és évtizedek során az Egyesült Államokból, valamint az Európai Bizottságtól érkező támogatások elosztásában.

Erről Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke beszélt a Magyar Nemzetnek a közelmúltban adott interjúban. Mint kifejtette, közel háromszáz szervezetet vizsgáltak meg, ahol felmerült a gyanú, hogy külföldi forrásokból nyomásgyakorlást végeztek Magyarországon. A hálózatnak vannak gócpontjai, amelyek koordinálják, irányítják a működést. - Közülük az egyik legfontosabb - amit részletesen feltártunk - az Ökotárs Alapítvány. Ez egy aggregátor szervezet, azzal a feladattal, hogy a külföldről, politikai nyomásgyakorlásra érkező pénzeket befogadja, és továbbosztja a támogatásokat a hálózati szervezetekhez. A finanszírozási csatorna végén pedig aktivistacsoportok és propagandaoldalak állnak - fejtette ki Lánczi Tamás.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal tavaly decemberi jelentése részletesen beszámolt a nyomásgyakorló szervezetek finanszírozási szerkezetéről. Megállapították, hogy az Európai Bizottság úgynevezett CERV-programjából a megelőző két évben közel 18 millió eurónyi forrás érkezett Magyarországra, ezeknek a pénzeknek közel háromnegyedét a politikai nyomásgyakorló szervezetek kapták meg.

Az Ökotárs Alapítvány ezekből a támogatásokból több mint 3,3 millió eurót nyert el.

ezeket pedig olyan, a külföldi nyomásgyakorló hálózathoz bizonyítottan kapcsolódó szervezetek között osztotta szét, mint például az Amnesty International Magyarország, a Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért, de szintén jelentős összegekhez jutott az Átlátszó, valamint a 444 is.

Az Amnesty egykori kampánykoordinátora

Mérő Vera is régi liberális aktivista, aki évek óta az Orbán-kormány megbuktatásáért dolgozik, korábban pedig olyan szervezetnél is megfordult, amelyet külföldről finanszíroznak. A Nem tehetsz róla, tehetsz ellene alapítvány alapítója 2017-ben csatlakozott az egyik legismertebb globalista ngo-hoz, az Amnesty International Magyarországhoz kampánykoordinátorként. Mérő, aki 2019 nyaráig dolgozott a szervezetnél, 2023 elején tálalt ki a szervezetnél korábban uralkodó "toxikus légkörről", a munkatársakat ért lelki és verbális bántalmazásról.

Fontos megemlíteni, hogy az Amnesty International jelentős kedvezményezettje a külföldről érkező pénzügyi támogatásoknak, amelyeket hazai politikai nyomásgyakorló csoportok kaptak. A szervezet anyagi támogatásban részesült az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségétől, más néven a USAID-től, amely amerikai befolyásszerző tevékenységeket folytatott. Magyarországon az Amnesty International körülbelül 20 ezer dollárt, vagyis hozzávetőleg 7,5 millió forintot nyert egy 2019-ben indult, kétéves oktatási program keretében. Ennek a programnak a célja a tudatos médiafogyasztás elősegítése és az állampolgárok jogi ismereteinek bővítése volt.

Az ngo legalább 412 ezer euró - átszámítva 165 millió forint - támogatásban részesült az Európai Unió különböző finanszírozási formáiból az elmúlt években. A szervezet öt támogatási projektben vett, illetve vesz részt, ebből kettőben koordinátorként, háromban kedvezményezettként.

Nyílt politikai állásfoglalás A politikai diskurzus világában elengedhetetlen, hogy hangot adjunk véleményünknek és álláspontunknak. A politikai tájékozódás nem csupán jogunk, hanem kötelességünk is, hiszen a közélet alakulása mindannyiunk életére hatással van. Fontos, hogy a politikai kérdéseket ne csupán általánosságokban, hanem személyesen és érzelmileg is megközelítsük. Minden döntés mögött emberek állnak, akiknek életét befolyásolják a politikai döntések. Ezért felelősségünk, hogy aktívan részt vegyünk a közéletben, kifejezzük nézeteinket, és támogassuk azokat az értékeket, amelyek közel állnak hozzánk. A nyílt politikai állásfoglalás nem csupán a véleményünk kinyilvánítása, hanem egy lehetőség arra, hogy párbeszédet kezdeményezzünk, építsük a közösségünket, és közösen formáljuk a jövőnket. Ne féljünk kifejezni magunkat, hiszen minden egyes hang számít a demokratikus folyamatban. Az aktív részvétel és a felelős állásfoglalás a kulcs ahhoz, hogy egy olyan társadalmat építsünk, amelyben mindenki hangja hallható.

Mérő, aki számos közéleti vitaműsor és podcast állandó vendége, sosem titkolta, hogy hosszú ideje aktívan részt vesz a szuverenista kormány kritikájában, így politikai tevékenysége messze túlmutat a puszta civil aktivizmus keretein. A legutóbbi vasárnapi tüntetésen kifejtette: órák hosszat tudná sorolni azokat az alkalmakat, amikor fel kellett volna lépnie, hogy felhívja a figyelmet a helyzet súlyosságára. Megjegyezte, hogy nemcsak az ellenzékiek váltak "lassan főzött békákká", hanem a kormánypártiak is, akiknél fokozatosan lebontották az erkölcsi határokat. "Könnyű annak, aki 2014 óta nem szavazott a Fideszre, de most szembefordulni a rendszert támogatókkal, az valóban nehéz feladat. Nehéz észlelni, hogy a polgári Magyarország ilyen irányba alakult át" - mondta Mérő.

Egy sokszínű és progresszív közegben mozgó baloldali influenszer, aki büszkén vállalja homoszexuális identitását, és célja, hogy inspirálja követőit a társadalmi igazságosság és egyenlőség melletti küzdelemre. Szívvel-lélekkel támogatja a kisebbségi jogokat, és a közösségi médián keresztül terjeszti a tolerancia és a szeretet üzenetét. Különleges nézőpontjával és egyedi stílusával hozzájárul a társadalmi diskurzushoz, miközben saját tapasztalatait osztja meg az önelfogadás és az autentikus élet védelmében.

Fellépett a vasárnapi tüntetésen Osváth Zsolt is, aki homoszexuális influenszerként már a korábbi parlamenti választásokon is az akkori baloldali összefogás kampányának egyik arca volt. A nyilvánosságba még korábban, VV Zsoltiként berobbant aktivista a 2022-es országgyűlési választási kampányban propagandainterjúkat készített Márki-Zay Péter kormányfőjelölttel, valamint Gyurcsány Ferenccel és Karácsony Gergely főpolgármesterrel is.

A saját elmondása szerint a baloldal tanácsadójaként tevékenykedett a kampány során, emellett pedig PR-műsorok keretében népszerűsítette az ellenzék vezető politikai személyiségeit. Osváth emellett a tavaly februári influenszertüntetés egyik kulcsszereplője is volt.

Néhány héttel később, 2024 márciusában, David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete egy tájékoztatót tartott népszerű influenszerek, köztük Osváth Zsolt részvételével. Pressman hivatali ideje alatt Budapesten nem titkolta, hogy inkább ellenzéki politikai aktivistaként lépett fel, és az amerikai nagykövetség jelentős összegekkel támogatta a kormánykritikus civil szervezeteket és médiát.

Related posts