A debreceni önkormányzat médiacégénél leépítési folyamat indult.


Debrecen önkormányzati médiacégénél jelentős leépítések történtek. Az utóbbi napok során számos szerkesztő-riporter, operatőr és műszaki stábtag kapott felmondást, köztük olyan jól ismert és tapasztalt televíziós szakemberek is, akiknek neve már régóta összefonódik a helyi médiával - értesült a Magyar Hang. Az elbocsátások több városi fontos szereplő körében is felháborodást váltottak ki. A Médiacentrum Debrecen Kft. megerősítette a személyi változások tényét, ugyanakkor a döntést a szervezeti átalakítás szükségességével indokolták. A városi tévé működésére ezek a változások várhatóan kedvezőtlen hatással lesznek.

A létszámcsökkentés híre váratlanul sokkolta a Debrecen TV-t, valamint az internetes portált, rádiót és havilapot üzemeltető vállalat munkatársait. Információink szerint a város számos vezető intézményének és szervezetének prominens vezetői is meglepődtek, sőt, helyi politikai szereplők között is akadtak olyanok, akik értetlenségüket fejezték ki a döntés kapcsán. A fejlemények különösen meglepőek, hiszen tavaly februárban még technikusi állásokat hirdettek a médiavállalatnál. A távozó munkatársak mind a televíziós szerkesztőséghez tartoztak, és az érintettek köre azért is figyelemre méltó, mert közülük többen a legaktívabb és legismertebb munkatársak közé tartoztak – például a két televíziós újságíró korábban országos kereskedelmi csatornákon is dolgozott (a neveket nem hozhatjuk nyilvánosságra, és az általunk elért érintettek sem kívántak nyilatkozni). Kovács Ádám Imre, a Médiacentrum Debrecen Kft. frissen kinevezett ügyvezető igazgatója megerősítette, hogy hat munkatárs jogviszonya szűnt meg a munkáltató által kezdeményezett felmondás következtében. A távozók között nemcsak tapasztalt kollégák, hanem újabb munkatársak is találhatók. Jelenleg nincs információnk arról, hogy további elbocsátásokra lenne kilátás.

Noha az elbocsátások mögött más okokról is lehetett hallani, könnyen lehet, hogy az önkormányzati médiacégnél zajló folyamatok egy új korszakot jeleznek. Legalábbis az ügyvezető egy tavaly novemberi, a dehir.hu oldalán megjelent interjúban ezt pedzegette. Szerinte ugyanis megváltozott a világ, és "a Médiacentrumnak is haladnia kell a korral". Lényegében ezt erősítette meg az érdeklődésünkre küldött tájékoztatásában is: a Médiacentrum Debrecen Kft.-nek igazodnia kell a médiafogyasztási szokások változásához annak érdekében, hogy a lehető legtöbb fogyasztót érjék el, és naprakész, hiteles tájékoztatást nyújthassanak. Ennek érdekében - és az online kommunikációra fordított nagyobb hangsúly miatt - átszervezés, szervezeti átalakítás zajlik - indokolta a döntést Kovács Ádám Imre.

A jelek szerint a jövőben kevesebb erőforrás jut a költséges televíziós műsorgyártásra, és a figyelem inkább az olcsóbb, ám potenciálisan szélesebb közönséget elérő internetes tartalmakra irányul. Ezt a tendenciát tovább erősíti, hogy kizárólag a televíziós szakembereket bocsátottak el, és több műsor megszűnéséről vagy átalakulásáról is beszámoltak a televíziós piacon. Kovács Ádám Imre megerősítette, hogy a Debrecen Televízió műsorkínálata megújul, és átalakul. Válasza alapján kiderült, hogy megszűnik a hétvégi híradó, és a Megyei Tükör című műsoruk is már a nyáron véget ért. A közéleti műsoraik újragondolásán is dolgoznak. Az új program, a Montázs, már elindult, amely az online tartalomszolgáltatás jegyében készült, figyelmet szentelve a környezetvédelemre és a természetismeretre is. A belső átszervezés következtében a napi működés zavartalanul folytatódik - hangsúlyozta.

Médiavállalatot, különösen televíziót működtetni drága, ez jól látszik a Médiacentrum Debrecen pénzügyi beszámolóból is. A veszteséges működtetés évről évre a tulajdonos vállát nyomja, amely miatt az ellenzék rendre "felkérdezi" a fideszes városvezetést a helyi közgyűlésben. Ugyanakkor kérdés: a leépítés ilyen szempontból mennyit hoz a konyhára? A pénzügyi beszámolók alapján 2019 óta 2023-ig lényegében megduplázta a forgalmát az önkormányzati médiavállalat, de vele együtt a kötelezettségeik is szinte duplájára növekedtek (2023: 668 millió forint bevétel). A cég adózott eredménye pedig 2023-ra elérte a mínusz 300 millió forintot.

A médiatársaság ambiciózus tervei továbbra is élénkítik a helyi médiavilágot: céljuk az online jelenlét megerősítése mellett a rádiós éterben való megmaradás is. Ennek érdekében 2023-ban pályázatot nyújtottak be a 93,5 MHz-es frekvenciára, ám az előző vezetés alatt a kísérlet sajnos kudarcot vallott. Ahogy arról a helyi rádiópiac politikai tényezők által befolyásolt átalakulásáról szóló cikkünkben beszámoltunk, az önkormányzati kft. pályázata először nem került nyilvántartásba, majd a hiánypótlás sem valósult meg. A kereskedelmi rádiós tender végül a Sunshine Rádió Kft.-nek kedvezett, amely új szereplőként lépett be a zűrzavaros éveket megélt helyi médiapiacra. A kudarcot követően Szabó József, az akkori ügyvezető, távozott a cégtől, és az utolsó félévében a teljesítménye alapján járó célprémiumot sem kapta meg (további részletekért lásd feltáró cikkünket).

Közben a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság kiírta a pályázatot a 95 MHz-es frekvenciára, amely jelenleg a Médiacentrum Debrecen birtokában van, de jogosultsága a nyár elején lejár. A Médiacentrum tavaly beadta pályázatát, és az adatbázis tanúsága szerint regisztrálták is. Azonban a Médiatanács e heti ülésének napirendjén szerepel egy olyan pont, amely ezzel a témával foglalkozik. A részletekből nem derül ki egyértelműen, de nem lenne meglepő, ha a frekvenciapályázat visszavonásával kapcsolatos döntésről lenne szó.

Related posts