A lengyel űrhajós épp úton van a Nemzetközi Űrállomás felé, és különlegességként egy ízletes pirogot is hoz magával. Az űrben való tartózkodás során nemcsak a tudományos felfedezések, hanem a hazai ízek megosztása is fontos számára. A pirog nem csupán egy

Sławosz Uznański-Wiśniewski történelmet ír, hiszen ő lesz a második lengyel űrhajós, aki az űrbe jut, és az első, aki a Nemzetközi Űrállomásra utazik. Az Euronewsnak adott exkluzív interjújában osztotta meg velünk a küldetés előkészületeinek izgalmait és kihívásait.
A lengyel Ignis űrmisszió a nemzetközi Ax-4 program fontos részét képezi, amely várhatóan az év május végén vagy június elején veszi kezdetét.
Dr. Sławosz Uznański-Wiśniewski lenyűgöző teljesítménnyel emelkedett ki az Európai Űrügynökség (ESA) kiválasztási folyamatában, ahol huszonkétezer aspiráló közül bizonyult a legjobbnak a részvétel jogáért folytatott versenyben.
"Alig várom, hogy elérkezzen a küldetésem eme sorsdöntő pillanata, már a napokat is visszaszámlálom. Úgy érzem, hogy ez a pillanat egyre inkább a közelembe sodródik, és hamarosan szó szerint kézzelfoghatóvá válik" - osztotta meg Uznański-Wiśniewski az Euronews varsói stúdiójában folytatott interjúja során.
Az Ax-4 küldetés egy újabb mérföldkő a magánszektor által irányított űrutazások történetében, hiszen ez a negyedik alkalom, amikor a SpaceX Crew Dragon űrhajója a magánemberek által szervezett űrrepülés keretein belül szállít legénységet a világűrbe. Az amerikai Axiom Space által koordinált misszióban a tapasztalt Peggy Whitson, aki korábban a NASA űrhajósaként dolgozott, tölti be a parancsnoki posztot. Mellette indiai űrhajós, Shubhanshu Shukla, lengyel kollégája, Sławosz Uznański-Wiśniewski, valamint a magyar Kapu Tibor is részt vesz a kalandban, így a legénység rendkívül sokszínű és nemzetközi jelleget ölt.
Az ESA űrhajósának való kiválasztása előtt Uznański a genfi CERN Európai Nukleáris Kutatási Szervezetnél dolgozott elektronikai mérnökként. 2022-ben nevezték ki az ESA tartalékos űrhajós testületébe, a küldetésben való részvétele pedig a Lengyelország és az Axiom Space között 2023-ban létrejött megállapodásnak köszönhetően vált lehetővé.
Az ISS-en eltöltött kéthetes időszak alatt a lengyel űrhajós 13 izgalmas tudományos kísérletet fog végrehajtani. E kísérletek között szerepel a bél mikrobiomjának alapos vizsgálata, vulkanikus algák részletes elemzése, valamint egy úttörő gondolatkommunikációs eszköz kipróbálása is.
A kísérlet rendkívül izgalmas, hiszen egy olyan innovatív technológia révén valósul meg, mint a funkcionális közeli infravörös agyi képalkotás. Ez a módszer lehetővé teszi számunkra, hogy valós időben vizualizáljuk az agyi aktivitást. Mivel a mérnöki tervezés az én szakterületem, jól átlátom, hogyan épült fel a rendszer. Azonban számomra az igazi varázslat abban rejlik, ahol nem rendelkezem szakmai háttérrel: az orvosi kutatás területén, ahol lehetőségem nyílik hozzájárulni a tudományos fejlődéshez – meséli Uznański-Wiśniewski.
A fedélzeten lesznek a lengyel kultúrát és tudományt képviselő szimbolikus tárgyak is: többek között egy piros-fehér zászló, Maria Skłodowska-Curie és Fryderyk Chopin kéziratai és Wisława Szymborska verse. Az űrállomásra fagyasztott ételeket is visznek, hagyományos lengyel ételeket: paradicsomlevest, pirogot káposztával és gombával. Vajon ezeket meg lehet majd enni az űrben?
"Majd elválik, és bízom benne, hogy a média segítségével mindenkinek be tudom mutatni" - válaszolta a lengyel űrhajós.
A Sławosz Uznański-Wiśniewskivel készült Euronews-interjú előestéjén történelmi jelentőségű repülésre került sor, amelyet egy tisztán női legénység hajtott végre. A Blue Origin New Shepard járműve hat nőt szállított az űrhatár fölé: Katy Perry énekesnőt, Lauren Sánchezt (Jeff Bezos menyasszonyát), Gayle King újságírót, Aisha Bowe és Amanda Nguyen tudósokat és Kerianne Flynn aktivistát.
A lengyel űrhajós nem figyelte Katy Perry és csapata űrutazását, mivel éppen Houstonból Varsóba tartott. Ugyanakkor kiemelte, hogy a "turista" űrutazások megjelenése a világűrhöz való hozzáférés demokratizálódásának fontos mérföldköve.
"Az biztos, hogy az űr ma már sokkal könnyebben hozzáférhető. Bár ami a lengyel űrmissziót illeti, az expedíciós program teljesen más profilú. A mi irányunk a Nemzetközi Űrállomás, kísérleteket végzünk, tudományos laboratóriumban dolgozunk, közhasznú munkát végzünk".
A projekt az Európai Űrügynökséggel (ESA) közösen valósul meg, amely huszonhárom ország összefogásával működik. Az ESA 2025-re tervezett költségvetése 7,68 milliárd euróra rúg, ami csupán egyharmada az amerikai NASA éves finanszírozásának.
Josef Aschbacher, az Európai Űrügynökség (ESA) vezetője folyamatosan hangsúlyozza az európai űrprogramok hatékonyabb összehangolásának szükségességét. Különösen aggasztónak tartja, hogy az európai finanszírozás jelentősen elmarad az Egyesült Államokban tapasztaltaktól, ahol a kormány évente körülbelül 64 milliárd eurót fordít az űrszektorra.